Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14

Thread: PPV

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default PPV

Vrem nu vrem vom avea acces si la PPV datorita pachetelor DTH romanesti , Digi TV si QTV (sau ce brand vor avea , la cata secretomanie de acolo nici numele nu poate fi facut public)

Cum se vor cumpara aceste evenimente ?

La ora actuala cred ca exista urmatoarele solutii :

Cuplarea receiverului la o linie telefonica si trimiterea cereri de cumparare ca in cazul celorlalte mari pachete din Europa.

Cumparea evenimentului prin SMS , se trimite un SMS cu seria cartelei + id-ul evenimentului + cod secret cunoscut numai de client.

Sistem prepay , fiecare abonat isi incarca la casierie propriul "cont" cu un numar de credite pe care le foloseste cumparand evenimente.

Telefon la un numar special din call center in care abonatul solicita accesul la un anumit eveniment ce urmeaza sa fie facturat ulterior.

Cartele SUPER VIP in care un abonat are acces la toate evenimente PPV.

Mai aveti alte idei ?

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

boom_bastik
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Explica si mie te rog daca poti comanda meciuri sau evenimente sportive? In special Liga Campionilor, Cupa UEFA

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca ai drepturi de difuzare in PPV poti vinde si meciuri din C.L.
    Din cate stiu Cupa UEFA nu se trasmite nicaieri pe glob in PPV , poate si de aceea nu este deloc rentabila din punct de vedere financiar.

In acest topic doream sa discutam despre posibilitatile de achizitionare a evenimentelor si nu despre continutul lor.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: PPV

Cuplarea receiverului la o linie telefonica si trimiterea cereri de cumparare ca in cazul celorlalte mari pachete din Europa.""Cum se cupleaza?Cu jtag-ul?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

varianta card preplatit cred ca e cea mai convenabila si mai simpla. mediasetul o foloseste pentru transmisiile DTT si functioneaza excelent(codare nagra2). mergi la magazin specializat(chiar si tutungerie), ai cumparat un card cu o valoare de 40€, si vezi evenimete de suma respectiva

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Cam astea sunt toate doar că la categoria pre-payd se poate opta şi pentru cartela răzuibilă, atât timp cât soft-ul receiverului o permite.

Dar pre-payd la PPV aduce şi puţin a sinucidere, pen'că nu se mai mizează pe impulsul de moment. Ori se ştie PPV-ul nu-i musai pentru oameni calculaţi... )

ss/indescifrabil

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Parerea mea,in Ro,nu se merita,citi dintre utilizatorii TV vor plati 3-5 € pentru un film?Sau 5-7 € un meci din Liga campionilor?De cerut se cere precum TV1000,cind deja va exista este un serviciu pe care nici 2% nu il va utiliza.Repet,parerea mea!

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

moo gymi, la conserva se ataseaza un desfacator cu wireless....

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by boom_bastik
    Explica si mie te rog daca poti comanda meciuri sau evenimente sportive? In special Liga Campionilor, Cupa UEFA
    De ce intrebi Nu-ti mai place sa le vezi gratis pe protv tvr sau dupa caz antena1?
    esti dispus sa platesti 10eur pe un meci sau 3 eur pe un film
    toata lumea vrea ppv dar citi pot sa-l plateasca ?
    f11

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Vreau Wrestling in PPV...
    Linie speciala de telefon la suprataxa...sau prin sms..In functie de cat costa serviciul.

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected]
    Parerea mea,in Ro,nu se merita,citi dintre utilizatorii TV vor plati 3-5 € pentru un film?Sau 5-7 € un meci din Liga campionilor?De cerut se cere precum TV1000,cind deja va exista este un serviciu pe care nici 2% nu il va utiliza.Repet,parerea mea!
    Da' cine a spus că vei plăti 3-5 euro pe film? Vei plăti cu mult mai puţin pentru că se vor aduce filme pentru puterea de cumpărare românului. Adicătelea proaste. Sau se vor supralicita drepturile pentru Divizia A, care va fi difuzată în abonament extra sau în PPV. Deşi Divizia A nu este (şi nici nu vrea să pară altceva) decât o adunătură cartofori de cea mai joasă speţă.
    Par exemplu Sky Italia bagă în februarie: Cruciadele, Robots (animaţie, nu I Robots, ) The Eye 2, etc. Nu ştiu cum au fost traduse de Româniafilm dar sunt filme încă pe la cinema. Crezi tu că vom avea noi aşa ceva în PPV?
    PPV va exista în România (una dintre ţările cu un număr de servere peer2peer impresionant) pe spatele abonaţilor normali. Dar va exista, devine până la urmă o chestie de imagine, nu?

Uitasem, filmele în PPV de la Sky Italia de luna asta sunt aici. Sper să nu vă încurce prea mult mania broaştelor de a traduce tot.

ss/indescifrabil

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Asa cum am mai spus, un receiver cu linie telefonica mi se pare cel mai convenabil. In primul rand ajuta la folosirea mai multor receivere la aceeasi locatie pe un singur abonament si in al doilea rand este mai comod de comandat prin intermediul lui. De ce sa cumpar o cartela prepay daca eu poate nu vreau decat sa vad un singur film si gata ? Sau de ce sa trimit sms si sa stau sa scriu o mie de coduri si serii si mai stiu eu ce, sau de ce sa sun la mai stiu eu ce linie speciala si sa spun oamenilor ca vreau nu stiu ce film la nu stiu ce ora ? Eu zic ca e mai simplu daca pot pur si simplu sa imi aleg frumos filmul din lista cu ajutorul telecomenzii, introduc un cod (ca la programele erotice, ca sa nu intre oricine imi calca pragul si sa se uite la toate filmele disponibile pe banii mei - am o menajera cinefila ) si ma uit linistit la film. Daca vreau pot sa ma uit nonstop la filme fara sa ma gandesc ca in curand mi se termina cartela sau ca daca sun la 4 dimineata la call center nu imi raspunde nimeni... parerea mea....

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Parerea mea este ca ar fi bine sa existe, in paralel, cel putin doua modalitati de achizitionare a evenimentelor PPV. De exemplu eu nu am linie de telefon fix, asa ca m-ar coafa ideea cu prepay, sau SMS. Oricum, incep sa-mi schimb parerea despre Digi, e laudabil faptul ca incearca sa tina piept noutatilor destul de consistente pe care (cel putin la nivel declarativ) le va aduce QTV. Si vreau sa mai fac o precizare: or fi avand cei de la Digi multe probleme, dar cu call-centerul stau bine, de cate ori am montat antene Digi si am sunat pentru activarea cardului, omul de acolo s-a purtat ireprosabil.
    Numai bine!
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ABJazzy
    Asa cum am mai spus, un receiver cu linie telefonica mi se pare cel mai convenabil. In primul rand ajuta la folosirea mai multor receivere la aceeasi locatie pe un singur abonament si in al doilea rand este mai comod de comandat prin intermediul lui. De ce sa cumpar o cartela prepay daca eu poate nu vreau decat sa vad un singur film si gata ? Sau de ce sa trimit sms si sa stau sa scriu o mie de coduri si serii si mai stiu eu ce, sau de ce sa sun la mai stiu eu ce linie speciala si sa spun oamenilor ca vreau nu stiu ce film la nu stiu ce ora ? Eu zic ca e mai simplu daca pot pur si simplu sa imi aleg frumos filmul din lista cu ajutorul telecomenzii, introduc un cod (ca la programele erotice, ca sa nu intre oricine imi calca pragul si sa se uite la toate filmele disponibile pe banii mei - am o menajera cinefila ) si ma uit linistit la film. Daca vreau pot sa ma uit nonstop la filme fara sa ma gandesc ca in curand mi se termina cartela sau ca daca sun la 4 dimineata la call center nu imi raspunde nimeni... parerea mea....

Nu scapi frăţie de coduri decât dacă plăteşti cu carte de credit sau din cont. Pentru un abonat "simplu" care la 'nşpe ale lunii primeşte factura exista un call center (de regulă nu-i număr gratuit, da' nici cu suprataxe de pe fix) unde primeşti o parolă. Care e din cifre. Care pot fi în funcţie de eveniment între 6 şi 10. Şi mai este şi codul programului de cumpărat... de regulă 5 sau 6... Viaţa-i dură, ştiu!

ss/indescifrabil

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)