Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Hotbird 13

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Hotbird 13

Salut. Cine ma poate lamuri cu o chestie ?

Locuiesc in Cluj si am un offset [0.9 m] pozitionat pe hotbird 13. Ce am observat. In timpul zilei nu am semnal pe 12713 V - exact unde se afla canalele de stiri SKY [importante pentru mine]. Seara, incepand cu orele 18 semnalul creste si programele se vad. In rest pe celalalte frecvente totul este OK. Imi poate spune cineva de la ce este problema asta ? E prea mic diametrul antenei si nu acopera ? Sau este de la inclinatia lnb.ului ?
    Mersi mult !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Eu am offset de 1,4 si lnb invacom si trebuie sa reglez antena perfect si sa focalizez lnb-ul "la mustata" ca sa imi intre fasciculele cu sky italia,si,cu toate astea,tot exista 2 frecvente care nu intra niciodata.In mod cert dimensiunea antenei tale este prea mica.In ceea ce priveste frecventa respectiva eu o prind non-stop,dar daca vine o ploaie moare semnalul.Concluzia-ai nevoie de o antena cat mai mare.Mentionez ca eu locuiesc pe langa Bucuresti si nu stiu exact ce semnale aveti voi la Cluj.

"Say hello to my little friend"

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Winamp, cu capacul ala de cratita cam slabe sanse la o receptie constanta. De-abia de la 1,2 m in sus mai vorbim despre calitate in Cluj.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

In Cluj, pe antena offset de 1.1 m si cu LNB Strong de 0,6 dB, intra tp. 12713 perfect, se vede chiar si pe vreme rea fara absolut nici o problema. De asemenea, celalalt transponder slab de pe fasciculul super (cel cu Sport Italia si canalele RAI) imi intra, dar daca antena nu e reglata "la mustata", are intreruperi.

Mentionez ca elevatia antenei e adaptata pentru receptie optima pe Astra, deoarece folosesc un sistem multifeed cu 4 LNB-uri. Daca as lasa mai jos antena, sunt absolut convins ca nu ar exista nici o intrerupere pe tp cu Sport Italia.

In concluzie, la tine s-ar putea sa fie antena un pic prea mica, dar ma indoiesc. Cred ca e mai degraba din reglaj.
    Inainte, antena mea avea in focarul central Astra, si cu toate astea Sky24News de pe HB intra aproape fara probleme.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca as lasa mai jos antena,
    dar daca ai schimba multifeedul cu unul cu reglare a lnburilor si pe verticala

alex2000
    Guest

Default Hotbird 13

@Nirolf
    I-mi poti spune si mie te rog unde pot gasi multifeed cu reglare SI pe verticala?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

La mine in Oradea fenomenul se petrece exact invers. Ziua am semnal bun pe fasciculul super al Sky-ului insa seara (de pe la ora 20) si noaptea nu mai am semnal deloc pe 12.731 H si 12.616 H.
    Oradea: 1.2M Fe Off, 0.3dB Digital Gold, H-H Moteck SG-2100A, SS2 2.8A, SRT Digibox.
    75 E - 43 V

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Quote Originally Posted by amic
    La mine in Oradea fenomenul se petrece exact invers. Ziua am semnal bun pe fasciculul super al Sky-ului insa seara (de pe la ora 20) si noaptea nu mai am semnal deloc pe 12.731 H si 12.616 H.
    Si in Bucuresti tot asa e -semnalul scade seara.

"Say hello to my little friend"

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

de aici:http://www.vantage-digital.com/german.html sau la
    Conrad,shopping city viena sau de ce nu in germania,pret 20 euroi.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

si de unde iau asa ceva in ro ?
    1.2 Fe offset,SRT DM2100,Invacom 0.3 dB - twin,Pearl Edition Single LNB 0.3 dB * 2, ss2 rev 2.6d + DVB3 715 2 CI ,0.9 Fe offset,Samsung 0.6 dB * 2, DiGi TV, SkyStar USB [ 47.15 N - 27.63 E ]

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Mersi tuturor pentru raspunsuri. Concluzia este ca e prea mic diametrul antenei. In acest moment la orele 19.00, Sky-urile se vad OK. De obicei, intregul proces de clarificare a imaginii incepe pe la ora 17.00 si deja pe la 18.00 imaginea este clara pana dimineata pe la 8, 9.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

fiind un produs foarte nou este greu de spus unde ai putea gasi.in orice caz este vorba despre o prelucrare foarte ingrijita.
    noroc,nirolf

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Hotbird 13

Quote Originally Posted by alex2000
    Imi poti spune si mie te rog unde pot gasi multifeed cu reglare SI pe verticala?
    Penultimul, cel pentru 4 LNB-uri (Art-Nr. 10538 la 15€) are si reglaj pe verticala. http://www.hm-sat-shop.de/1503.ghtml...846f57e07ee53d

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi winamp,

Pachetele de programe-Sky Italia- pe urmatorii transponderi:12341 V,12418 V,12616 H,12635 V,12713 V,12731 H, au fascicol SUPER:

si nu Wide.Ceea ce se poate observa dupa footprint-ul de mai sus,e limpede sa Romania e la marginea acestuia,iar la un EIRP de aprox.42-45dBw nu putem sa avem semnal constant pe toata durata zilei decit daca ne folosim de o antena mare,de la 1.4m in sus.El{semnalul} este variabil si se manifesta diferit pe durata zilei,astfel incit se intimpal ca dimineata aproape toti transponderii sa fie vizibili,cu mici variatii de calitate,dar pe parcursul zilei unii sa fie receptionati,iar altii "mor" provizoriu.Semnalul pe trps.12341,12418 si 12634 este slab la amiaza,in jur de ora 13.00 incolo.O reglare corecta a antenei,plus si un LNB cu S/N mic,ajuta mult la receptia semnalului pe aceste frecvente insa nu poate inlocui in totalitate o farfurie mai mare.Solutia se impune de la sine!
    satelescu

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

hi satelescu,

mersi mult pentru ca m-ai lamurit. O informatie completa si foarte utila. Mult succes in continuare.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)