Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default STRONG 6005 - inceputul unei noi familii

Am testat pentru voi noul receptor Strong 6005 , am facut-o cu interesul celui caruia i-au trecut prin mana toate receptoarele fabricate de Strong in ultimii 5 ani ! De la bun inceput trebuie sa va spun ca Strong 6005 nu este o surpriza ... ca intodeauna meniuri clare , intuitive , functionalitati complete ... si totusi elementele de noutate vin sa ne starneasca interesul.
    Ce este nou ? Este noua maniera de alegere a optiunilor de scanare automata : free / free+scrambled / scrambled quick/detailed blind/normal ... aceasta din urma facilitate fiind evident cea mai interesanta ! dar cam lenta ... dupa gustul meu ! In buna traditie a Strong-ului butonul OK deschide un meniu de vizionare si selectie rapida canale ... aici vine surpriza ... placuta dealtfel , avem la dispozitie functii de editare lista de canale direct din acest meniu ! buna idee !
    O alta noutate este functia mozaic ... 9 cadre de pe canale consecutive ... 1 live si 8 still ... pentru a putea alege canalul dorit ... o functie la moda !
    Exceptie ,mai putin placuta ,durata cam mare a unui full scan ... receptorul lasa o buna impresie, calitate sunet si imagine decenta , o telecomanda ergonomica , un design cam sever ... dar un pret excelent ! asteptam un patch ... asta ca sa fim in ton cu moda ! un demn urmas al lui 6125 !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

la tuner cum este?
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

da-ne si noua un link sa-l vedem....patch pt el? lucreaza cineva?
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

http://www.strongsat.com/index.php?id=55&L=&C=

Si eu sunt interesat de noua serie si chiar am de gand sa cumpar unul... am vazut ca unele din noua serie au alte mufe pentru conectare la sistem home cinema / combina
    Eu am unul mai vechi, care nu are mufele respective

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Detalii ...

Tunnerul mi s-a parut in nota obisnuita la Strong ... bun fara exagerari !
    Patch deocamdata ... NU ! dar cine stie ... La modelul 6005 testat de mine nu am remarcat o echipare deosebita pe partea de conectica.
    Pur si simplu un aparat onest , care lasa o impresie de sobrietate , un meniu simplu descarcat de zorzoanele care se adreseaza ... "pretentiosilor" dar cu micile "gadget-uri" care-ti fac interfata placuta !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

pentru 170 RON acest receptor pare a fii un receptor absolut superb (inca o data: pentru 170 RON ... la alte firme cele mai slabe receptoare costa mai mult si sunt mai proaste ...). eu sincer m-am decis sa-mi iau un receptor 6005, mai ales pentru canalele FTA germane, dar sper din tot sufletul ca vom avea si un patch la acest receptor ca sa-ma pot bucura si de canalele M6 Music, MCM din pachetul TPS si inca cateva canale (canalele D+ daca vor mai merge la momentul in care va aparea primul patch la acest receptor - si sunt sigur ca va aparea ). dupa ce voi primii si voi folosii o saptamana mai revin cu un mic review si eu. deci asta va fii la sfarsitul saptamanii viitoare daca totuul merge bine.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MrMxyzptlk
    pentru 170 RON acest receptor pare a fii un receptor absolut superb (inca o data: pentru 170 RON ... la alte firme cele mai slabe receptoare costa mai mult si sunt mai proaste ...). eu sincer m-am decis sa-mi iau un receptor 6005, mai ales pentru canalele FTA germane, dar sper din tot sufletul ca vom avea si un patch la acest receptor ca sa-ma pot bucura si de canalele M6 Music, MCM din pachetul TPS si inca cateva canale (canalele D+ daca vor mai merge la momentul in care va aparea primul patch la acest receptor - si sunt sigur ca va aparea ). dupa ce voi primii si voi folosii o saptamana mai revin cu un mic review si eu. deci asta va fii la sfarsitul saptamanii viitoare daca totuul merge bine.

EU TOTUS AS LUA UN 61251

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu un 6015 (cu modulator)... este modelul de top din noua serie si arata excelent
    Inca nu stiu cat costa respectivul model dar banuiesc ca e comparabil cu 6155

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@mihaip
    Ai incercat sa vezi cum se descurca cu H-H?
    Ca seria 6xxx mai are probleme cu memorarea pozitiilor satelitilor.
    Bafta! @clasix

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Nu am inteles si niciodata nu voi intelege de unde atata frenezie pentru receptoarele strong.In tara noastra este atat de laudat de nu-ti vine sa crezi.Ii inteleg pe cei care vand strong sa il laude,dar atatia useri sa spuna ca e un receptor grozav...asta chiar ca ma depaseste.Citesc si in revista info-satelit" meniuri clare,culori placute...etc".In realitate dupa ce am vazut 4355, 6125,6355 (si am si pus patch pe unele din ele )concluziile mele sunt cum se poate de sumbre:culori oribile ale meniurilor, bare de semnal proaste,blocare deasa, patchuri oarecum mai rare (si aproape de acelasi tip) procedura de upgrade oarecum stufoasa, manual cam prost redactat si fara prea multe poze lamuritoare...etc.Eu am spre exemplu un kaon ksc 570 care are cel putin 4-5 patchuri (diferite ca aspect si functionalitate) mereu disponibile si extrem de rapid actualizate (spre ex. cand a fost spart D+ au aparut in acelasi timp cu cele de dreambox),grafica placuta si culori diferite la patchuri,functionare excelenta,patch usor de instalat, manual clar..etc
    Nu am nimic cu cei de la strong, dar sper sa nu mai scoata atat de multe modele pe banda rulanta.Mai bine mai putine si cu meniuri mai frumoase, mai ergonomice,functionalitate mai buna...etc
    Sa nu uitam ca in europa vestica strong este o firma modesta ce nu se compara cu kaon.
    In fine, eu nu fac apologia altor receptoare-tot ce fac e sa imi spun democratic parerea si sper sa nu se simta nimeni insultat ca nu asta a fost intentia mea.
    Cu stima , z

"Say hello to my little friend"

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@zzzzzz
    Subscriu la fiecare cuvant!Din pacate o sa le mai vezi multa vreme laudate,pt ca 3 firme importante din vestul tarii importa masiv aceasta marca,fiind super ieftine,iar pot sa-ti confirm ca in cazul unei defectiuni(cel putin unde stiu eu) nici nu se mai obosesc de obicei sa caute defectiunea,ci pur si simplu se schimba placa de baza,asa ca poti sa-ti dai seama si singur ca beneficiind de o asemenea buna colaborare cu en-gros-stii din Ungaria,dealerii de pe la noi vor continua sa-l importe mult si bine...Iar partea cu "culori frumoase,clare,vii etc" nici nu ma mai obosesc sa o comentez....e valabila doar daca ai tv alb negru
    Sper de asemenea sa nu se supere nimeni nici pe mine,este o opinie strict personala,si nu incerc sa influentez in nici un fel opinia celor care il cumpara...din partea mea ,pot linistiti sa se delecteze in continuare cu produsele marca Strong..
    Cheers

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default HH si nu numai !

@clasix

Montura HH merge perfect pe Strong cu conditia mentinerii softului original de firma ! exista chiar si o varianta de soft cu GOTOX ... care merge perfect !

@restul

Singurele motive pentu care Strong continua sa fie in atentia publicului este ca a dovedit in timp fiabilitate , raport pret/calitate decent , service profesionist si un suport tehnic de calitate. Referintele la stilul meniurilor Strong nu fac decat sa sublinieze faptul ca desi in ultimii 6 ani firma a lansat 5 familii de receptoare ( 4xx5. 4xx5 evo, 6xxx, 44xx, 60xx) au reusit sa pasteze o anume unitate de stil. Eu zic ca aceleasi motive fac din WV cea mai populara marca auto din Europa ... evident pastrind proportiile ! Incercarea de a face o ierarhie intre receptoare folosind argumente pasionale ... este patetica ! prefer argumentele tehnice ... sint mai decente

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

cred ca mai bine mergeti pe un Kaon, suport foarte bun, super stabil si nu costa mult in plus.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by clasix
    @mihaip
    Ai incercat sa vezi cum se descurca cu H-H?
    Ca seria 6xxx mai are probleme cu memorarea pozitiilor satelitilor.
    Bafta! @clasix
    Quote! Vezi cu aplicatia urt din 9.09.2005, s-a rezolvat problema comenzii motoarelor H-H.
    Gasest aici , din data de 16.12.2005

http://www.upl.frocus.net/?ro&p=4
    fery

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

eh, ieri am primit acest receptor si iata primele impresii:

Plus:
    - meniu clar, bine structurat
    - zapping destul de rapid
    - functia mosaic este interesant

Minus:
    - LCD-ul de pe receptor: de ce draq au scos din 6005 acest suport?

In rest este un receptor care merita 170 RON si este destul de simpatic si merge bine. o sa va mai scriu mai pe larg dupa cateva zile.

Asteptam intre timp un patch pentru acest receptor Macar sa vedem D+ cat mai merge si Cabo :P

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)