Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5

Thread: montura h-h

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default montura h-h

Localitatea Bunesti ,jud.Cluj,receiver strong 6126,soft 6125 cu patch,montura h-h strong,antena 1,1m,lnb inverto 0,3db.
    Daca poate sa-mi spuna cineva pe ce satelit trebuie sa pun punctul 0 de la motor.
    Eu am fixat pe 1' w(intelsat1002),la astra 19.eutalsat w2,hotbird 13,am semnal 94%,dar nu gasesc alti sateliti.Sirius 5E nu prind deloc,iar pe intelsat 1002 doar 10 programe,otv,ddtv nici vorba de ele.
    Sunt sigur ca nu am pozitionat motorul bine,dar nu stiu unde am gresit.
    Daca ar putea cineva sa-mi spuna pasii exacti as fi tare recunoscator.
    Mentionez ca am fixat latitudinea la motor 47,elevatia am pus-o la 50(asta am fixat-o dupa ureche,recunosc,asa am vazut in desenul din cartea tehnica a motorului)
    Rog sa-mi spuna cineva unde am gresit si ce trebuie sa fac exact.
    Multumesc.
    SRT 6126

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cu busola afli sudul geografic si pui antena pe centru cu pozitionerul pe 0.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Reglarea unei instalatii mobile de antena este una din chestiunile frecvent puse de cei care se afla pentru prima data in fata acestei probleme. In materialul care urmeaza vom incerca sa explicam pe intelesul incepatorului problematica generala ca si secventa logica a operatiilor necesare setarii sistemului de antena.

Satelitii de televiziune geostationari se gasesc pe niste orbite aflate in plan ecuatorial ( aproximativ ) si se prezinta observatorului terestru ca apartinind unei aceleasi curbe - curba polara. Apogeul local al curbei polare este intodeauna la sudul observatorului , privind din spatele antenei, satelitii se gasesc la dreapta ( west) si la stinga (est) acestei pozitii. Pozitia satelitilor se defineste in general luind ca reper observatorul aflat la meridianul zero ( Greenwitch). Astfel pentru Romania ( 23-26 grade est) majoritatea satelitilor care prezinta interes se afla la west : Astra 19e, Hotbird 13e, Sirius 5e, Thor 1w, Amos 4w, Intel901 18w, Hispasat 30w.
    Pentru ca o antena terestra sa poata urmari aceasta curba , trecaind astfel de la un satelit la celalalt, ea trebuie sa fie inclinata catre SUD cu un unghi care depinde de pozitia ( paralela ) observatorului terestru.
    Pentru Romania care se gaseste la paralela 45-47 axa de rotatie a sistemului de antena trebuie inclinata la 45 grade catre Nord de unde antena care este perpendiculara pe aceasta axa va tinti la Sud curba polara !
    Acest unghi , numit unghi de elevatie , se corecteaza cu o valoare unghiulara , numita declinatie, si care este la paralela 45 de aproximativ 6-7 grade.

In practica reglarea unei instalatii de antena mobila necesita doua instrumente :

- busola , cu ajutorul careia se determina directia exacta a sudului ( acest lucru se face alegind la distanta mare un reper aflat pe directia Sud si care sa poata fi vizat din spatele antenei )
    - polobocul ( nivela cu bula de aer ) dispozitiv simplu cu care masurind in doua puncte putem verifica verticalitatea suportului instalatiei. ( profesionistii folosesc in locul polobocului un dispozitiv mai complex si mai exact numit inclinometru)

Pasii de urmat la instalarea instalatiei mobile :

- fixati suportul fix al instalatiei la verticala ( verificati cu polobocul )
    - fixati montura mobila pe suport orientata SUD ( cu busola )
    - puneti pozitionerul antenei la zero ! antena orientata SUD
    - alegeti de pe satelitul cel mai apropiat sudului local ( pentru Romania Arabsat la Constanta si Astra 3A la Timisoara ) un post FTA cu FEC cat mai mare ( 22000, 27500, ...)
    - reglati elevatia antenei , de fapt se regleaza pe o instalatie clasica declinatia, iar pe o instalatie tip HH ansamblul elevatie-declinatie. Aceasta valoare , pentru Romania, este de aproximativ 7 grade, practic antena coboara de la cele 45 grade cu 7 grade spre sud ! si se regleaza fie din suportul reglabil al antenei fie montura mobila poate avea un astfel de reglaj.
    - acum , in principiu , trebuie sa fiti pozitionat pe satelitul de referinta (aflat la sudul local) , evident cu aproximatia erorilor de evaluare ( verticalitate, directia sud, declinatie)
    - cautati atent , cu pasi mici , milimetrici , optimul postului setat !
    - daca a-ti reusit sa gasiti acest post sinteti GATA !
    - stringeti definitiv toate reglajele mecanice

Daca ati respectat cu maxima exactitate acesti pasi, antena ar trebui sa descrie curba polara cu maxima precizie pe tot arcul vizibil al acesteia. Daca apar erori de traiectorie ele sint vizibile la extremitatile curbei polare , isi au originea in erorile de reglaj initial , si se corecteaza prin incercari succesive.

Daca ai fi cautat putin, ai fi gasit la coltul incepatorului

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

iei o busola....afli sudul geografic.....cu motorul setat pe zero....montezi antena pe ASTRA 3A...acolo este punctul 0........te duci pe astra 19.2 ....faci elevatie fina.....apoi lucrezi cu extremele.......TURKSAT respectiv TELECOM 2D sau HISPASAT

Daca ai semnal pe 3 sateliti .....TURKSAT - ASTRA 19.2 - HISPASAT e clar ca ai curba completa....

PS: pe motor elevatia pt romania este de 45.5 grade!
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu coordonatele locatiei tale de aceea iau in considerare cele ale Clujului.
    Latitudinea: 46.78° N (46° 46' 48") Unghiul azimut: 180.16°
    Longitudinea: 23.62° E (23° 37' 12") Unghiul de elevaţie: 36.26°
    Oraşul: Cluj-Napoca Înclinaţia LNB: 0.11°
    Ţara: România Înclinaţia LNB: 7.11° (Astra 3A / 1D => caz special!)
    Distanţa pâna la satelit: 38081.11 Km
    Întârzierea de semnal: 253.87 ms (Uplink + Downlink)

Unghiul de declinaţie: -6.96°
    Unghiul monturii polare: 180.13°
    Gradajul pe motor: 0.13° Vest
    Satelit: Astra 3A / 1D (23.5° E = 336.5° V) . (Date de pe Sat Lex)
    Reseteaza montura si eventual receptorul. Pune montura pe 0, elevatia pe valoarea cu rosu (cca. 37), antena si montura sper ca stii cum se monteaza corect. In receptor seteaza frecventa unui transponder de pe Astra 3A (rosu) si prin rotire pe pilon (perfect vertical) si prin ajustarea unghiului de elvatia a antenei (nu a monturii care este deja reglata) du la semnal maxim pozitia antenei. Mai departe cred ca te vei descurca. Daca pilonul este vertical si elevatia o.k. totul va fi o.k. Nu stiu ce receptor ai sau ai digibox, dar oricum sa memorezi azimutul zero.
    Succes, si tine-ne la curent.
    Nici eu nu mai stiu ce am si ce-mi mai trebuie.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)