Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sunet dezastru pe Discovery Ch. la Digi !!!

Pentru a nu fi acuzati de favoritisme de astazi Digi tv transmite programul Discovery Channel cu un sunet care se aude la fel de prost sau infundat pe ambele limbi...eu am incercat sa privesc cu multa intelegere echipa tehnica Digi atunci cind la unele programe nou introduse calitatea sunetului lasa mult de dorit spunindu-mi ca cu timpul se va rezolva...si in majoritatea cazurilor s-a si rezolvat...dar de data asta este vorba de un program care figureaza in grila Digi chiar din prima zi de cind s-a lansat deci nu prea inteleg de ce a trebuit stricat ceva care pina acum functiona bine

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Asa stiu ei sa-si faca treaba! Uneori am impresia ca le face o placere teribila sa strice ceea ce merge bine! E specialitatea lor. Uita-te si la TVR 2...de cand a fost mutat pe 12.527 se aude ca dracu', exact cum se auzea Teleshop caruia i-a si luat locul...
    Cipy

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

De asemenea sunetu pe etno se aude ca si cand se prinde banda la un casetofon/magnetofon. Aceasta problema a mai fost la digi si sa rezolvat, insa acum vad ca a revenit. Sa speram ca tehnicieni Digi citesc forumul si incearca sa rezolve problemele descoperite de noi, desi nu e treaba noastra sa le atragem atentia.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Readuc in atentia echipei tehnice de la Digi ca sunetul pe ambele limbi la Discovery Channel se aude in continuare ca porcu'...datorita acestui fapt am inceput din ce in ce mai des sa urmaresc acest program pe Max tv unde chiar daca au un bitrate mic totusi se aude mult mai bine decit pe Digi acum...
    Si ca sa fac o paranteza apropo de calitatea sunetului la programele Digi am constatat cu stupoare ca sunetul de pe HBO se aude muuult mai bine pe Focus sau chiar pe Max decit pe Digi...de atunci bineinteles ma uit si la acest program pe Max sau Focus si datorita faptului ca la ei nu apare nici o sigla in plus pe acest program...am inteles de la cineva ca cei de la HBO Romania ii obliga prin contract pe DTH-urile care vor sa retransmita acest program la transmisia sunetului de 192kbs lucru care este respectat pina acum de toti operatori mai putin de Digi tv...deasemenea nu inteleg de ce numai pe Digi exista o sigla suplimentara pe imagine si la ceilalti nu? Ar trebui sa se acorde mai multa atentie acestor probleme de catre cei de la Digi dat fiind faptul ca HBO este la ora actuala cel mai scump program din tara deci cred ca ar trebui retransmis in conditii decente...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am sunat la rel. cu clientii si mi s-a spus ca ei n-au sesizat vreo defectiune la sunetul de pe Discovery!...Dupa ce m-am certat un sfert de ora cu ei mi-au zis ca vor transmite sesizarea mai departe!...Faceti ceva fratilor pt ca sunetul este sub orice critica. Daca era vorba de Pratech TV nu m-ar fi deranjat, dar totusi, vorbim despre Discovey Channel! Asa ca pana la Digi Slovacia mai uitativa si la aceste "mici" defectiuni pe care tot voi le provocati!
    Cipy

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

,,...Daca era vorba de Pratech TV nu m-ar fi deranjat, dar totusi, vorbim despre Discovery Channel!''-culmea culmilor este ca la Pratech tv sonorul se aude perfect chiar daca acest program are o audienta egal cu zero...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

...Exact ceea ce spuneam si eu...Pratech se aude perfect!...Dar, bineinteles ce conteaza Discovery!...Mai bine lansam Digi Slovacia, ce conteaza ca jumatate din canale sunt VARZA!...
    Cipy

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Chiar nu mai observa nimeni in ce hal se aude Discovery? Numai noi trei suntem? Daca ramanem asa sigur n-or sa ne ia astia in seama!
    Cipy

_...._ Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cipy_1982
    Chiar nu mai observa nimeni in ce hal se aude Discovery? Numai noi trei suntem? Daca ramanem asa sigur n-or sa ne ia astia in seama!
    va ia in seama daca apelati aici http://www.anpc.ro/anpcro/index.php
    The Bible is like a software license, no one actually reads it, they just scroll to the bottom and click I agree!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Victorieeeeeeee!
    De astazi sunetul pe Discovery Ch. se aude din nou bine...acest lucru confirma inca o data ca cineva ,,acolo sus'' la Digi ne citeste pt.ca pina acum orice problema as fi semnalat sa rezolvat foarte rapid mai putin acesta care a durat un pic mai mult...
    Asteptam sa vedem care va fi urmatorul program la care se va strica sunetul ca asa parca e prea frumos sa se auda toate bine

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Da?!? Eu nu pot sa verific acum, dar daca s-a rezolvat atunci chiar e o VICTORIE!
    Cipy

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)