Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 1 of 527 1231151101501 ... LastLast
Results 1 to 15 of 7903
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptoare Echolite/Echosmart

cat de bun e acest receptor pentru ca pretul e extra 260ron . pagina lor de web e cam scuta. in afara de faptul ca stie sa imparta o cartela pentru mai multe receptoare ce altceva stie sa mai faca?
    patch-uri pentru el se gasesc?
    REC FTA ECHOLITE 790 0.9

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Pai ...

Ceea ce face nu-i destul ? eu zic ca este une din cele mai bune oferte de pe piata ! ... tehnic si comercial in acelsi timp !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

dar pot sa il aduc la zi gasesc softuri pentru el
    REC FTA ECHOLITE 790 0.9

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@mihaip & @aliuta

Deocamdata, Echolite 790 este cel mai puternic receiver de pe piata Romaneasca la raportul dotari/calitate/pretz:

1. Pret: 250-300 RON.

2. Are patch.

3. Editorul de keys permite modificari pe care nu le are alte receivere:

a. Nagra 2 RSA / keys 64 biti
    b. Nagra 2 / keys 16 biti
    c. Viacces 2 / keys 16 biti
    d. BISS / keys 8 biti
    e. ****** 1 / Seca 1 / Viacces 1 - keys 8 biti
    f. Conax / keys 64 biti

4. Permite share intre 1 + 4 receptoare:

a. Receiver in modul MASTER
    b. 4 receivere in modul SLAVE

5. Cititor de cartela universal. Testate urmatoarele carduri oficiale:

a. Cryptoworks - Jetix Romania
    b. Conax CAS7 - Focus Sat Romania
    c. Viacces 2.5 - MAX TV Romania
    d. SECA1 - Minimax Romania

6. CAM-ul incorporat are meniu si arata informatiile din cartela

7. ZOOM cu efecte de apropiere si departare

8. PIP (Picture In Picture) cu 2 - 4 - 6 - 9 - 16 ecrane

9. Lista cu 50-60 de sateliti si TP-uri gata memorate.

10. Soft se gaseste pe croteam

............................

si ii mai las si pe altii sa scrie ....

ovex

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@mihaip

cineva mi-a spus ca ai testat acest receiver cu ceva luni in urma.Ce imi poti spune despre partea tehnica ... e un receiver facut "pe vapor" sau e de o calitate asemanatoare cu strong-urile (ma refer la partea hardware)

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SAFETRON1
    @mihaip

cineva mi-a spus ca ai testat acest receiver cu ceva luni in urma.Ce imi poti spune despre partea tehnica ... e un receiver facut "pe vapor" sau e de o calitate asemanatoare cu strong-urile (ma refer la partea hardware)

sa inteleg ca STRONG e un receptor de referinta?..hai mo fi serios, la 260 lei ai un receptor care stie sharing, multicam adevarat, patch beton si te mai codesti. Strong nu e stralucit la nimic, nici macar la tuner.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@onyx

Nu moo nu i-au Strong-ul ca un receiver de referinta ci ca un minim de calitate care ar trebui sa se regaseasca in orice newcommer ce apare pt ca nu a-s vrea ca dupa 3-4 luni sa-l duc la service sau sa ma confrunt cu defecte iremediabile. De aceea am nominalizat Strong-ul pt ca in ciuda faptului ca e un receiver mediocru ca performante are totusi o fiabilitate buna. .............ai inteles acum

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@SAFETRON1

De 2 lucruri sa te fereasca D-zeu la un receiver: de sursa si tuner bu-shit, ca in rest alte defectiuni apar rar si unele se repara soft. Inca nu am intalnit problemele semnalate mai sus la Echolite 790. Receivere vin si trec, dar tentinta este clara. De aproximativ un an incoace, piata este invadata de receptoarele cu CAM UNIVERSAL SOFT, adica ala in care bagi cardul este doar un cititor de cartela, CAM-ul propriu-zis aflandu-se in placa de baza, alaturi de firmware, emu, keys, etc. Printre cele mai elocvente exemple se numara:

1. Seria DRAGON: S-1100, S-1200, S-2100, S-2200
    2. LAZAER 2005
    3. EDISION 2620: CAM UNIV / 2CI / EMU / jumate cat Echolite / 120 euro
    4. ECHOLITE 770, 790

Aceste receptoare au procesoare rapide, se misca pe masura, navigarea fiind un deliciu pentru pretentiosii din domeniu. Daca vrei sa-ti dau o parere de analist al fenomenului, iti pot spune deschis si tie si celor care sunt axati pe vanzarea exclusiva a unor marci, cum ar fi STRONG si/sau KAON. Nu am nimik cu nici unul dintre acestia, dar viitorul trage catre axa DRAGON - LAZER - ECHOLITE ... etc. si ameninta serios vanzarile de receptoare conventionale.

Totusi, punctul vulnerabil al receptoarelor cu MULTICAM este lipsa licentelor pentru sistemele de codare si este posibil ca pe viitor sa asistam la niste scandaluri si procese gen: VIACCESS vs. HUMAX. Pana atunci, incercati cu incredere ... astea sunt niste scule care isi merita banii.

ovex

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@ovex

Stiam si eu ca sursa si tuner-ul sunt principalele surse de "belele" la un receiver dar mai apar si altele la produse "no name" cum ar fi arderea flash-ului sau ram-ului , defectarea iesirilor video si audio si chiar suprasolicitarea procesorului pana la topire.Aceste defecte le-am sesizat pe mai multe marci de receivere la care prefer sa nu le dau nume pt ca oricum putini au auzit de ele.Acum nu spun ca receiverele mentionate mai sus de tine ar fi "no name" mai ales ca in ultimul timp au inceput sa fie bine vandute si nu a strigat nimeni in gura mare pana acum ca nu sunt bune si dupa cum spui si tu (care ai ceva experienta in lumea receiverelor) si altii ar fi chiar produse de calitate.Nu am fost niciodata "fan" Strong sau Kaon si nu am nici un interes in a promova aceste marci tot ceea ce-mi doresc e ca nou venitii sa ofere produse de calitate si sa nu mizeze pe pret redus in detrimentul calitatii...atata tot , de aici si scepticismul meu.

Acum ca tot veni vorba de receiverele mentionate mai sus de tine:am inteles ca Echolite 790 e preferatul tau si ai postat si argumentele care sustin acest lucru.Intradevar este uimitor ce poate si pretul e imbatabil.Poti sa-mi dai te rog mai multe detalii despre acesta (are doar un cititor de cartela sau are si common interface are modulator are iesire optica digitala ac3 unde il mai gasesc in afara de D&K )

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@ovex

Acum ca tot veni vorba de receiverele mentionate mai sus de tine:am inteles ca Echolite 790 e preferatul tau si ai postat si argumentele care sustin acest lucru.Intradevar este uimitor ce poate si pretul e imbatabil.Poti sa-mi dai te rog mai multe detalii despre acesta (are doar un cititor de cartela sau are si common interface are modulator are iesire optica digitala ac3 unde il mai gasesc in afara de D&K )
    Mr ovex

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Acum ca tot veni vorba de ... Echolite 790 ... Poti sa-mi dai te rog mai multe detalii despre acesta (are doar un cititor de cartela sau are si common interface are modulator are iesire optica digitala ac3 unde il mai gasesc in afara de D&K )
    Scuze ca ma bag si eu ... Echolite-ul asta 790 ( http://www.glover.hu/img_product/4.jpg ):
    - are doar cititor de cartela universal (multicam), nu si Common Interface;
    - are modulator, iesire audio digital cu AC-3, support SPDIF;
    - are un fratior, un anume '770', care, in afara de lipsa cititorului de cartela universal, ca functionalitate este identic cu fratele mai mare, chiar si firmware-ul este unul si acelasi. Daca ai putina rabdare, peste cateva zile o sa-ti scriu impresiile mele despre modelul mic, fiindca intentionez sa cumpar 2 bucati.
    Uite si o oferta pt. 790: http://www.comteleprest.ro/magazin/p...roducts_id=362

Cu stima,
    dante2
    "The Truth Is Out There"

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Test

Testul facut de mine era chiar la aparitia lui Echolite 790 ! moment in care nu stiam mai nimic despre calitatile patch-ului ! ascultati-l pe OVEX ! este meserias si vorbeste pe teste proprii nu din auzite !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

man este super receptorul la bani astia.
    Sambata a aparut alt patch pt el, acum vad si po*sat-ul.
    Se misca bine, pe patchul vechi am incercat mai multe cartele in el si mergeau beton: conax, crypto... , nds nu a recunoscut. pe patchul nou nu am mai incercat.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@ovex

Mr ovex

Scuze ... de cand nu mai vine TOPIC NOTIFICATION pe mail, uit sa mai intru prin anumite sectiuni:

1. Are doar cititor de cartela.
    2. Are si modulator.
    3. AC3 nu stiu daca are ... ma uit cand ajung la lucru. Dar @dante2 spune ca are.
    4. Il gasesti si la mine.

Alta treaba. Am testat share intre 2 receptoare, cu cablul de date cu care bag firmware si merge MAX TV, chiar daca receptorul master (in care sta cardul) este in standby. Foarte interesant ... cam-ul ala este activ si citeste cardul, cand receptorul este oprit, dar nu si atunci cand este oprit de la retea.

Un alt lucru bun ... Are intrerupator ON/OFF in spate pe sursa.

Revin cu informatii ...

ovex

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

pai e super bun receptorul raportat la pret /ce stie sa faca.
    din cate mai stiu si eu sursa mai poate fi reparata (depinde de cat de rau se bush-este )(de cine mai stie) . sursa e separata sau se afla pe aceeasi placa cu procesorul?
    REC FTA ECHOLITE 790 0.9

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)