Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default e gata noul REC DIGI?

e gata.... cind se lanseaza ?
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

E aproape gata o adevarata bijuterie DVB.Va voi anunta pe acest board in premiera cand va avea loc lansarea noului receiver.
    Asa cum am mai spus Digi Tv va trimite cu ceva timp inainte 10 receivere la cei mai activi membri RDI pentru a deveni beta-testeri acestui nou model.

Va rog mult nu trimiteti PM cu inscrierea pe lista beta-testerilor , acestia vor fi alesi de reprezentantii RCS.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Fanta asa de curiozitate vor fi mici receptoarele la marime sau tot maricele ca cele actuale nu de alta dar mam obisnuit cu dm500 si fi aliat si raspunde a si apropo vor fi scumpe rau ż
    Fiti Aliati
    Dreambox

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am vrut sa ma joc sambata cu el dar nu am apucat. NIci azi nu am ajuns, dar poate reusesc maine.
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

nu ma astept reprezentantii RCS sa trimita unul si in Irlanda, dar daca vor o comparatie cu SkyUK+ pot face un benchmark!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

abia astept sa pun mana pe acest receptor si sper sa se ridice la inaltimea asteptarilor. oricum eu as vrea ca acest receptor sa fie si o alternativa la receptoarele FTA si sa ne lasa sa ne uita la canale FTA de pe alti sateliti fara probleme. Aceasta functie nu este bine dezvoltat la 1120-1160 si iti face viata un iad cand vrei sa schimbi satelitul manual (si acum chiar ma gandesc sa-mi iau un receptor FTA pentru alte canale ...)... in rest eu nu am avut probleme cu 1120 in afara schimbarii sursei de alimentare. deci asteptam receptorul (si primele review-uri la teste )

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta

10 receivere la cei mai activi membri RDI pentru a deveni beta-testeri
    E din ce in ce mai greu sa fii activ pe acest forum. Merge din ce in ce mai greu si cu mai multe erori.
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Paul_L

E din ce in ce mai greu sa fii activ pe acest forum. Merge din ce in ce mai greu si cu mai multe erori.
    Chestia cu cei mai activi ma lasa rece ,parerea mea cred ca ar trebui sa se dea dupa alt criteriu, daca se va da vreodata si atunci cu siguranta Digi va avea cateva date ma concludente despre pachetul lor
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

noul receiver va fi mai scump fiind de marca? se va rezolva problema
    "receptoarelor" sublime ce lipsesc cu desavirsire
    sau aici se aplica de gigi strategia ca un produs care se ofera sub cerere
    este in continuare foarte cautat,prin aceasta metoda asigurindu-si creste-
    rea continua a numarului de abonamente

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by piciul
    Quote Originally Posted by Paul_L

Chestia cu cei mai activi ma lasa rece ,parerea mea cred ca ar trebui sa se dea dupa alt criteriu, daca se va da vreodata si atunci cu siguranta Digi va avea cateva date ma concludente despre pachetul lor
    Criteriul acela e cumva: calitate nu cantitate Asa ma gandeam si eu Numai vezi tu, ca la DIGI e invers...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ca sa poti testa un receptor presupune sa-l pui la treaba,sa execute toate functiile pentru care a fost conceput .Nu poti da la teste un receptor la cineva care nu are nici motor H-H,SAU UN SINGUR LNB,pe antena,ma refer ca e bine sa fie testat asa:
    1. testat cu comutator Diseqc (eventual 3-5 LNB);
    2. testat cu motor H-H (sau pozitioner);
    3. testat pe cel putin 10 sateliti (pt. a vedea daca nu amesteca canalele de la un satelit la altul);
    4. Alte teste scapate de mine.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

gelu_dh nu sunt de acord cu tine. acest receptor este un receptor DTH pentru pachetul Digi TV si nu un receptor pentru receptia canalelor FTA de pe diversi sateliti. testele enumerate de tine sunt teste pentru un receptor generalist FTA ... deci daca vrem teste la acest receptor trebuie sa considerem teste ca:
    1. Cum se compoarta la un update de soft
    2. Comportament la canale cu subtitrare
    3. Probleme la receptie, la semnal redus (pentru cazuri extreme)
    4. Teste pentru evenimente PPV si transmisii mesaj operator-testeri(clienti)
    5. Teste pentru diverse modificari la setari, la liste de canale, canale favorite etc.
    6. alte teste legate pentru un client la pachetul DTH Digi.

Testele enumerate de tine nu sunt teste care merita uitate insa nici nu sunt considerate prioritati, pentru ca acest receptor in primul rand este un receptor DTH pentru Digi si nu un receptor pentru a prinde 100+1 sateliti, canale FTA si eventual patch ...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh
    Ca sa poti testa un receptor presupune sa-l pui la treaba,sa execute toate functiile pentru care a fost conceput .Nu poti da la teste un receptor la cineva care nu are nici motor H-H,SAU UN SINGUR LNB,pe antena,ma refer ca e bine sa fie testat asa:
    1. testat cu comutator Diseqc (eventual 3-5 LNB);
    2. testat cu motor H-H (sau pozitioner);
    3. testat pe cel putin 10 sateliti (pt. a vedea daca nu amesteca canalele de la un satelit la altul);
    4. Alte teste scapate de mine.

Cred ca discutia a deviat...putin!
    Principala problema, din punctul meu de vedere, este rezolvarea problemelor conservei, adica testarea receptorului pe DigiTV, ulterior testele diversificandu-se si cu alte canale FTA, alti sateliti etc.
    Sigur, nu este cazul sa spunem ca receptorul nu a fost testat de cei care l-au produs, problema este cum se comporta el, IN PRIMUL RAND, pe DigiTV, cum raspunde la solicitarile userilor.
    Sa nu uitam scopul principal al acestui receptor, acela de a receptiona in conditii optime providerul care-l vinde...
    Salut Prieteni!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In cazul ca acest receptor v-a fi unul specific DIGI sa nu poata alte functii ceea ce nu as crede,ar fi ca o condamnare pe viata impusa de DIGI, abonatilor sai,prevad in cazul acesta o migrare a abonatilor digi spre alte receptoare ,pt. ca sant abonati si nu putini care vor calitate, diversitate si chiar daca dau un ban in plus sa nu depinda de un receptor.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

la un provider DTH in primul rand este important ca receptorul sa se compoarte bine cu canalele si oferta sa, toate celalalte nu este important. Suntem noi, exigentii care vrem ca sa functionez ca si un receptor FTA superb insa crede-ma cand zic ca la 90% dintre abonatii Digi nici nu intereseaza sa mute antena ori sper HotBird ori sper Amos s.a.m.d. 90% dintre abonati au antena fixa catre Intelsat , iar din restul de 10% care sunt inetersati sa receptioneze si alti sateliti cel putin jumatate au un receptor secund cu patch sau ceva cu care urmaresc ei canalele pe care le vor si receptorul Digi este folosit exclusiv pentru receptionarea pachetului respectiv. Deci 95% dintre clienti nu sunt interesati ca receptorul Digi sa functioneze ca un veritabil receptor FTA... Sa nu crezi ca clientii Digi sunt exigenti ca noi ... noi, "satelitarii" de pe forum reprezantam o clientura extrem de redusa comparatic cu clientii de la sate si cabane si chiar orase care habar nu au de patch-uri sau canale FTA.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)