Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Asta DA diferenta !

DigiTV
    Nr. abonati (neoficial) 223000 la data de 10-02-2006

Focus Sat
    Nr. abonati (neoficial) 8600 la data de 10-02-2006

Max TV
    Nr. abonati (neoficial) 17000 la data de 10-02-2006

Dupa cate se pare looseri impreuna nu au nici 10% din abonatii lui DigiTV.Inutile comentariile dealarilor care ma vor ataca dupa acest topic.

---®---
    Guest

Da, dar din pacate cantitatea nu inseamna si calitate. Deocamdata.

adriancon
    Guest

Intrebare:

De ce sunt atat de multi abonati la DiGi si atat de putini la restul
    daca serviciile si calitatea sunt atat se "proaste"

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu e cazul sa mai facem valuri legate de aceste cifre.Aceste informatii legate de numarul de abonati le am din interior dar pentru ca ele nu vin pe cale oficiala trebuie sa punctez acest fapt.
    Fiecare operator are abonatii si sustinatori sai in functie de grila si preturile oferite , dar asta nu inseamna ca nu trebuie tratati egal atat operatorii cat si abonatii lor.
    Ar fi cazul ca odata pentru totdeauna sa punem capat acestor contre inutile intre useri pe acesta tema.
    Toata lumea recunoaste ca Digi TV controleaza 90% din piata iar ceilalti operatori isi au rolul lor mai mult mai mai putin decorativ.Sunt convins ca super oferta lui Digi nu ar fi existat fara prezenta concurentei pe piata.
    Marea mea dezamagire este faptul ca nu avem o concurenta reala ci mai mult pe hartie si tocmai de aceea asteptam reactia lui DTH-Romania Group.
    Poate singurul loc unde toti trei operatori sunt egali este acest site si http://www.rdi-dth.com , unde DTH-urile noastre s-au bucurat de co continua popularizare.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

---®---
    Guest

Quote Originally Posted by adriancon
    Intrebare:

Eu iti marturisesc ca m-am abonat la Digi pt. Extra II + celelalte canale cu sonor in .hu (canalele romanesti le aveam deja). Cu toate ca Extra II e varza, din punct de vedere calitativ. Dar Digi e singurul care ofera aceste canale. Asa ca nu am alternativa. Deocamdata.
    Si crede-ma, sunt cateva zeci de mii de abonati, care s-au abonat din acelasi motiv.

Totusi o bila alba pt Digi e introducerea subtitrajului optional. Categoric un mare pas inainte, din pdv. calitativ. Chiar urias, pot sa zic.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Intrebare:

Digi Tv nu ofera servicii proaste , sunt doar rautati sau reactii a unor neinformati sau rau intentionati.
    Asta nu inseamna ca nu sunt lucruri de corijat si nu este loc de mai bine.

Iata in viziunea mea punctele forte si sensibile ale fiecarui operator :

Digi TV
    (+)
    -grila completa (cea mai tare oferta de pe piata)
    -excelenta politica de atragerea clientilor prin preturi foarte mici si subventii importante
    -reteaua de distributie a lui RCS&RDS

(-)
    -Probleme aparute in prima faza cu receiverele
    -Comportamentul anumitor angajati de la casieriile RCS
    -websit-ul de prezentare lasa de dorit.

Max TV
    (+)
    -vanzarea doar a smart cardului
    -excelenta retea de distribuitie
    -preturi echilibrate ( mai mici ca la Focus dar mai mari decat cele practicate de Digi TV )

(-)
    -numar mic de canale
    -calitatea imaginii care lasa mult de dorit , imagine care iti aduce aminte de standardul VHS

Focus sat
    (+)
    -usoara modalitate de platit subscriptia
    (alte calitati nu am gasit)

(-)
    -preturi super mari
    -numar mic de canale
    -retea de distributie falimentara

Acesta este o analiza facuta in viteza care demonstreaza de ce 85-90% din clienti opteaza pentru Digi TV.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

adriancon
    Guest

Eu am 2 abonamente la DiGi si am 2 cutii 1120 si 1160.
    Intrebarea a fost pusa cu ghilimele si speram sa-mi
    reaspunda cei care sunt nemultumiti de DiGi.
    Personal nu am avut niciodata nici o problema.
    Oricum problemele celor nemultumiti s-ar rezolva
    simplu sa se duca la alt operator si nu sa critice serviciul.
    Totusi eu astept raspunsuri.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

De acord cu Fanta, si eu tot punctele alea le-as pune.
    SHALOM

---®---
    Guest

Daca toti nemultumitii ar pleca....... ati ramane foarte putini.... asa ca mai bine criticam... constructiv si obiectiv. Pana vom fi multumiti. Da pana atunci mai este. Dar Digi e pe drumul cel bun, si asta conteaza.

Dar te lasam ca tu sa-i lingi in c*r pana atuncea... numai daca vrei, of course...si numai daca iti place.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Intrebarea a fost pusa cu ghilimele si speram sa-mi
    reaspunda cei care sunt nemultumiti de DiGi.
    Ferice de tine ca nu ai avut probleme!
    Nu-ti spun cata abonamente la digi am (oricum am !) dar de ce sa nu critic un serviciu daca merita? Doar platesc pentru el!
    Problemele mele cu digi au fost cam astea: Conserva mea personala a ''murit'' de trei ori in garantie. La faza asta nu am criticat rcs-ul pentru ca receptorul a fost schimbat in timp rezonabil.Punctul in minus pentru rcs la faza asta a fost ca, casieria din Suceava nu a vrut sa schimbe aparatul pentru ca era cumparat de la Mirosat si a trebuit sa-l trimit la Bucuresti. Asa s-a nimerit sa-mi moara mie conserva.... altora le-am montat de un an si ceva si nu au avut nici un fel de probleme!
    Problema care m-a suparat cel mai tare insa e ca dupa ce am platit alt abonament la zi,cand m-am dus sa-l prelungesc,ma trezesc ca casiera de la suceava imi cere vreo trei milioane pe abo.din urma!Dupa cateva verificari s-a ajuns la 1,5 mil. Ca sa nu-i platesc tre' sa dovedesc cu facturile din urma ca le-am platit.Ei bine, nu am gasit doua sau trei facturi,asa ca trebuie sa le platesc din nou!(facturi din aprilie-mai).
    Ti se pare ca nu ar trebui sa critic pe digi si nu ar trebui sa fiu suparat?
    In rest,la pretul echipamentelor,nr.de programe si calitatea imaginii,intradevar digi sta cel mai bine,este adevarat!
    Dar ca abonat am dreptul sa fiu nemultumit daca este cazul,nu?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Problema care m-a suparat cel mai tare insa e ca dupa ce am platit alt abonament la zi,cand m-am dus sa-l prelungesc,ma trezesc ca casiera de la suceava imi cere vreo trei milioane pe abo.din urma!Dupa cateva verificari s-a ajuns la 1,5 mil. Ca sa nu-i platesc tre' sa dovedesc cu facturile din urma ca le-am platit.Ei bine, nu am gasit doua sau trei facturi,asa ca trebuie sa le platesc din nou!(facturi din aprilie-mai).
    eu numesc asta hotie si cind spun asta nu mas refer la casierita.oare cum
    functioneaza contabilitatea electronica

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta

...
    Acesta este o analiza facuta in viteza care demonstreaza de ce 85-90% din clienti opteaza pentru Digi TV.

Fanta
    RDI Team
    In marketing se cheama "first wave policy" si de obicei este de succes, Digi e un exemplu. Pe scurt, daca doi vecini si-au cumparat un lucru, sunt sanse foarte mari ca si al treilea sa-l cumpere mergand pe premiza ca ceilalti doi au analizat ei pe ce dau banii si merge pe mana lor. Iar morisca continua pana la un punct cand incep sa apara nemultumitii care se intreaba daca nu mai au si alte variante. Aviz amatorilor!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Asta DA diferenta !

Quote Originally Posted by Sorin70
    DigiTV
    Nr. abonati (neoficial) 223000 la data de 10-02-2006

Focus Sat
    Nr. abonati (neoficial) 8600 la data de 10-02-2006

Max TV
    Nr. abonati (neoficial) 17000 la data de 10-02-2006

Dupa cate se pare looseri impreuna nu au nici 10% din abonatii lui DigiTV.Inutile comentariile dealarilor care ma vor ataca dupa acest topic.
    Daca ai sta 1 minut sa te gandesti, ti-ai da seama ca, fara acesti"looseri", preturile la DigiTV ar fi mari...ca sa nu mai vorbim de alte aspecte!
    Salut Prieteni!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

si gepeto: daca acesti "looseri" ar avea o clientura mai mare atunci poate am vede mai mult calitate sau ceva ... oricum sunt benefici acesti "looseri" si sa speram ca vor fii mai activi in viitor, in loc de stagnare si vom vedea o concurenta si mai puternica in speranta, ca noi, clientii sa beneficiam de acest lucru (pun sperante in QTV)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

[quote="Fanta"][quote="adriancon"]Intrebare:
    @Fanta

Daca-mi permiti, da-mi voie sa te contrazic tot punctual:

1. DigiTV - grila completa (cea mai tare oferta de pe piata) = daca e cea mai tare de pe piata, nu inseamna ce e completa; intotdeauna e loc de mai bine... Sa nu uitam ca inca sunt abonati Digi care vor Boomerang sau..alte canale tv...
    - excelenta politica de atragerea clientilor prin preturi foarte mici si subventii importante = fara cuvinte...ar trebui sa le dea prime grase la cei de la Marketing...
    - reteaua de distributie a lui RCS&RDS = da, dar asta e un atu in clipa in care sti ce vinzi, dar cand ii intrebi pe vanzatori...mai bine stateai in banca ta...
    - Probleme aparute in prima faza cu receiverele = ma lasi, care prima faza ca si acum sunt o gramada de probleme cu conservele...
    - Comportamentul anumitor angajati de la casieriile RCS = asta e valabil in toate magazinele din Romania, nu prea gasesti loc in tara unde sa fii servit cu amabilitate si profesionalism... Si asta datorita lungimii(sau..) a fustei vanzatoarei...
    - websit-ul de prezentare lasa de dorit = Stai linistit, nici concurenta nu sta mai bine...din contra...

2. Max TV - vanzarea doar a smart cardului = poate nu ar fi rau daca si Digi ar proceda la fel...
    - excelenta retea de distribuitie = fara cuvinte
    - preturi echilibrate (mai mici ca la Focus dar mai mari decat cele practicate de Digi TV) = sa nu uitam totusi ca actionarii MAX, luati toti la un loc(scuze daca-i supar) nu au nici jumatate din puterea financiara a RCS... si, totusi, fac fata si vor sa mai bage inca 2 TP-uri
    - numar mic de canale - asta se rezolva, sa speram, anul acesta
    - calitatea imaginii care lasa mult de dorit , imagine care iti aduce aminte de standardul VHS = 100% de acord...dar la bani putini, echipamente slabe...

3. Focus Sat - usoara modalitate de platit subscriptia = aviz DigiTv!
    - alte calitati nu am gasit = esti rautacios...imagine buna, receptor mult peste ...conserva
    - preturi super mari = aberant de mari pentru ceea ce ofera...plus tampenia cu 2 pachete de baza...
    -numar mic de canale = posibil sa se imbunatateasca
    -retea de distributie falimentara = adevarul cam asta e..

Sper sa nu te fi suparat pe mine....
    Salut Prieteni!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)