Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cine citeste acest topic,dati-mi o idee...

Va rog sa-mi spuneti care sunt cauzele care duc la blocarea unei paci ss2.
    La acest tip de blocare, imginea apare ca si in cazul unor conditii meteo proaste.Spun blocare deoarece imaginea nu revine numai daca restartez calculatorul.
    Se blocheaza la 10 min. sau la 10 ore.Deci exclud cauza blocarii incalzirea unor componente.M-am ales cu necazul asta in urma unui upgrade neprevazut( sa stricat
    placa de baza ,acum am asrok).In vederea rezolvarii acestei probleme am facut urmatoarerle:
    Hardware:
    Am marit memoria la 1Gb
    Ulterior am trecut de la 2x512 Epox la 2x512 Samsung.
    Am inlocut sursa de la 350 W la 400 W(la un momentdat am crezut ca aceasta a fost cauza )
    Am schimbat slotul in care era instalata placa
    Am pus un cooler urias(2 ani a mers perfect fara cooler)
    Software:
    Am reinstalat Xp acum am pus XP Nemesis
    Am pus ultimul driver la placa video-GeForce4 Ti4200
    Am pus pe rand driverele 422,428,430 si 432.La 422 imaginea ingheata complect la celalalte cu v-am descris mai sus.
    Am folost AltDVD 2.0 ,ProgDVB,MY Theater in mai multe variante
    Am folosit filtre Nvidia, Intervideo ,CiberlinK, Elecard in combinati diferite sau chiar individual fiecare filtru dupa refacerea windows cu ghost.
    Care sunt motivele care produc o asemenea blocare?

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

jenel ,
    aproximativ un asemenea comportament am avut si eu la ss2 apoi am pus progdvb 4.62.4 , am setat doar primul procesor am instalat altdvb si mpeg 2 decoders care are nvidia decoders si am copiat toate filtrele si grafurile din altdvb in progdvb , acum si progdvb imi maninca doar 11-15% din procesor (am p4 3Ghz) iar altdvb 5-9% , mai am blocari dar foarte rar si asta din cauza s2emu sau vplug nu din cauza filtrelor sau grafurilor

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pai sfatul meu este: iao de la 0 adica instaleaza Windows XP profesional Corporate Edition sau Media Center 2005 care sunt cele mai stabile din familia XP dupa care iei carticica de la placa de baza acolo trebuie sa ai setarile de la Bios vezi ca undeva ai ceva de forma PCI Master dezactiveaza obtiunea respectiva dupa care daca mai activat vre-o obtiune de forma Ches Video sau de memorie trebuie dezactivata si aceasta in acelasi timp vezi ca trebuie sa fie o obtine care seteaza cat din memoria sistemului este disponibila pentru placa de video aceasta in cazul tau nu trebuie sa depaseasca 64Mb este de ajuns, dupa care instalezi placa cu ultimul driver disponibil la producator. Verifica de asemenea dupa 4 ore de functionare pe ss2 daca temperatura procesorului depaseste 50 de grade (tot din bios) daca se depaseste sistemul tau de racire nu este eficient sau nu a fost montat corect. In principiu ar trebui sa mearga daca se respecta aceste instructiuni, am uitat placa ss2 se monteaza in ultimele sloturi adica 4-5 de la procesor. Daca se repeta acelasi lucru iti mai ramane sa incerci placa ss2 pe un alt calculator daca este OK inseamna ca placa ta de baza are probleme technice sau biosul sau nu a fost bine scris incearca o rescriere a acestuia cu o versiune de pe siteul producatorului placi atentie sa fii atent la denumirea exacta a placi ca sa nu descarci altceva. Daca nici atunci nu mere iti ramane o singura solutie sa schimbi placa.

ccchdro.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)