Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default INTREBARE PENTRU CNA (sper sa raspunda)

[b[size=6]]color=red]Vreau si eu sa intreb acest organ anacronic,de ce firmele de cablu sant obligate sa preia programele gen Pro TV Antena 1,Prima tv transmise de statii locale de multe ori sub parametri .De ce nu se da voie socetatilor de cablu la receptie directa din satelit,si apare aceasta obligativitate ,din partea CNA, de a prelua unele din programele de interes national de la tot felul de emitatori capusa.?De CNA-ul asta (oarecum depasit de secolul asta)care amendeaza in dreapta si in stanga nu se ocupa nimeni?Nu o sa mai treaca mult timp si o sa vedem si MIRA de control amendata pentru indecenta.
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Buna, explicatzia e simpla societatzile prin cablu nu dau nimic gratuit deci e normal sa plateasca la rindul lor shi platesc in functzie de numarul de abonatzi ,e la mintea cocoshului, daca nu toata lumea ar investi in asha ceva itzi dai seama plateshte unu un abo la digi shi dupa aceea distribuie shi incaseaza gras de la mii de abonatzi,totzi shmecherii din romania sar lasa de escrocheria la moda (companii de leasing) shi sar apuca de audiovizual transmisii, nu shtiu cine tea suparat pe tine dar sa shtii ca minareli se fac shi pana la cablu shi dupa cablu,oricum ramine de vazut caci in romania la ora actuala transmisia locala terestra este practic inexistenta shi din 2007 conform legilor europeene vor fi obligatzi sa asigure transmisie alternativa gratuita (antena hertziana) toate programele care traiesc din bugetul statului(directiva europeana se respecta nu se discuta)impozite!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Nu te supara

Nu te supara dar eu cred ca tu nu esti in Romania.Cum sa nu fie transmisiune terestra
    CANAL 22 TVR 2 -statie Costila.
    CANAL 24 TVR 2 statie Novaci
    CANAL 27 TVR 2 Statie Cozia
    CANAL 30 PRO TV (statie locala)
    CANAL 40 Prima TV statie Costesti
    Canal 33 Prima TV Statie Pitesti
    CANAL 36 TVR 2 Statie BIG
    CANAL 43 ANTENA 1 Pitesti
    astea sant canale terestre alocate,dar nu asta ar fi problema eu am spus ca in cazul programului PRIMA TV canal 33 uif sant probleme cu receptia terestra si asta de mlt timp.Ca sa nu mai vorbim ca odata preluat un program de pe satelit si bagat prin mixerele unui emitator se pierde din calitatea initiala a programului.Problema este de ce in orasele cu emitatoare ce preiau din programele centrale firmele de cablu sant vitregite ,impotriva vointei lor,de acea calitate exceptionala specifica transmisiunii digitale .
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu shtiu de unde eshti, eu la deva cu spagheti big model pe acoperish nimic la orizont vreo cioara doua din cind in cind!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@mediaset: cred ca tu nu esti in Romania... Adica nu ai habar ca pe 80% din teritoriu nu prinzi altceva decit TVR1 si ala in FIF?
    SHALOM

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Si totusi @ Mediaset cam are dreptate, emitatoarele terestre din Uif merg mai rau ca cele construite de copii exemplu concret Antena 1 si Prima Tv ...pentru confirmare sunteti invitati la Alba Iulia sa vedeti " meserie " in UIF...asa sau hotarat multi sa si cumpere sisteme de receptie satelit....

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

nu are importanta de unde e @mediaset.problema pusa de el este una corecta.din pacate se pare ca un cuvant de zis l-au avut si programele care prefera retransmisia terestra pentru a-si implementa stirile locale si reclamele locale.confirm imposibilitatea cumpararii unui decodor pentru pro tv din cauza ca se transmitea terestru.calitatea in schimb era destul de indoielnica si receptia la limita.dar astea sunt legile in romania
    boy2good

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Prima Tv am montat eu pe Dealul Mare din Orastie si merge bine dar emisia e in FIF si nu cred ca ajunge in Alba Iulia.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Poate ca mediaset are dreptate in aceasta privinta iar CNA-ul (daca are de-a face cu asta) ar trebui sa se miste in pas cu timpurile noastre in ceea ce priveste acest aspect.
    Pe de-alta parte nu sunt de-acord ca apelativele de "anacronica" sau "depasit in secolul asta" ajuta cumva in rezolvarea problemei. Dupa mine un organ gen CNA isi are rostul lui, atata doar ca nu prea isi face treaba cum ar trebui. Dar asta e alta discutie.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa mine un organ gen CNA isi are rostul lui, atata doar ca nu prea isi face treaba cum ar trebui. Dar asta e alta discutie.
    atita timp cit este politizata se va intoarce precum bate vintul politic si v-a
    actiona pe masura.
    noroc,nirolf

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)