Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
    Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ba fratzilor,hai sa facem un tutorial de receivere

Fitzi atentzi oameni buni, io zic ca am tot invirtit-o in toate modurile cu astia noi care vin si intreaba de fiecare data ce fel de receiver sa-mi iau, si daca e bun sau nu, si se trezesc cu o gramada de raspunsuri, asa incit ii lasam mai in haos ca inainte. Am gindit o schema logica: io vin shi prezint scula mea cit mai succint, venitzi shi voi cu o porezentare dupa acelasi tipic, sa vedem ce iasa. Poate pricep si oamenii astia ceva.

Receiver:
    Humax 5400 (z)

Avantaje:
    - emulator soft
    - decodare 98% din programele decodate actualmente la nivel de amator
    - ushurintză deosebită n utilizare
    - posiblitate functzională de a face card-sharing (din păcate doar n conditzii de conexiune continuă la net)
    - liste de canale, editoare pentru chei, upload - ere de soft, utilitare multiple, toate free pe internet
    - existentza schemei electronice pe internet a receiverului
    - upgrade-uri dese de software pe internet
    - posibilitatea cuplării unui CAM de orice tip
    - posibilitatea vizionării unor programe prin cuplarea unei interfetze Season (decodare cu calculatorul) de orice tip (Season 1 sau Season 2). Nu pune probleme la citirea interfetzei.
    - softul de control al receiverului scoate semnal shi pentru S-Video prin mufa scart (foarte putzine receivere au această facilitate, se poate cupla un tv tuner sau placa video-in a unui calculator)
    - functzionează cu orice tip de cartelă waffer (goldwaffer, ds9, funcard 1-6), nu am testat titanium

Dezavantaje:
    - decodarea se bazează pe cartelă, chiar cu emulator soft instalat
    - cheile se scriu printr-o procedură care shterge shi rescrie de prea multe ori RAM-ul receiverului
    - dificultătzi n scrierea prin telecomandă a parametrilor unor programe (ECM, PIDs, etc)
    - probleme, la unele exemplare, cu sursa de alimentare (prost ventilată, se arde uneori)
    - imposibilitatea editării soft-ului manual, după necesitătzi (emulatorul are tendintza să ncarce, n cazul codării n mai multe sisteme a unor canale, soft-ul aferent unui anume tip de codare, chiar dacă nu există chei pentru el ex. fortzarea decodării Seca a programelor poloneze TVN, vizible numai n Nagra

Pretz orientativ: n jur de 14.500.000 lei (350 380 Euro)

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

EXCELENTA IDEE !
    Promit sa-mi aduc si eu contributia in acest topic.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default tutorial

Eu chiar am nevoie de un nou receptor si m-am saturat sa cer informatii despre unele receptoare (ex. KAON KSF 570 si ECHOSTAR 1230), poate nu toti sint in tema cu lucrurile ascunse ,adica functionari anormale ,blocari, resetari, menu cu probleme. Ma bazez pe voi.

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Ideea e buna, dar ce facem cand se aduna cateva zeci de receivere? Si daca trebuie sa-l descriem atat de amanuntit s-ar putea ca unora (printre care si mie) se ne trebuiasca un lexicon sau dictionar (ce-o mai fi) Eu sunt de parere ca ar fi mai interesant daca s-ar face o schema concreta ca toti sa mearga pe acelasi principiu.

Salutari

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Treaba nu e sa descriem receiverul in amanuntzime, ci doar citeva generalitatzi despre el. Ce ni se pare noua ca trebuie sa transpara care publicul mai putzin avizat. Shi inca ceva: am primit recent un pm de la cineva care s-a luptat mai mult cu receiverele humax decit mine, shi confirm - pe humax sint chestii care se pot edita frumos cu un pcm tool, dar pcm tool nu le face pe toate. Mentzin ce am scris mai sus, in sensul ca, spre ex. problema programelor poloneze TVN a fost rezolvata extrem de tirziu, pe data de 16, cu un ultim pcm update al lui Xamuh.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Eu sunt pro Humax si pro receptoarele din familia acestuia.Tin sa precizez ca nu sunt lovit in cap si un fanatic sustinator doar luand in considerare calitatile acestuia.(pe langa aceasta am si un Echostar)
    Gratie unui prieten si colaborator din Cluj am avut ocazia timp de 1 an si ceva sa testez produsele alternative Humax si pe aceasta cale ii transmit recunostintele mele.
    ID Digital Ci 24 - receptor micut culoare silver perfect adaptabil pt. cei dornici de un design placut.
    -tuner sensibil -cum ne-am obisnui la hummy.
    - la cautare dupa afisarea programelor ne da posibilitatea de a memora sau nu aceste programe si in + ne avertizeaza daca aceste canale sunt sau nu memorate deja.
    -are 4 liste favorite programabile foarte usor ,fara meniu extra complicat la care mai pot adauga si optiunea de redenumire al programelor.
    - programele se pot edita si aranja foarte repede doar apasand tasta OK prin care se ajunge direct la meniu.
    -gestionarea fara probleme al unei instalatii motorizate (de ex. Vbox II)
    -am incercat diferite CAMuri si a lucrat cu toate.
    -butoanele de pe telecomanda se pot repera usor fiind mari.
    -detine 1 slot CI
    Eu il recomand tuturor incepatorilor celor care vor un receptor ieftin din familia HUMAX vor ca banii lor sa fie investiti pe masura si nu vor no name-uri gen Strong.

La acest colaborator si "prieten" din Cluj(chit ca ma injura pt. anumite lucruri ) ve-ti putea gasi un real ajutor si suport tehnic demn de invidiat de multi dealeri cu renume la noi in tara.
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default ajutati-ma va rog si pe mine

Buna ziua va rog sa ajutati o persoana complet nestiutoare in domeniul antenelor parabolice .
    Locuiesc in Portugalia si asi dori sa imi cumpar si eu o antena parabolica , dar cu care sa pot sa prind cat mai multe canale romanesti (cineva mi-a recomandat sa fie cu cartela la care se poate face upload de pe internet ) .
    Acum va rog sa imi dati si mie niste sfaturi despre ce ar trebui sa imi cumpar , tinand cont de locatie .
    Si daca se poate dati si niste preturi si locuri de unde se pot achizitiona .
    Multumesc anticipat !

Senior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Stie cineva ce "poate" acest receiver(scuze pt poza e singura pe care am gasit-o)http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?...ayphotohosting?
    Ma refer la posibilitatile de decodare programe bineinteles.
    Receiverul este un Tevion FTA 2004.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Stie cineva vre-un model de receptor care sa aiba meniul pe front display (nu pe TV) ? Ma intereseaza unul ieftin, fie si SH . Nu vreau decat sa masor nivelul de semnal si eventual calitatea. Stiu de existenta DB 7000 si DB 7020, dar din pacate nu am inca posibilitatile astea financiare.

Daca are cineva de vanzare; astept oferte pe PM .

Merci anticipat
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

micro '''-ist Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by netcity
    Stie cineva vre-un model de receptor care sa aiba meniul pe front display (nu pe TV) ? Ma intereseaza unul ieftin, fie si SH . Nu vreau decat sa masor nivelul de semnal si eventual calitatea. Stiu de existenta DB 7000 si DB 7020, dar din pacate nu am inca posibilitatile astea financiare.

Daca are cineva de vanzare; astept oferte pe PM .

Merci anticipat
    sa afisheze semnalul pe display nu stiu sa fie rec digital mai ales sa afisheze si calitatea acestuia ptr reglari de satelit recomandam nokia 9200 sau echostar ad-3000ip dar cel din urma costa sfatul meu este sa cumparati un sat finder cu afishaj electronic sau chiar si unul ...traditional
    .......nimeni nu sa nascut invatat,chiar daca are experienta

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default receptoare

Salut , am si eu un humax CR-5510 , e bun de ceva ? Am gasit sa-l vand cu 250 RON , e bun pretul ? Softul e de prin 98 si nu apare download de pe satelit , stie cineva vreun site , am incercat situl oficial dar nu exista asa ceva . Multam fain
    Sau eventual un patch ? ( as vrea eu )

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default Dmsis 110 Sk Ci

Stie cineva ce "poate" acest receiver? Ma refer la posibilitatile de decodare programe bineinteles-firmware + patchuri.
    Softul original e la pamant la asta -erori-se opreste singur.

Daca aveti un firmware si un patch va rog sa ma ajutati-pe situl original am gasit numai downloaderul si editorul d settings.

Aici am gasit descrierea receiverului si pot ajunge si pe pagina oficiala de la producator.

http://sat-receiver-world.com/pi5748...categoryId=121

salutari din germania
    intelchip

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default dmsis 110 sk ci

salutari din germania,
    aici am gasit soft pt. receiver.

http://www.invisionplus.net/forums/i...pe=post&id=227

Craciun fericit

la multi ani 2007

intelchip

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ideea initiala a acestui thread a fost foarte buna dar vad ca din diferite motive s-a pierdut pe parcurs....

nu-i nimic, poate il resurscitam ...

ce m-ar interesa pe mine este un clasament (poate e cam mult spus) in functie de sensibilitatea tunerului si deci de posibilitatea de receptie in conditii dificile de semnal...

comparatii de fise tehnice se pot face relativ usor pe net, dar as vrea sa aud parerea acelora care au avut ocazia sa testeze "pe propria piele" diferite modele de recivere...

sa auzim de ....semnal !

PS.

a avut cineva poasibilitatea sa vada ce poate reciverul de mai jos?

http://www.satshop24.de/satshop24_s/...blindscan.html

Last edited by On/Off; 6th March 2007 at 15:56.

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Apropo de ce reciver sa-mi iau,eu NU recomand la nimeni strong 4401

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)