Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default conditiile meteo favorizeaza sau nu receptia?

eu sunt din alba iulia, si marti seara pe la 9 jumate ningea in oras cum na mai nins demult, normal ma asteptam ca semnalul de la sateliti sa fie diminuat, dar dinpotriva am observat chiar ca mergea mai bine.
    de exemplu eu pe hispasat nu prind decit vreo citeva tramnspondere,mentionez ca am un offset de 1.1 Al cu H-H si ss2, si marti seara am putut prinde aproapte toate transponderele de pe hispasat.
    De obicei pe hispasat progdvb imi arat semnal 28% dar marti seara (cind ningea mai abundent) era 47%.
    Intrebarea mea e de ce sa marit semnalul?
    sa fie de la incarcarea atmosfereai cu zapada(apa) si semnalul sa se tranmita mai bine, dar de ce cind ploua imi mrge mai slab?
    Am mai tot intrebat in stinga si in dreapta, raspunsurile au fost variate... cineva mia spus ca mi sa pus zapada pe offset si acesta a reflectat mai bine semnalul, sincer nu cred asa ceva dar daca e adevarat atuncea ce sa pun pe antena sa simulez zapada? ), alti miau spus ca e de la ninsoare, eu personal cred ca e de la LNC, si de aicea alta intrebare, eu am un lnc de 450 de mii, gold parca ii zice, dar daca lnc e problema mea asa rapid cumpar un ivacom.....
    Voi ce ziceti cu un lnc invacom mi sar mari semnalul sau ce ma sfatuiti sami cresc semanlul pe hispasat?

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

Ca prim pas nu ar fi rau deloc sa-ti cumperi un invacom...MERITA.....eu nu am ca nu e nevoie dar am instalat la cineva o antena(80cm) cu un lnb normal ptr dijitv si la cea mai mica innorare sau ploaie doar un transporder avea semnal...si ala 55-60%
    am schimbat cu un invacom si?toate transporderele nu coborau sub 80% iar doua stateau in 98%
    ar mai fi varianta sa anexezi deasupra antenei un mixer/robot/aparat ceva de facut zapada artificiala si asa cred ca poti uita de invacom HAI NU TE SUPARA ACUMA
    invacom=treaba buna
    bafta... si sa mai comenteze cineva din experientzele personale....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

ninsoarea se comporta ca un ghid de unda atmosferic prin care semnalul se propaga progresiv...se formeaza o teava naturala prin care curge semnalul.Dinus are deptate INVACOM-ul ramane o piesa de rezistenta,insa inainte incearca un Titanium de 0.2dB, cred ca are Opeth la SHOP.
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Da,comfirm si eu treaba asta,ptca eu am un lnb Titanium de 0.2db si sub 80%semnal nu am ba chiar am si 98%semnal cum zice colegul,iar un vecin are aceeasi instalatie pe DigiTv dar cu un lnb de 0,4db si are cam 75%semnal maxim. Bafta!
    Antena 1,8m/Montura polara/Lnb Invacom quad 0,3db/Actuator 12"/Pozitioner diseq Moteck/DB 7020s/DigiTv

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Conditiile meteo influenteaza uneori foarte mult receptia... vedem asta mai ales cand fixam antena la extreme (de la Hispasat in jos sau dupa LMI 75'E) dar si cand incercam sa receptionam in ''extra spot'' (celebrele spoturi nordice, sudice, sau vestice - pt. cei din estul tarii) cu antene insuficient de mari
    Am observat si eu treaba cu zapada pe antena care nu deranjeaza receptia... nu sunt chimist dar pot spune ca si asta e in functie de conditiile meteo din atmosfera + ''tipul zapezii'' respective, adica o zapada ''mai pufoasa'', si care se depune mai greu nu influenteaza receptia dar o zapada mai ''apoasa'' (din aia tocmai buna de facut bulgari) imediat inrautateste receptia.
    La fel si la ploi... depinde ce concentratie si ce ''fenomene chimice'' mai sunt prin atmosfera

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default mersi mult

mersi mult pt raspunsurile voastre, acum ce mai imi ramine defacut e sami cumpar un lnb.
    Am cautat pe la distribuitori din tara dar nu au titanium, , liviusky imi poti spune adresa SHOP-lui lui Opeth .
    Multumesc.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Voi ce ziceti cu un lnc invacom mi sar mari semnalul sau ce ma sfatuiti sami cresc semanlul pe hispasat?
    singura metoda de marire a semnalului este sa pui o antena maiu mare,
    cit mai mare .sigur marimea e in functie si de buget dar nu numai adica
    depine unde e si cum e amplasata.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Re: conditiile meteo favorizeaza sau nu receptia?

Quote Originally Posted by radu_sat
    eu sunt din alba iulia, si marti seara pe la 9 jumate ningea in oras cum na mai nins demult, normal ma asteptam ca semnalul de la sateliti sa fie diminuat, dar dinpotriva am observat chiar ca mergea mai bine.
    de exemplu eu pe hispasat nu prind decit vreo citeva tramnspondere,mentionez ca am un offset de 1.1 Al cu H-H si ss2, si marti seara am putut prinde aproapte toate transponderele de pe hispasat.
    De obicei pe hispasat progdvb imi arat semnal 28% dar marti seara (cind ningea mai abundent) era 47%.
    sa fie de la incarcarea atmosfereai cu zapada(apa) si semnalul sa se tranmita mai bine, dar de ce cind ploua imi mrge mai slab?
    Am mai tot intrebat in stinga si in dreapta, raspunsurile au fost variate... cineva mia spus ca mi sa pus zapada pe offset si acesta a reflectat mai bine semnalul, sincer nu cred asa ceva dar daca e adevarat atuncea ce sa pun pe antena sa simulez zapada? ), alti miau spus ca e de la ninsoare, eu personal cred ca e de la LNC, si de aicea alta intrebare, eu am un lnc de 450 de mii, gold parca ii zice, dar daca lnc e problema mea asa rapid cumpar un ivacom.....
    Ar trebui sa prinzi tot(sau aproape tot). Yo am oala la fel(dar de Fe), Lnb Strong 0.3(la inceput Philips 0.6) , doar ca nu am montura H-H. Plus ca nici nu-mi e reglata perfect antena.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default lnb

Ai aici telefonul de la firma CATEC(acolo iei legatura cu Opeth) si ceri ce ai nevoie....0266365596...bafta...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu cred ca antena ta de 1,1Al ofset iti este suficienta pt Hispasat si bineinteles ca sa-ti mearga si montura HH.Dar iti trebuie un lnb de 0,3-0,2db Titanium sau Invacom si trebuie sa mai vezi si putin reglajul fin al Lnb-ului fata-spate si rotire stanga-dreapta,precum si al antenei sa fie cat mai perfect avand in vedere inclinatia pt Hispasat cat si rotirea antenei din timpul deplasarii ei de la est-vest. Bafta!
    Antena 1,8m/Montura polara/Lnb Invacom quad 0,3db/Actuator 12"/Pozitioner diseq Moteck/DB 7020s/DigiTv

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi radu_sat,

Dintre toate elementele invocate care permit o receptie buna a semnalului,in special la satelitii de la extremele Est si Vest,cel mai important e temperatura pamintului.S-a putut verifica si inainte,pe vremea analogicului,[dar si acum,in era digitala],cind se putea observa ca raportul semnal/zgomot era extrem de mic in perioada rece,cu deosebire iarna!Ca atare,cu cit creste temperatura pamintului cu atit mai mult raportul S/N influenteaza negativ asupra receptiei.Din aceasta cauza,producatorii de LNB au cautat,si-n multe cazuri au reusit sa rezolve aceasta problema,compensind un raport S/N ridicat la receptie cu un LNB cu o amplificare mare si un S/N mic,acum de 0.2dB,care nu-i valabil decit pe unele frecvente.De aceea nu trebuie sa ne iluzionam ca un LNB cu o valoare mica,cum scrie pe eticheta produsului,este si cea reala.Dar,spre deosebire de primii ani de pionerat la LNB-uri,cind era extrem de multumiti cind aveam un LNB de 0.8dB,si era extrem de scump,acum pragul de calitate si de pret a scazut considerabil incit ne da impresia ca putem obtine/inlocui performante maxime cu un sistem de receptie precar!
    Revenind,urmariti receptia semnalul din luna martie incolo,cam din 11.03.a.c.,si veti vedea ca semnalul,valabil pe toti satelitii,are o calitate putin mai scazuta.La antenele mari nu se observa aceasta diferenta.Schimbarile sint mici dar observabile odata cu cresterea temperaturii pamintului.
    satelescu

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

hi satelescu

E prima oara cind aud lucrurile astea , fiecare cu parerea lui , insa ,mam uitat in zilele cind la alba iulia era foarte rece afara(ma refer -10, -20 de grade) semnalul pe hispasat (aratat de progdvb) era tot 28%, si totusi vineri cind a nins o zi intraga nu era frig deloc, si totusi schimbarea de semnal sa produs seara, cind ninsoare a afost mai abundenta.
    Eu o sami iau un invacom.
    Am o intrebare, flansa e ghidul acela de unda din metal? mi-as luan lnb cu ghid din acela ca receptia semnalul sa fie cit mai buna, macar dai un ban si stai in fata, nu...., cred co sami petrec ceva vreme pe bloc,

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Intradevar vremea capricioasa cu nori densi e o problema si mai ales cand ninge sau ploua cu densitate mare ceea ce si mie cu 1,8m+invacom,imi scade semnalul vertiginos aproape de limita de deschidere a imaginii pe unele frecvente sau sateliti cu semnale mai slabe,iar asta nu o poti rezolva in locatia ta practic decat doar cu o antena mai mare de la 1,5m in sus.Tu deocamdata ia-ti Invacom 0,3db pt offset si fa un reglaj cat mai fin al antenei est-vest+reglaj fin al Lnb prin rotire stanga dreapta si distanta focala,si mai vezi dupa.Iar daca tot nu ai rezolvat problema va trebui sa-ti iei o antena mai mare precum am zis la care va merge si mai bine Invacomul de 0,3db. Iar in ceea ce priveste flansa pe care vrei tu sa o iei nu are rost sa-ti iei la antena pe care o ai ptca aceea se foloseste doar la antenele parabolice,nu la offset. Bafta!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: conditiile meteo favorizeaza sau nu receptia?

Quote Originally Posted by radu_sat

De ce oare,unii dintre noi,nu stim sa scriem corect in limba noastra?
    Per aspera ad astra !

Vu+ solose v2, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

eu cred ca ntena respectivului nu este reglata bine pe hispasat....
    is curios daca acest fenomen de imbunatatire la observat si pe alti sateliti sau doar pe hispasat.....
    cred ca din receptia defectuasa (antena montata gresit) patura de zapada care s-a depus pe reflectorul antenei a actionat ca un corector la reflector si astfel i-a imbunatatit receptia....lucru constatat de mine de-a lungul timpului ca experienta in domeniu...
    si in conditii de iarna , de frig receptionam mai bine decat in conditii de vara caniculare, mai ales in analog observam asta....
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)