Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Default De ce are nevoie Max TV ?

Aşa cum spuneam şi n topicul dedicat Max, deschid un topic special n care să ne dăm cu părerea despre ce are nevoie Max.
    Asta pentru că aşteptările pe care ni le-am pus n al 2-lea operator pe piaţă devin dezamăgiri. Remarcăm voinţa de a face, la preţuri decente, dar anumiţi paşi par a fi făcuţi n lături. Dau exemple: zvonul cu al 3-lea tp pe w2, ultima ofertă pentru 3750 de noi abonaţi (?!), calitatea imaginii care i face pe inventatorii standardului digital să-şi regrete invenţia.

Eu las deoparte ofertele, ba chiar sugerez ca Max să nu mai facă oferte. De unde nu-i nici D-zeu nu cere.

Chiar n lipsa unor oferte, dacă s-ar profita de simulcrypt, calitatea pachetului Max ar fi poate superioară a ceea ce găsim acum pe pieţă.

- canalele pentru adulţi pot fi luate de pe Hotbird
    - deasemenea VH1, Mezzo, BBC Prime (ultimul nu ştiu cum intră n ţară)
    - cu simulcrypt se face loc pentru AXN
    - un parteneriat cu Cyfra vi se pare imposibil?
    - tp 3 pe SIRIUS, chiar şi cu multe programe n extra.

@all
    V-aş rămne recunoscător dacă topicul ăsta n-ar degenera n jigniri, reclamă la alţi operatori, ş.a.m.d. Poate iese ceva bun.

ss/indescifrabil

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Asta se intampla cand faci afaceri cu matura , nu cu capul . Trebuia studiat : de ce a plecat pachetul National de pe Amos pe W2 ; de ce a plecat pachetul Antena de pe W1 pe W2 ; de ce si-a marit pachetul TVR SR la 29.950 pt 4 canale . Raspunsul : pentru ca e mai ieftin , si Eutelsat a dorit sa populeze acest satelit si sa il transforme dintr-un satelit de feed-uri intr-unul de DTH-uri cu o mai buna ocupare a latimii de banda si sa ia clientii concurentului Astra/Sirius .

Putea domnul Rosal inainte de a semna cu 2 maini cu Sirius sa se gandeasca la un parteneriat cu un DTH bulgaresc si sa ia la en-gros 6TP de la W2 si sa isi mute si pachetul cu taraf/tvk/etc dupa expirarea contractului cu Sirius . Cu singuranta ca obtineau un pret bun si puteau sharui cu bulgarii si albanezii o multime de canale .

Brain , not garbage .

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@iordache

Mie mi se pare super-imposibil ...

Actionarii Cyfra+ sunt VIVENDI C+ si UPC, ultimul fiind actionar si la FOCUS SAT .. Trage tu mai departe concluziile ..

ovex

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovex
    @iordache

Mie mi se pare super-imposibil ...

Actionarii Cyfra+ sunt VIVENDI C+ si UPC, ultimul fiind actionar si la FOCUS SAT .. Trage tu mai departe concluziile ..

ovex
    Nu ştiam, aveam impresia că's nemţi. Am tras concluziile.

ss/indescifrabil

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

,,- cu simulcrypt se face loc pentru AXN''-cu scoaterea programelor FTA sau neinteresante s-ar putea elibera foarte mult spatiu pe t.p Max...de exemplu:-TVRM,Realitatea,Etno,Senso etc...nimic nu ma poate enerva mai mai mult la un operator DTH care duce lipsa de spatiu si de fonduri cind acesta umple putinul spatiu pe care il are cu programe cu audienta 0 sau chiar FTA...
    Iar avantajul cu simulcrypt s-ar putea folosi la maxim daca televiziunile mai importante de la noi ar renunta la sistemul de codare Power Wu... astfel am putea vedea in simulcrypt sau de ce nu codate numai in via/conax la o calitate buna toate programele daca tot sint la moda sistemele multifeed nemaivorbind de avantajul statiilor de cablu mai mici unde achizitionarea unui receptor Scientific Atlanta este o problema serioasa inca la ora actuala...

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

@zozosat -corect! Ar fi beton armat daca Max ar face aceasta miscare - scoaterea porcariilor de umplutura. Ar rezulta un DTH cu programe putine, dar bune, transmise la un nivel de calitate superior, la un pret decent, care intr-adevar ar avea o sansa pe piata. Dar ce sa-i faci - Etno & Co. sunt proprietatea lu' patronu', asa ca...

Cat despre PowerVu - traim in Ro. No comment.
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Apropos de programe culturale.
    Din grila Max programul care nu-şi regăseşte nici publicul nici locul este TvRM. Nu am nimic mpotriva programelor culturale da' ăsta chiar reuşeşete să scoată din sărite cu nişte documentare ieftine şi emisiuni n care profesori şi fac reclamă reciproc şi uită de ce sunt acolo. Am nţeles că merg de mnă cu Max, da' nu cred că merg pe strada bună. Senso se străduie şi asta e bine, dar am remarcat n paralel şi o reoreintare a programului spre cultura ratingului. TVR Cultural ne mănncă banii ca orice industrie pe banii statului. Pnă la programe culturale bine făcute tragem cu ochiul la TV5, Arte şi Mezzo.

Edit: mi vine să intru n pămnt de ruşine. Ieri am văzut ntr-o reluare a unui matinal de la Senso... MANELE! Spunea madam care le cnta că erau culte Şi prezentatorul aplauda şi spunea că e prima manea de la Senso. Daţi-mi voie să tai Senso din lista televiziunilor culturale.

ss/indescifrabil

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

MAX are nevoie de bani...daca nu apare un investitor strategic...o ia treaba la vale..nici cu cablistii nu s-a inaintat nimic...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Toti au nevoie de bani,interesant e ca de minte nu se plinge nimeni

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cum ramane cu promisiunile legate de un nou TP la MAX (cu cele 3 canale de Discovery - Science, Civil. si Living and Travel)? A trecut si sfarsitul lui feb acusi trece si martie si ......MUCLES........ In asteptare ne imbatam si ascultam cantece de viata amara la TARAF....
    DreamBox DM 7000S/4, SS2, Kathy UFS 910, 1.2m Al, H-H, INVACOM 0.3 dB.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)