Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena WaveFrontier Toroidal

Ma intereseaza sa montez o astfel de antena. Va rog, pe cei care se pricep, sa-mi spuna:
    1 Este eficienta in Timisoara
    2 Unde pot gasi o astfel de antena si la ce pret
    3 Merge si cu SS2
    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

antena este eficienta,trebuie sa ai in vedere ca exista mai multe modele.
    mai multe marimi.pe aceasta antena se pot monta 10-15 lnb-uri.pentru a
    o putea folosi ai nevoie de lnb-uri,multiswitch care sa comute pe satelitul
    dorit.toate astea impreuna costa.trebuie sa-ti definesti o lista de sateliti a
    caror programe te intereseaza,dupa care trebuie sa vezi daca antena pe care vrei sa o cumperi este suficienta pentru receptia tuturor satelitilor
    care te intereseaza.sfatul meu ar fi sa iei o antena mare cu motor si poate
    vei iesi mai ieftin si vei fi asigurat si pentru viitor.
    noroc,nirolf

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eficienta T90: mai mica decat a unei antene offset de 85/80 cm.
    Unde o gasesti.. nu stiu in Ro. Personal am cumparat-o (T90) pe net: hmsat. ATENTIE! Nu e originala, cu toate ca in imagine apare cu logo-ul WF (dar functioneaza corect).
    Merge si cu SS2? Nu stiu exact dar ceea ce stiu este: merge cu DB500 si cu orice receptor ce accepta:
    - Disecq 1.0 (sau 2.0) pentru maxim 4 LNB-uri;
    - Disecq 1.2 pentru max. 8 LNB-uri - vezi pe la EMP Centauri un switch cu 8 intrari GoTonn;
    - Disecq 1.1. (sau 2.1) pentru maxim 64 LNB-uri. (se subintelege ca in acest caz ar accepta si disecq x.0)

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Am deja o antena de 1,45 cu LNB de 0,6 Grundig si motor(mai bine zis am avut motor ca s-a stricat). Doresc ceva mai performant si fara motor daca se poate, cam cit ar costa cu T90.Am verificat pe SatLex teoretic ar trebui sa intre in Timisoara de la 30W la 39E.
    Multumesc celor care au raspuns

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe-aici preturile se invart in jur de 160 EUR (TVA de 20%, inclus in pret). Vezi http://www.all-for-sat.com/shop/prod...ontier-90.html

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

all for sat:bre unul mai scump nu ai gasit? apropo,il cunosti pe mahomed?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

T90 e mai mult facuta pt europa centrala .Eu o am de vreo 4 ani in Nürnberg. Merge acceptabil in cazul meu cu 7 lnb, dar nu se compara cu una buna de 90-100 cm.Singurul avantaj e ca scapi de motor.La TM cu se v-a compara cu a ta veche nici pe departe.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

@nirolf: Oricum e mai ieftin ca la Conrad. L-am cunoscut pe Mahomed, de la el am luat cam tot ce scrie in semnatura, mai putin TV-ul si receptorul.
    Vezi ca ai PM de la mine.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Am deja o antena de 1,45 cu LNB de 0,6 Grundig si motor
    deci,sa recapitulam.ai antena completa mai putin motor.orice motor are o viata care depinde si de o anumita intretinere.daca se poate repara sau nu pozi afla simplu.ia legatura cu cei de la technicb care au un servis relativ bun.costa mult mai putin decit o antena noua,chiar si in cazul in care trebuie sa schimbi (doar)motorul.in acelasi timp poti vedea tot intre
    limitele est-vest.nu acelasi lucru se poate spune si despre antena care vrei sa o cumperi.trebuie sa ai in vedere ce deschidere are si care e distanta admisa intre lnburi.in unele cazuri nu poti monta lnburi la mai putin de 6° sau cu lnburi cu cap tronconic de la alps 3°.poti sa cumperi asa ceva,de unde?
    noroc,nirolf

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc la toti m-am lamurit, mai bine o repar pe cea veche si poate iau un LNB nou ca cel vechi e din 2ooo.Antene Wave Toroidal mai mari nu se fac? Daca mai aveti sugestii va ascult .

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

cred ca ai luat cea mai corecta decizie.
    marimile sint destinate europei centrale pentru care exista si semnalul maxim pentru diferiti sateliti si care nu necesita monstri cum bine se pot vedea pe la noi.consoleaza-te cu faptul ca stai in Timisoara si ca nu ai nevoie de o antena mai mare cu toate implicatiile.
    noroc,nirolf

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Bravo.TOT BANATU-I FRUNCEA ! I-ati mai bine un Lnb bun 0,2-0,3 si un motor sanatos.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cand au adus la Peruvision prima data antena asta am testat-o si ce pot sa zic nu prea am fost incantat de ea, in sensul ca nu e pt Romaniasi deschideraea nu e chiar asa de mare ci undeva max 40 de grade. Deci cand am testat eu am baleat pe ea de la Astra 19 pna pe la 18V pe vremea aceea mai era Prima Tv la acea pozitie. Din cate stiu mai au la Peruvision aviz amatorilor. Legat de acuatoare si LNB-uri c-am greu cu recomandatul mai ales pt parabola, actuatorul neaparat sa fie gros ca astea subtiri ce se fac acum nu sunt bune de nimic, dupa prima iarna de lasa, ingheatza rugineste si asa mai departe. Eu inca pe Parabola mea eheasca Kovosat 1.4m merg cu primul actuator pe care l-am avit din 91-92 un SuperJack care merje ca uns. La LNB iar nu am curaj sa pun ceva mai nou pe antena si de aceea merg cu un MTI de 0.8dB care are si el vreo 10 ani. Hai ca ne mai auzim
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

In Kuopio - Finlanda am un T90 fake (fara logo) cu care prind de la Astra 19,2E pana la Hispa 30W. Ce prind eu (fara relevanta prea mare pentru TM): 19,2E; 16E; 13E (e indeajuns spatiu pentru un titan de 0,2/16E bagat intre 2 Inverto 0,3); 5E, 0,8W; 15W; 30W (nu toate transp. dar cele importante merg )

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)