Prima remarca... sunt miscari importante (in ultima vreme) la 80'EST!
Incep sa apara din ce in ce mai multe canale rusesti... si aici amintesc din nou de excelentul canal de muzica BRIDGE TV (numai muzica straina si fara reclame) si vad mai nou PLAYe'R (muzica ruseasca) & Caucaz HIT (era necesara o schimbare la mine... dupa canalul din n coreea ) + alte 10-15 canale cu documentare & filme

Dar noutatea e alta... iata ca dupa ce am vazut pe satelit tot felul de formate/sisteme/standarde (mpeg 1.5,2,4, digichiper, hdtv, etc) vedem si IP-TV!
De IP-TV am mai auzit, dar de transmisie IP-TV via satelit eu cel putin in Europa acum aud, si asta se intampla deja pe Express AM 2, la 80'EST, 11.544V, 10852, 3/4 unde emit acum: National Geografic, Kultura, Sport, Bridge TV, A-One, Zvezda, Telecanal Rusia, Mir (se pare ''fta'' toate, dar nu pentru noi)
Eu am incercat sa memorez canalale dar... pauza
Semnal in schimb este cu 100% pe acel transponder IP-TV si deci se poate localiza acum Express 80'E inclusiv cu o antena de 0.6M!
Problema e ca lista nu poate fi memorata... si aici poate mai testeaza cineva inclusiv cu un SS2
http://www.flysat.com/expressam2.php
Ok, vom avea in viitor si set top box-uri IP-TV satelitare ?
Sau e doar o solutie pentru companiile ce ofera solutii IP-TV prin cablu ?