Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default pentru expertii in instalari...

ma mut la casa! asta-i vestea buna
    vestea rea e ca trebuie sa-mi iau si antena satelit cu mine (offset Al 1.6m). Problema e ca singurul loc cu vizibilitate spre sud fara probleme este acoperisul. Ei, aici ma adresez celor cu experienta in montaj: cum fac sa monetz o antena de 1.6 m pe acoperisul care se poate vedea si in imagine? Nu vreau sa pun antena pe fatada de sud pentru ca imi acopera geamuri, e inestetica (asa zice nevasta-mea) etc. Atasez si o poza a casei ca sa puteti vizualiza situatia. Raman recunoscator celor care imi vor da o idee despre cum as putea rezolva problema cu minimum de probleme in ale esteticii si max. de beneficii in ale eficientei si rezistentei...
    DM800PVR-250GB, offset 1,8 m, LNB Invacom 0,3 dB, pozitioner Diseqc 1.0-1.2 Vbox II
    Gemini2 Project 3.80

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu as pune-o in curte , la inaltime mica , sa o reglez de pe scaunel in timp ce mananc un mititel .... Decat sa cazi de pe acoperis , Doamne Fereste .

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

e inestetica (asa zice nevasta-mea)
    schimba nevasta

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

faci un trepied solid in fata casei...sau putin pe stanga...asa vei putea face si un eventual service!
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

crezi ca-si va da nevasta o.k? nu uita mai tirziu cind va pretinde telenovele sa-i aduci aminte cit de inestetica poate fi o antena.eu am crezut ca doar austriecii au buba asta pe creier

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Tot in curte zic si eu si cind te plictisesti agati o plasa de cartofi in loc de LNB si joci baschet

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Deci am stabilit : ramane in curte .

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

da,da in curte.in curte cui

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cel putin poti testa receptia cu antena la sol (pe un pilon ''infipt'' simplu in pamant)
    In felul asta, iti poti da seama unde ar fi cel mai ok de instalat definitiv (conteaza mult alegerea locului, daca vorbim de extremele ''maximale'', 45W-95E)
    Asa cum au spus si colegii, e o adevarata placere sa poti face teste cand vrei, avand acces usor la LNB
    Eu am plantat deja 2 antene (se vad in avatar) in fata casei si urmeaza probabil inca una...

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

...sau cine?!?
    Evident că în curte. Dai mai repede zăpada jos, o vezi mai des şi te bucuri de ea, etc..
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

da si unde mai pui ca te poti bucura impreuna cu sotia

Senior Race Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

gabi: Exact cu aceeasi problema ca tine m-am confruntat cand m-am mutat si io ca omu' la casa numai ca antena mea e mai mica de 1,2.
    Si paradoxal, poate ai sa razi, dar am optat exact pentru solutia sugerata mai sus de antevorbitorii nostri mai sugubetzi ...si in ideea ca vine cat de repede una mai marisoara dar si in ideea ca pot sa fac ce vreau cu ea (reglaje), inclusiv sa-si puna nevasta rufele la uscat pe suportul antenei

PS>Avem exact acelasi gen de acoperis, pe care nu m-am riscat (inca) sa ma urc desi sunt catarator avansat, decat dak imi fac o asiguare -am pus antene in locuri greu accesibile incklusiv iarna asta pe geruri de crapau pietrele si urechile subsemnatului pe acoperisuri...dar deh ....ce sa-i faci cu pasiunea...de asta si de masinile sport inca nu m-a putut vindeca nevasta ...dar si macel de la ea pentr amenzile contraventionale lunare pentru depasirea vitezei regulamnetare
    Naturally born racer

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@ gabi frumoasa casa curte mare ai poti a incepe a cultiva cu antene ptr sateliti radio-tv de la est la vest inclusiv in banda c. pe viitor asteptam vesti de la tine

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca o pune in curte adio Hispasat.
    SHALOM

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Gandeste-te ca daca o pui sus pe casa, la primul vant mai ca lumea (si in zona aia bate bine de tot) ti-o da jos. Asa ca nu incape discutie, o pui in gradina. In plus, acoperisul are panta mare si nu vad cum poti sa lucrezi la ea (mereu o sa fie ceva de facut la ea...).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)