Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default receptoare si receivere

apar noi useri cu viteza de crestere a ciupercilor.au probleme vin cu ele
    pe forum unde cei mai multi primesc ajutor.cea mai mare problema o constituie aceea ca majoritatea cumpara receptoare sau daca vreti receivere fara nume.problemele ar putea fi evitate daca toti cei ce au in
    plan sa facva trecerea de la cablu la satelit ar incepe prin documentarea prealabila si nu prin cumparare.daca ar cumpara receivere si nu receptoare ar trebui sa plateasca mult mai mult in acelasi timp avind sanse sa vada mult mai mult si mai ales mult mai repede.ar mai trebui inteles ca aparatura de calitate isi cere obolul.obol care nu e mic dimpotri-
    va.luati-o ca pe un sfat mai ales pentru cei la inceput de drum.
    noroc,nirolf

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

ai vre-o problema cu astia noi?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

observatia e buna,in schimb ma gindesc totusi ca multi primesc receptoarele astea ori cadou,ori pomana,ori pur si simplu le gasesc la un pret de cumparare care nu poate fi refuzat.Multi nu isi permit sa cumpere un receptor nou,mai ales de firma...asa incit tot ce vine e binevenit...chiar si un receptor analogic isi mai face meseria pe astra 19E...cit se mai poate.
    Si o variatie la nemuritorul tvr1 in zone in care nu exista alte optiuni e foarte de dorit,de multi care s-au plictisit de aceleasi eterne emisiuni. De ce sa ne luam de cei noi,ca toti am fost incepatori odata?
    P4 3Ghz 1Gb RAM SS2 rev 2.6d+motor h-h Moteck SG-2100A+lnb invacom twin 0,3 db+1,1 m dish,90E - 18W

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

mi-au trimis un neosat sx 9600 si primind receptorul asta am incercat sa aflu ceva despere el dar...nimeni nimica ,oricum eu urmaresc acest site de cand a fost infiintat dar nu mi-am facut un cont pana acuma ,si totusi sunt un incepator pentru ca sunt multe lucruri de care inca nu am auzit niciodata si nu ma laud cum fac altii
    se pare ca inca mai ai sanse.daca mai citesti de citeva ori ce am scris sus pina la urma vei reusi sa pricepi.inceputul l-ai facut deja cind ai inceput sa povestesti despre un receptor(daca era receiver il mai putea folosi si azi
    asa nu-l poti folosi nici macar ca resou) pe care ai dat multi bani.ai primit
    dijaba un alt receptor care face la fel de mult ca si primul.singura ta vina
    este ca l-ai acceptat ca si cadou.si,ce faci cu el?
    noroc,nirolf
    p.s.: datorita faptului ca nu am fost incepator niciodata,da,am ceva cu incepatorii!
    p.p.s.:caragiale: amice,esti idiot

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

ba frate,eu cred ca stai prost cu engleza ,din cate stiu reciver =receptor,nu? sau daca esti asa un baiat inteligent cum zici tu,spunemi care e diferentastii care e prostia prostului?ca prostu intodeauna crede ca el nu a fost niciodata incepator si auzi cand ai fost mic ,cine teo sters la funD?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

ba frate,eu cred ca stai prost cu engleza ,din cate stiu reciver =receptor,nu? sau daca esti asa un baiat inteligent cum zici tu,spunemi care e diferentastii care e prostia prostului?ca prostu intodeauna crede ca el nu a fost niciodata incepator si auzi cand ai fost mic ,cine teo sters la funD
    mi se parea mie ca stau rau cu engleza da nu eram chiar sigur.multam ca m-ai ajutat sa-mi dau seama.
    cind am fost mic m-ai sters tu la fund.
    diferenta intre receiver si receptor o sa o cunosti dupa ce vei cumpara si tu un receiver,de ex.dreambox.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default limbaj & occupation

Nirolf,

Legat de locatie: Timisoara , in general e asociata cu "funcea" ceea ce in cazul tau nu poate fi vorba.Vis-a vis de parlamentul austriac, in fata operei , birjarii au la cai pampersi.
    Legat de postarile celor noi: toti avem un inceput si un sfirsit, si ar fi bine sa ne ajutam reciproc , si nu sa improscam.... din nou i-ti recomand pampersi!
    Legat de "expert"(numarul/calitatea postarilor tale): las pe altii sa te defineasca si sa te interpreteze, dar cu ceea ce scrii mai sus dezamagesti....

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

E, hai calmativa...nu este cazu' sa va suparati.
    Trebuie sa-i intelegem si pe incepatorii care evident isi cumpara "receptoare", dar totodata trebuie sa-i intelegem si pe "experti" ca nu mai au rabdarea necesara sa explice in amanunt ce si cum si se plictisesc iar apoi raspund usor ironic. Deci nimeni nu este de condamnat...eu zic asa:
    Incepatorii sa formuleze altfel posturile si intrebarile (evident dupa ce au citit bibliografia minima necesara).
    Avansatii sa fie un pic mai rabdatori si mai calmi cu incepatorii.
    Multumesc.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Si pana la urma cu ce a gresit asa de mult cind a recomandat la toti sa beleasca bine ochii inainte de a cumpara chinezarii facute pe nus ce vapor.La rubrica receptoare au aparut in ultimul timp o groaza de nume de receptoare imposibil de pronuntat.Lumea trebuie sa inteleaga ca receptorul nu se cumpara de la supermarchetNu e un kil de zaharDin pacate putini sant cei care si judeca anainte de a cumpara un produs.Acum 2 saptamani m-am dus la un magazin de electronice.Era acolo un tip care vroia sa cumpere un receptor.Pusese ochi pe un chit compus din:un receptor FTA de 2 bani ,o parabola dual feed de 80 de cm,2 lnb-uri,comutator diseq si 20 de metri de cablu.Pretul:160 de euro.I-am explicat tipului(roman) ca nu o sa receptioneze nimic cu ea in romania iar receptorul e de cacat.Langa kitul acesta era un receptor ID DIGITAL fabricat de HUMAX care era si CI (pt un eventual abonament ulterior)la 120 de euro.Ce credeti ca a cumparat?Unde credeti ca a trimis-o? A luat kit-ul si l-a trimis acasa in moldova .Antrebare:ce face cu oala de 80 de cm pt ASTRA si HOTBIRD ?Raspuns:a-si baga picioarele in eaA platit 160 de euro pt un receptor FTA.Mai punea 40 de euro si lua un DREAMBOX sau un HUMAX 5400.Dupa ce iau teapa vin aici si cer:am receptorul xxxx ce se poate face cu elAveau dreptate cei de la cassa loco:CE BINE A-MI PARE CA AI LUAT TEAPA....

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

am pus o simpla intrebare si vine unu si ma jigneste ..nirolf ,probabil e as in domeniul asta dar....ii lipsesc cam multe

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by incepatoru
    am pus o simpla intrebare si vine unu si ma jigneste ..nirolf ,probabil e as in domeniul asta dar....ii lipsesc cam multe
    http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=57351 http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=57705 de fapt ai pus o simpla intrebare ....

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

am impresia ca majoritatea celor ce au scris in acest topic nu au terminat nici scoala generala sau daca au treminat-o a fost la o scoala speciala de handicapati mintal.nu puteti pretinde ca vreti sa va suparati atita timp cit nu puteti intelege o gluma,o ironie sau autoironia.
    am incercat sa va fac sa intelegeti ca aparatura de calitate(receiver) este
    de la scumpa la foarte scumpa vis a vis de toate receptoarele primite cadou sau cumparate pe doi bani si care se pot folosi de la caz la caz mai mult sau mai putin timp doar pentru ceea ce au fost construite sau unele si pentru ceva in plus.aici intervine norocul.sa ai noroc este sa cumperi un receptor fara sa stii dinainte ce este un patch si culmea sa si existe pentru
    conserva aleasa.
    un lucru este clar niciunul dintre noi nu poate influenta pretul unui produs.
    fiecare are o anumita putere de cumparare si un anumit grad de bunastare.ceea ce este important este ca uneori ne putem ajuta singuri informindu-ne inainte de a cumpara sau primi cadou un bun.
    in sectiunea receptoare apar tot felul de marci de care unii au auzit altii nu
    aici apar doua situatii.una fericita cind un receptor este clona unui receiver
    si in acest caz ajutorul vine relativ repede.
    cealalta situatie este cea in care sint multi care cauta ajutorul aici.
    se simte cineva atacat sau jignit pina aici?
    concluzia cumparati un dreambox sau oricare alta marca care reprezinta calitate si veti avea cu siguranta satisfactii garantate pe o perioada mai lunga de timp cu putine batai de cap.
    pentru cei cu probleme la priceput:nu am intentionat sa jignesc pe nimeni.
    cei care au inteles asa cevanu m-au inteles bine si in acest caz ar face bine sa-si ceara scuze singuri.
    p.s.:lasati Timisoara in pace,unii nici nu stiti unde e altii a-ti venit cu pluta
    sau cu trenul foamei.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Da, da ... incepatorii de astazi (cu mici exceptii) nu mai sunt asa, cum am fost noi odinioara. In ziua de azi nu e la moda sa citesti posturile vechi. Cei proaspat intrati pe forum nu prea se documenteaza in prealabil, asa ca de obicei pun intrebari, la care deja s-a dat raspuns. Din aceasta cauza, mi se pare normal ca vetaranilor le vine greu sa se repete de n ori. Daca va uitati la numarul posturilor mele, poate vi se pare ca si eu sunt un incepator, lucru total gresit. De fapt, sunt aici de mai multi ani, timp in care am fost un cititor fidel si am cautat raspunsuri la problemele mele ivite de-a lungul anilor, fara sa deranjez discutiile active, la care, in momentul respectiv nu prea aveam nivelul de cunostinte necesar ca sa intervin cu "prostiile" mele. Niciodata nu am intrat in discutii fara sens, in polemici fara sfarsit. Dar am citit, iar am citit, din nou am citit ... si uite, asa am ajuns sa am destule cunostinte ca sa montez o antena, sa reglez un suport polarmount, sa fac un update la firmware, sa instalez un program de receptie DVB pe calculator ... mi se pare normal sa ma consider unul dintre veteranii acestui forum. Dupa parerea mea, odata cu trecerea timpului, comunitatea RDI s-a schimbat enorm. Sunt martorul multor discutii aprinse - ca sa nu zic certuri - si acestea se nasc de obicei din cauza unor noi veniti care se cred mai destepti, decat Papa. Asa ca va invit la mai multa seriozitate si calm in discutiile purtate intre voi si atunci RDI-ul va redevenii un forum tehnic unde noi, cei cu acest hobbi in vene, ne vom simtii din nou ca acasa.

Cu stima,
    dante2
    "The Truth Is Out There"

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

eu imi cer scuze daca am jignit pe cineva cu toate ca pe mine mau jignit ,si eu sunt vechi,intru pe acest site de cand a aparut dar nu de mult m-am gandit sa imi fac si eu un cont pt ca aveam nevoie de o informatie sau informatii,si am incercat si eu sa pun o intrebare dar a iesit 'cu totul altceva decat as fi vrut,oricum imi pare rau si va doresc toate cele bune

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)