Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default cateva probleme la care as dori cateva sfaturi...

Salutari tuturor!

Sunt incepator pe acest forum, imi doresc insa ca in timp sa devin un utilizator experimentat (nu vreau sa fiu "leech & run", sper sa fac parte din comunitatea voastra multa vreme)...

La inceputul anilor '90 doream cu fervoare sa cumpar o instalatie satelit, asa ca m-am documentat exhaustiv in domeniu. Intre timp s-a dezvoltat CATV-ul si n-am mai simtit nevoia.
    Acum, oarecum dezamagit de serviciile CATV, doresc din nou o instalatie de receptie. Asa ca, sper ca nu v-ati saturat pana peste cap de incepatori, si sper ca o sa-mi puteti da cateva informatii. Daca cineva are timp sa se uite peste mesajul meu... multumesc foarte mult in avans. Datele problemei ar fi urmatoarele:

- NU ma intereseaza prea multe canale romanesti - cele care se receptioneaza FTA imi sunt suficiente.
    - De asemenea, NU ma intereseaza canale de filme, pot face rost pe alte cai.
    - NU sunt prea interesat nici de canale cu program XXX.
    - Din start specific ca doresc o instalatie cu antena rotativa (mobila).
    - In principiu, as dori o instalatie cu receiver, nu cu placa SkyStar.

Lista mea de probleme ar fi, la prima vedere, cam asa:

1) Actualmente locuiesc in Cluj. O antena de pana la 1m am inteles ca este suficienta. Este corect?

2) O antena parabolica "clasica" are avantaje semnificative fata de una offset?

3) Din start, ce m-ar interesa sa receptionez ar fi: Discovery (tot pachetul banuiesc ca nu se poate, dar macar canalul de baza Discovery, ar fi vreo sansa? Ce variante ar fi? patch-uri, diverse CAM-uri etc etc etc)
    De asemenea, ma intereseaza Eurosport-ul; am aceleasi intrebari ca si pentru Discovery.

4) Alte posturi cu program asemanator lui Discovery mai exista? Si daca da, se pot receptiona prin oarecare solutii?

5) Nu in ultimul rand, as dori un receiver cu care, pe viitor, in caz de nevoie, sa ma pot abona si la un serviciu DTH. Am inteles ca, momentan, doar MAX TV permite receptia cu alt receiver decat cel cumparat de la ei. Mai e valabila aceasta informatie?

6) Ce caracteristici trebuie sa aiba instalatia pentru a satisface punctul 5? Si daca intr-un viitor doresc sa ma abonez la DTH, ce va mai trebui sa cumpar? (CAM, cartela etc)

In fine, daca v-ati uitat la toata lista si inca ma mai suportati, aveti poate si ceva recomandari concrete privind echipamentul necesar? (ma refer la exemple de receivere si alte device-uri care mi-ar satisface cerintele).

Cu riscul de a ma repeta, doresc sa MULTUMESC mult de tot in avans oricui isi va face timp sa-mi dea orice informatie, oricat de mica!

Cu respect pentru toata lumea,
    Mircea
    The quantity of intelligence on the planet is constant; however, the population is continuously increasing...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@mjr

Respect,respect
    Aproape perfect! Nu ne-ai spus insa cit esti dispus sa cheltuiesti?
    Daca ne spui care e bugetul tau, nu exista sa nu se gaseasca solutia ideala pt. tine!

Oricum pt. acest post eu te propun deja de acum pt. titlul de "Rookie of the Year"
    Mai rar un "rookie" care sa intrebe atit de exact!

Bunic Expert
    Posts Thanks / Likes

@mjr

Vezi ca sint catziva Clujeni deai tai baietzi buni care pot satzi dea multe amanunte referitor la dimensiunea antenei etc.

ca Reciever potzi lua in functzie de pushculitza:

Dbox2 pretz cca 150 euro
    Dreambox 500 cca 200 euro
    Dreambox 7000S cca 350-400
    Dreambox 7020 cca 450

Bafta
    gagi

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Mersi de aprecieri, doamnelor si domnilor.. (ca paranteza, nu sunt clujean, ci timisorean - actualmente insa stau in Cluj).
    Referitor la faptul ca intreb exact... dintr-o lunga si amara experienta am invatat ca asta e cea mai buna cale ca sa primesti raspunsuri deasemenea exacte...

Ca pushculitza, din pacate, imi pare rau sa dezamagesc - si bugetul e la nivel de rookie, asa ca nu am cum sa-mi iau ceva impresionant "din prima". Eu ma gandeam sa incep cu ceva de genul 200-250 de euro pentru toata instalatia.. si apoi, in functie de evolutia ulterioara, calea e deschisa pentru upgrade-uri.
    Oricum, cam cu asa ceva as vrea sa incep.

Precizez ca nu mai trebuie sa dau bani si pe executarea unui suport de antena; apartamentul unde stau are un suport care s-a folosit tot pentru antene satelit, inainte de a ma muta eu, si pare deosebit de bine facut (din otel serios, prins cu 3 tije filetate care trec complet prin perete.. etc etc). N-am verificat inca cu nivela daca este perfect vertical, dar din moment ce s-a folosit tot pt antena satelit, sper sa fie. Cel putin ochiometric, pare absolut perfect vertical..
    The quantity of intelligence on the planet is constant; however, the population is continuously increasing...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@mjr

Suna-ma. 0745-514654

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

referitor la psturile discoveri aproape ori ce receptor ce foate fi flashuit poate sa decodeze cabo si digital+ de pe hispasat 30V si aici vei avea o multime de canale
    Fiti Aliati
    Dreambox

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

La bugetul tău poţi lua un Kaon KSC570CI + CAM Viaccess (ofertă) la 97 + TVA, o antena de 1,20m (cam 100 RON), un LNB 0,3 dB (~34 RON) şi un motor H-H (~42 + TVA). n plus ţi recomand şi un cablu RG6U de calitate (de ex. Belden) care e cam 1 RON / m.
    Receiverul are un bun suport software neoficial, ceea ce este un avantaj.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

97 + TVA
    Cit e TVA-ul in RO? 19%?
    Nu e mai bun un dbox2 cu linux? Ar fi vreo 150 dupa spusele lui @GAGI

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nrares
    @mjr

Suna-ma. 0745-514654
    @nrares
    De ce nu-i dai PM, poate ar fi mai bine sa nu-ti dai telefonul...la liber...
    Salut Prieteni!

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

nrares e public deja de cind cu poza de pe site-ul pro-sport, asa ca...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Gepeto, numai cine nu a vrut nu a putut face rost de nr. meu de telefon. Chiar nu ma deranjeaza sa ma sune lumea. Daca pot sa ajut o fac cu cea mai mare placere. Si mai ales ca omul e in Cluj.

Banned Friend
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Salutare onorabile,

Ai pm.

u.d.o

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)