Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default @Mihaip ai o rezolare la problema mea?

Am pus patch concord pe mai multe receptoare strong da acu am o problema si nu am reusit sa o rezolv.
    -pe un strong 4155 am pus ultima versiune de patch pt d+ de pe croteam si sa blocat receptorul (a ramas in stand-by)am dat restore si nu pot sa mai pun patch concord (receptorul functioneaza da fara patch de loc nici vechea versiune de patch nu o mai are aia cu cod 9994)am pus toate versiunile de soft oficiale pt 4155 de la strong sat ,********,croteam,frocusat da nici o modificare receptorul mere da fara patch
    cum pot rezolva problema?(fara jtag daca se poate ca mai are garantie receptorul)
    SKYSTAR1,DIGI TV,MAX TV,STRONG 4125,6125,ANTENA PARABOLA 1.5M OFSET 1.2 -0.9

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Hmm ...

Cred ca nu am inteles bine ! deci ... poti restaura orice alta versiune de soft dar nu pe ceea cu D+ ? Daca este asa ... atunci nu ai nevoie de JTAG ! cu acesta se rescrie doar BootLoader-ul ! patchul este parte din Firmware ... nu este o componenta separata ( ca la 6xxx ) , asa ca daca varianta de pe Croteam nu-ti merge ... asta nu poate fi decat dintr-o incompatibilitate hard ! Vechiu patch , cel care se resinstaleaza prin "recover afte Concord patch" cu siguranta functioneaza ! De fapt ce-ai dori sa decodezi ?

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@[email protected]

Rezolvarea la problema ta cred ca e urmatoarea: faci rost de vechiul patch din primavara lui 2004 ( ala pe baza softului original cu 9994 dar in varianta upgrade adica cu fisierul .sdf in arhiva) , il instalezi pe acela dupa aceea pui orice concord full de preferat v1.05 (il recunosti dupa extensia .sdf ) si numai dupa aceea pui noul parch pt D+ (care e doar o jumatate de patch mai exact partea de emulator restul canale si setari raman de la versiune anterioara de concord ramasa in receiver.

bafta

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

in primul rand va multumesc de raspunsul rapid la problema mea
    am gasit pe un cd prima versiune de patch da tot nu merge
    C:\strons\4125>EvBootUp.exe 1 x4125E.s
    df
    SRT-4125E FW update utility; Writed by 'Unknown Soldier'[ver 0.1,May 9 1945]
    Send 'GetPlatformID' and waiting STB response
    STB not responding...
    FW update error...
    press any key for terminate programm...

pot pune orice versiune de soft de tip SRT4155Evolution_ver12_LA2 da cu astea nu mai mere decat programele libere nici macar de pe amos media.. vroiam sa pun patch pentru d+ si din cate imi aduc aminte citeam aici pe rdi ca pachul odata instalat nu se mai poate scoate {vb de prima versiune nu concord}eu cum dracu am reusit sa-l scot si nu pot sa-l mai pun la loc ? poate stie cine ca primul patch merge cu softul verxx_la x ca eu nu pot sa-i dau de cap

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

cred ca patch-ul de pe cd e de 4125 si nu 4355 si de aceea nu merge ! cauta patch pt 4355 si incearca din nou

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Acum ...

Acum nu mai este nici o indoiala ... problema duce la JTAG ! daca nu ai in zona pe nimeni ... la Cluj , la Prosat ( www.prosat.ro ) , cu dl. Attila ... o sa-ti rescrie BootLoaderul si totul revine la normal ! poti sa-l trimiti prin posta ! Oricum observatia de mai sus ramine valabila ... nu confunda modelele ! daca ai restaurat patchul pentru 4125 ... este explicabil ca receptorul 4155 nu merge !

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@mihaip

maestre nu cred ca ai inteles bine problema lui @[email protected] el are in receiver soft original si acum trebuie sa faca upgrade la patch-ul vechi din primavara 2004 .Nu i-a mers upgrade-ul pt ca a incercat cu patch de 4125 evo si CRC-ul nu permis incarcare acestuia.Pana la JTAG mai sunt inca sperante.

@[email protected]

repet inca odata trebuie sa incerci cu patch de 4355 vechi daca mai ai putina rabdare am sa il pun pe un upload ca sa incerci

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

salutare baieti
    am rezolvat problema fara jtag
    deci receptorul meu functiona da fara patch de loc dupa restore nu a mai ramas patch de loc in menu la 9994 nimic si ma-m gandit ca daca o fi sa ajung la jtag sa mai fac si urmatoarea chestie:
    -am pus un soft de 4355 pe rec 4155
    -am pus pacth de pe rdi cu d+ Ok prima versiune de prin august parca
    -am pus pacth update de pe croteam pentru d+
    -am editat cheile
    si merge
    Vreau sa va multumesc tuturor care ati vrut sa imi da-ti o mana de ajutor

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)