Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default placa video decodare mpeg2

Ajuta ss2-ul o placa video cu decodare mpeg2?
    Pun intrebarea pt. ca sunt curios daca ajuta sistemul meu o asemenea placa (la meciurile de fotbal,cand se misca camera brusc, imaginea este un pic sacadata). Cu filtrele nvidia parca fenomenul se mai atenueaza, insa as fi curios daca placa video ajuta sa dispara aceste sacadari enervante sau tine doar de procesor.
    Mersic.
    Athlon 1.7, 512 ddr,Xp sp2,ss2 rev.2.6b, 1.5 al,lnc 0.6 MTI, Bucuresti (intotdeauna un oras luat prin surprindere de zapada)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

acum ce placa grafica ai?

Mie mi-a mers bine si pe vremea cand aveam placa grafica GF2 si calculator cu procesor de 1G, deci cred ca poti sa pui orice placa grafica care se gaseste acum in comert (eventual diferenta poate fi la HDTV).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default GaboiU

ss2 ul nu ajuta la decodare ( playback ) mpeg - 2 !

softu asta insa ajuta ( foloseste procul tare da da rezultate ) :

instaleazati Moonlight's Elecard MPEG Player 2.3

careliei dela :

http://www.moonlight.co.il/cons_player.php

sil crack dela :

http://www.crackdb.com/get_25766_Moo...2.3_crack.html

dupa care alegi optiunea " double rate " din filters properties pt :
    moonlight - elecard MPEG2 VIDEO decoder ,din settings ;pentru deinterlace

si gata !

raspundemi te rog sami zici cum ti se pare miscarea !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Bineinteles ca ajuta; decodarea hardware mpeg2 se cheama dxva; e suportata de matrox, nvidia si ati; ca filtru iti recomand nvidia sau cyberlink (mai ales daca ai ati); nu uita sa alegi in cyberlink "use hardware acceleration" si bob pt ati sau weave pt nvidia.
    Elecardul e o basina care nu foloseste dxva si e in opinia mea cel mai de cacat filtru

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ajuta. Daca ai o placa cu decodare mpeg2 hardware poti sa te uiti de pilda pe HDTV si de pe un PIV 1,5 Ghz! testat. Ati Radeon 9600 PRO si XT are incorporat decodare hardware mpeg2 cu suport pentru decodare HDTV si cu codecurile corecte (nvidia, cyberlinnk sau intervideo) se poate folosii de acest decodor incorporat ... cum a preciziat si cosmin bifeaza use hardware acceleration ...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Acum am un radeon 9000 pro si folosesc filtrele nvidia.Am pus filtrele care mi le-ai zis Gaboiule si se cunoaste.....multumesc frumos domnilor...se vede ca aveti ore multe pe 'casa'.
    Athlon 1.7, 512 ddr,Xp sp2,ss2 rev.2.6b, 1.5 al,lnc 0.6 MTI, Bucuresti (intotdeauna un oras luat prin surprindere de zapada)

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

E cea mai buna metoda sa ametesti chestia cu interlaced/deinterlaced ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default GaboiU

santana ,tiam recomandat chestia de mai sus in ideea unei miscari cit mai fluente posibil ,si cit mai putin afectata calitatea video --> in cazul mpeg 2 - urilor intretesute ( eu din postul tau asta am inteles cati doresti )

poti incerca si filtrul cyberlink cu metoda de deintretesere bob ,insa calitatea va fi diminuata in cazul accelerarii hard , comparativ cu ce tiam recomandat eu ,iar fara ea vei obtine o deintretesere similara celor cunoscute sub denumirea de : Blending Fields ,vertical deinterlace.....

poti verifica spusele mele facind play la un mpeg 2 video intretesut cu metodele mentionate mai sus in slow motion ( 25% ) si chiar frame by f.
    si sa compari rezultatele

pentru cei nau idee despre metoda deintreteserii bob le recomand pt. inceput :
    http://www.100fps.com

in ceea ce priveste ss2 , e produs de technisat ( http://www.technisat.com/ ) si construit in jurul chipului b2c2 ( http://b2c2.com/ ) ,si ar rtebui sa fie clar pentru toata lumea ca NU AJUTA LA DECODARE MPEG ( de nici un fel si culoare ) ,dar vad ca nu e clar pentru toata lumea.........

recomand a se citii MACAR specificatiile tehnice ale acestei placi

nu stiu ce a vrut sa zica blana cu tonul sau shugubat ,dar deocamdata standardul intretesut vad ca a prins radacini in broadcast ( personal nu gasesc atitea injuraturi ca sa spurc acest standard ,atit de tare ma enerveaza ) ,si nu pare sasi ia zborul prea curind ,compromitind dezastruos si iremediabil calitatea imaginilor video in miscare cu CEL PUTIN 50% !

ps : metoda ce tiam recomandato afiseaza pe overlay 50 fps ( compromise calitativ ,dar nu in halu in care le compromite cyberlinku cu al sau bobing ) ;am mai postat despre acest filtru video ,dar vad ca nimeni nu la bagat in seama........

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

M-am documentat astazi, si DA, O PLACA VIDEO CU DECODARE MPEG2 AJUTA. De ce? Sa-va documentez putin. In primul si in primul rand placa SS2 si Chipul B2C2 nu face altceva decat sa receptioneze streamul mpeg2, deci semnalul DVB. Dupa acesta el face conversie la acest stream ca softwareul sa poate sa recunoasca ca stream mpeg2 si cu asta basata. Atat este rolul placii SS2 si a chipului. Restul depinde de software. CU ajutorul softului necesar tu te poti uita la transmisiile DVB. Insa, daca acest software are capacitatea ca sa-se foloseasca de un dispozitiv hardware de pe placa ta grafica, numita chipul de decodare mpeg2 atunci functia de decodare a streamului va revenii acestui chip si nu se va folosii de resursele procesorului tau. Este aceeasi proces ca si in cazul DVDurilor: ori poti sa decodezi soft ori poti face decodare hard. In cazul in care ai o placa video in care apare mentiunea: "MPEG-2 decoding with motion compensation, iDCT and color space conversion" inseamna, ca ai o placa video cu decodor MPEG2 hardware, si poti sa beneficiez de decodare din hardware. Asta inseamna ca teoretic, cu o placa grafica care are suport pentru asa ceva poti sa te uiti pe HDTV chiar pe un calculator slab, PIII 600mhz, atat timp cat decoderul video (Cyberlink, Intervideo sau Nvidia) poate sa-se foloseasca de acest chip. Chiar pe pagina B2C2 apare aceasta mentiune(luat de pe pagina cu specificatii ss2):

** Additional requirements for HDTV decoding:
    • Pentium III 600MHz
    • Graphics subsystem with full overlay & IDCT support
    Mai am de facut 2 mentiuni:
    1: Daca vrei sa-te uiti numai pe canale DVB normale nu face o diferenta mare, insa iti mai elibereaza procesorul de munca, dar vizual nici o diferenta, numai in cazul HDTV va fii diferenta.
    2: Aici vorbim despre decodarea streamului DVB(mpeg2), si nu despre decodarea proriu zisa a unor canale codate.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default GaboiU

man ,la mijloc e o neintelegere ;eu am afirmat :

" in ceea ce priveste ss2 , e produs de technisat ( http://www.technisat.com/ ) si construit in jurul chipului b2c2 ( http://b2c2.com/ ) ,si ar rtebui sa fie clar pentru toata lumea ca NU AJUTA LA DECODARE MPEG ( de nici un fel si culoare ) ,dar vad ca nu e clar pentru toata lumea......... "

daca excluzi comentariile ce mi - am permis sa le fac ,rezulta -->

" in ceea ce priveste ss2 ,NU AJUTA LA DECODARE MPEG "

adica : ss2 nu ajuta la decodare mpeg

si NICIDECUM ceea ce ai interpretat TU

NU ESTI ATENT DELOC !

ceea ce afirmi tu e ok ,perfect adevarat ,dar sunt chestii de baza ,elementare ,care ar trebui sa fie SUPERcunoscute ( tinind cont cas scrise cu litere ce ies in evidenta pe cutiile acestor produse ) si intelese de catre majoritatea ,dar daca teai documentat DOAR azi ,se pare ca nus chiar asa cunoscute ..... ce sa mai zic de intelese.......... ?

polemicile pe marginea filtrelor directshow video tin de gusturile si pretentiile fiecaruia ( personal prefer 24p ,si nicidecum ceea ce i - am recomandat ,insa daca omul asta a cerut ,de asa natura i - am sugerat ) ,si nu miam permis sa afirm ca si " DESTEPTU' " de mai sus ,chestii de genu : " Elecardul e o basina care nu foloseste dxva si e in opinia mea cel mai de cacat filtru " ,desi personal am o parere proasta de filtrele ( de codare si decodare ) video dezvoltate de cyberlink.

2.la punctul doi incerci sami atragi atentia ,dar stai linistit man , stiu ca despre " decodarea streamului DVB(mpeg2) " - playback mpeg e vorba ,si acele programe se numesc CRYPTATE
    ( nu pricep cum tia trecut prin cap ca mas fi referit la asa ceva )

imi pare rau ca am incercat sa ajut omu' si ca am intrat in discutii inutile de genu asta cu niste oameni care ori nu stiu sa citeasca ,ori nu - s in stare sa priceapa sintaxa unei fraze ori pur si simplu sunt neatenti

in concluzie ,santana ,o placa video cu decodare " hardware " mpeg - 2 te ajuta la playback si unele cica si la encodare mpeg - 2 ( hardware my ass ,mai greu si mai putin ,poate la anu si la multi ani ,dar chiar ajuta ) ,insa daca tii la calitate imaginii la vizualizarea transmisiilor sport de care te plingi ca sacadeaza ,iti recomand filtrul video moonlight - elecard 2.00.0.2361
    din playerul ce ti lam indicat

daca ai dubii ,compara rezultatele elecardului cu deinterlace doble rate vs. cyberlink " hardware " pe o placa cu suport mpeg ,cum tiam recomandat si in postul de mai sus

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@gaboiu
    Am comparat eu, stai linistit si rezultatele sunt urmatoarele:
    Cyberlink: 3-5%
    Elecard: 15-17%
    grad ocupare procesor in progdvb pe sistemul din semnatura
    Ar fi bine daca ne-ai impartasi cate ceva despre pc-ul tau, ca sa ne facem o parere obiectiva. Poate pe coniguratia ta, intr-adevar elecardul merge si se vede mai bine.
    A, si era sa uit, mai subtire cu apelativele, ca nu-si au rostul....
    Inainte sa raspunzi,ai grija ca nu vreau sa fac din postul asta un show-down, asa ca adu-ti aminte ca incercam sa rezolvam o problema si sa ajutam un om.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am incercat tot felul de filtre si intr-adevar cu elecard se misca o idee mai bine, insa continui sa cred ca sistemul meu e destul de slabut ca sa am pretentia ca imaginile foarte rapide sa se miste normal.....apropo hdtv-ul de pe sirius imi merge perfect cu majoritatea filtrelor grafice.
    oricum va multumesc pt. sfaturi si-mi pare rau ca ati intrat in discutii contradictorii din cauza postului meu...toate cele bune!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@santana Eu nu cred ca am intrat in discutii contradictorii din cauza ta. Fiecare cu experiente pe care a acumulat-o pana in prezent ...
    gaboiu3 zice ca Elcard+Moonlight este cea mai reusita. O accept. Asa este sistemul lui configurat. Eu personal merg pe mana InterVideo. La mine, pe sistemul meu acest sistem functioneaza cel mai bine ...

@gaboiu3 nici nu credeam ca te referi la Cryptare. M-am gandit sa scriu respectiva fraza acolo ca sa atentinez lumea care este absolut la inceput, sa nu exista confuzie. Deci, din spusele tale am priceput ca tu te pricepi la tema, dar m-am gandit ca sunt si oameni care nu sunt chiar atat de buni. Deci, scuze, nu a fost o fraza pentru tine.
    Si despre ceea ce ai scris: de acolo asa se putea intelege ca un cip de decodare hardware mpeg2 nu ajuta deloc, de aceea am vrut sa clarific ca la sistemele mai lente chiar ajuta... Deci si tu ai dreptate, ca nu intotdeauna este cea mai fericita alegere, dar pentru cei care au sisteme slabe est eun ajutor substantial.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default GaboiU

cosmin _v :

problema omului e : pe un procesor de 1.7 Gh se plinge de sacadarea mpeg2 .

ar trebui sa fie cunoscut faptul ca unui mpeg2 obisnuit ,pal sau ntsc ii este suficient un proc de 600 Mhz

ar trebui sa fie cunoscut faptul ca progdvb - ului ii este suficient un proc de 1 Ghz cu tot cu emulator de decryptare

concluzie : un proc de 1.7 e folosit aprox. 50 % ,de oricare din filtrele mentinate pina acum ,la decodare soft ,deci sacadarea era din cauza configurarii soft ,nu a procesorului ,deci concluziile la care ai reusit sa ajungi nu au nici o relevanta pe tema sacadarii.

eu iam recomandat metoda soft elecard ( cu care poti obtine 50 fps acceptabile calitativ ,din 25 fps transmisii in direct varza, intretzesute in ultimul hal ) versus metoda " hard " mpeg 2 recomandata in acest topic ,care e un bullshitt ( o minciuna neobrazata din partea producatorilor hard si soft ) ,care ,culmea ,da rezultate mai proaste decit elecardul recomandat de mine --> verificat personal ,si pe placa mea " cu decodare hard mpeg 2 " si pe http://www.inno3d.com/products/gefor...00xt.html,care am avuto 2 saptamini sa rulez mai calumea un joc .

iti spun eu cum sau realizat aceste " magnifice " solutii " hard " : producatorul de soft ii propune producatorului de gpu : lasama si pe mine sami bag ghiara la instructiunile gpu ,sa le exploatez un pic ,partenerii tai isi vor pune si sigla mea pe produsul lor ,care da bine ,tocmai am cistigat un premiu intro publicatie de neavizati ,gen pc magazine ,dar care are o superaudienta ,si toata lumea va fii multumita.chiar si clientul botanist.
    e o chestie binevenita ,o folosesc si eu des ,dar asta nu schimba realitatea : e o minciuna comerciala ,pentru ca o solutie hard trebuie sa aiba componente dedicate pentru ceea ce se lauda ca face ,si sa preia 100% functiile ce si le asuma.

" mia cazut " in mina placa asta de la un vecin :
    http://www.leadtek.com/3d_graphic/wi...80_ddrt_2.html
    sai testez " High-Definition Video Processor(HDTV) ".e penibil cum poate sa puna lumea botu la asa ceva ,ce sa mai zic de faptul ca este o minciuna neobrazata si comerciala ......

din posturile tale la acest topic reiese ca ai doar o idee vaga in cel mai bun caz ,referitor la decodarea ,plabackul mpeg ,si in general cu referire la mpeg - 2 video ,deci nu cred ca avem ce vorbi pe tema asta.

am sati fac insa o analogie ,poate vei intelege mai bine aceasta decodare " hard " pe care iai recomandato lui santana : un prieten sia cumpara o handycam pe cutia careia scrie cu litere deo schioapa 3 mpix.o foloseste ,dupa care se uita la calitatea filmarii ,si e mirat cum un penibil de rip pe 1 cd cu rezolutia de 0,1 - 0,2 mpix afisati ,arata de 10 ori mai bine decit cei " 3 megapixeli " ai lui.

daca santana isi doreste o solutie hard mpeg ,nu solutii de compromis micinoase pot sai recomand si asa ceva :

http://www.epinions.com/cmhd-Graphic..._~1/pa_~1#list

asta e parerea mea ,rezultata din experienta ,nu din vrajeli

care e problema ta ?

referitor la apelative : team facut " destept " pentru ca habar nai ce vorbesti ,si pe deasupra iti permiti sati dai cu parerea proasta despre chestii care nici macar nu le cunosti si vorbesti cu tonul unui cunoscator

ADMIN ,FANTA SAU CARE MAI SUNTETI ,VA ROG LA MODUL CEL MAI SERIOS SAMI STERGETI CONTUL ,sa nu mai intru in discutii idioate si sa ajung in situatii penibile pentu ca eu si oamenii cu care vb ,vorbim doua limbi diferite ,sa nu mai fiu tentat sa ajut si indrumez pe cineva ,sa nu ma mai iau in cioc la offtopic cu toti anlfabetii si deraiatii mental si sa urmez sfatul unor oameni ce au parasit rdi - ul din aceleasi motive

SPER SA FIE ULTIMUL MEU POST PE ACEST FORUM ! ! ! !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

pe scurt: am folosit cyberlink pt video (asa cum au sugerat mai mult pe aici pe la forum) cu accelerare hardware si merge f misto

exista diferenta la utilizarea cpu daca folosesti functiile placii video

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)