Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Start DigiTv Hu amanat cu 2 saptamani

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

codu sursa era varza....
    probabil ca amu' scriu baietii de zor softu pentru conserve, ca altfel ungurii vin si le dau cu ele in cap....

ioi, am postat la secunda....
    zoltan, acuma lasa ca astea sunt chestii puerile cu asociatiile care.....
    daca io vreau sa vand in piata castravetii mai ieftin decat tine ce poti sa-mi faci...? eventual sa-mi dai in gura.....

"buuulaaaan?!?! acuma te scoti bulaaan?!? lasa ca vii tu la debrecin"

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cica nu sunt inregistrati...si exista plangeri din partea asociatie televiziunilor prin cablu din ungaria din cauza pretului de dumping...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

2 probleme:

1. receptoarele n-au ajuns intr-o cantitate indeajuns de mare in Ungaria

2. probelem la subtitrarile in limba romana, care vor fii optionale: dupa ceva timp subtitrarea nu mai este in sincron cu imaginea ...

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MrMxyzptlk
    ...probelem la subtitrarile in limba romana, care vor fii optionale: dupa ceva timp subtitrarea nu mai este in sincron cu imaginea ...
    Nu stiu de ce, dar tare mi-e ca problemele astea vor fi...forever, adica atata timp cat se folosesc conserve pe post de receptoare

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

MrMxyzptlk nici tu nu crezi ceea ce scrii..am sa te rog sa traduci asta..sa vada si ceilalti ca nu e chiar asa cum zici tu:

A Digi TV adása a tervek szerint tegnap indult volna, ám a startot elhalasztották egy vagy két héttel. A kiszivárgott előfizető-gyűjtési akció ugyanakkor már komoly aggodalmat keltett a piacon. A tévécsatornákkal már megállapodott a román vállalkozás magyarországi partnere, az Egyesült Magyar Kábeltelevízió (EMKTV) Kft., a hatóságoknál azonban még nem regisztrálta magát. Az egyéves ingyenes szolgáltatással járó "nem tisztességes piaci magatartásra" több cég is felhívta a hatóságok figyelmét. Számításaik szerint képtelenség nyereségesen kijönni az első ingyenes és a második év 2700 forintos havi díjából, hiszen a kábelszolgáltatóknak fizetniük kell a televízióknak a műsorokért. Ez a Digi TV alapcsomagjában lévő tévék esetében egy előfizetésre lebontva önmagában körülbelül 1800 forintba kerül. Ehhez jön még a műholdbérlet és az adminisztrációs költségek.

A Digi TV szerződéseit intéző EMKTV-nél - a hivatalos indulás előtt egyelőre névtelenül - annyit mondtak: számítanak arra, hogy a bedobott kavics felkavarja az állóvizet, és konkurenciaharc kezdődik, de ez csak a nézőnek lesz jó. A hatósági bejelentéseket pedig elintézik az indulásra.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Z0ltan eu asa stiam ... oricum, si ceea ce am zis eu, mai ales punctul 2, este adevarat. Daca nu ma crezi tesetaza singur. lasa-l pe un canal la care merge subtitrarea din DVB si lasa macar o ora. O sa vezi despre ce vorbesc.

Oricum o traducere fac la postul tau, pentru ca mi-se pare interesant. Deci:

"Dupa planurile initiale, ieri ar fii trebuit sa se lanseze Digi TV, insa startul pachetului a fost amanat cu 1-2 saptamini. In aceeasi timp planurile pentru prinderea de clienti, pe baza barfelor a provocat neliniste pe piata. Cu canalele de TV deja s-a facut deja intelegere intre investitorul roman, si partenerul maghiar EMKTV, insa nu s-a inregistrat inca la autoritati. Cu un an gratuit la pachetul de baza, mai multe firme au atentionat autoritatile ca "acest comportament de piata nu este in regula". Dupa calculele acestor firme este imposibil ca sa se adune profit dupa un an gratis si un an cu 2700 ft, deoarece firmele de cablu trebuie sa plateasca pentru canalele TV pentru drepturi de redifuzare. Aceste cheltuieli, pentru pachetul de baza la Digi TV, in sine ar costa 1800 ft. La asta se mai aduga costurile retransmisiei prin satelit si cheltuielile de administratie.

Cei de la Digi, au declarat pentru EMKTV: ei iau in calcul ca piatra aruncata va nelinistii apele, va incepe un razboi de concurenta, si asta va fii bine pentru telespectatori. Si inregistrarea la autoritati se va face pana la lansare.

PS: scuzele mele daca n-am tradus ceva exact sau corect. a fost o traducere "on the fly" facut in cca. 2 minute ...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MrMxyzptlk
    2 probleme:

1. receptoarele n-au ajuns intr-o cantitate indeajuns de mare in Ungaria

2. probelem la subtitrarile in limba romana, care vor fii optionale: dupa ceva timp subtitrarea nu mai este in sincron cu imaginea ...
    Esti sigur ca astea sunt problemele ? Eu am aflat cu totul altceva ... cele 2 saptamani ar trebui sa ajunga ptr. ... negocieri. Da, e real, se negociaza ... ceva. Va las pe voi sa ghiciti finalul ...
    ROMANIA ... te pup !

Posts Thanks / Likes

hai nu ne mai fierbe si spune-ne ce negociaza? "halatu', cat face halatu'?"

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

MrMxyzptlk
    Merci de traduce...dar mai este ceva....de ce vor ungurii sa vada subtitrat in romana? eu zic ca nu vor...pt asta s-a schimbat softu sa nu vada, sau ma insel?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Z0ltan nu au legatura cu maghiarii. Canelel Viasat, Discovery, AXN, Reality si Cinemax vor fii partajate. si se scoate subtitraea ca sa fie optionala, prin subtitrare DVB, si romanii vor activa (cei care vor) iar maghiarii nu. eu personal o sa las pe sunet englez fara subtitrare pentru ca va fii mai fain asa

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

A anuntat Digi Tv intr-un comunicat oficial data lansari
    Ce a aparut pe net au fost numai speculatii.

Platforma se va lansa foarte curand dupa ce se vor rezolva problemele cu subtitrarea !

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa ziceam si eu :Sa moara si capra vecinului

Posts Thanks / Likes

Canelel Viasat, Discovery, AXN, Reality si Cinemax vor fii partajate. si se scoate subtitraea ca sa fie optionala, prin subtitrare DVB, si romanii vor activa (cei care vor) iar maghiarii nu
    stiti ce? daca sunteti prosti si nu stiti sa scrieti ca lumea softu pentru conserve atunci de ce nu dublati canalele respective, pe un transponder pentru romani si pe alt transponder pentru unguri?
    si dupa aia o sa aveti destul timp sa mai studiati codul sursa....

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Egyetlen feltételként meg kell vásárolni egy 21 ezer forintos vevőberendezést - akár 12 havi részletre is -, és kétéves hűségnyilatkozatot kell aláírni a cégnél.
    de pe sat.hu :Unul dintre obligatiile este aceea ca trebuie cumparata instalatia care costa 21 000 Ft chiar si in 12 rate si trebuie semnata o declaratie de fidelitate de 2 ani la firma.

(EMKTV) Kft., a hatóságoknál azonban még nem regisztrálta magát
    Societatea EMKTV srl insa nu s-a inregistrat la oficialitati
    EMKTV este partenerul DigiTv din Ungaria.

Az egyéves ingyenes szolgáltatással járó "nem tisztességes piaci magatartásra" több cég is felhívta a hatóságok figyelmét. Számításaik szerint képtelenség nyereségesen kijönni az első ingyenes és a második év 2700 forintos havi díjából, hiszen a kábelszolgáltatóknak fizetniük kell a televízióknak a műsorokért. Ez a Digi TV alapcsomagjában lévő tévék esetében egy előfizetésre lebontva önmagában körülbelül 1800 forintba kerül. Ehhez jön még a műholdbérlet és az adminisztrációs költségek.
    pentru perioada de gratuitate de un an "care nu este o prezenta pe piata corecta" mai multe firme au atras atentia autoritatilor.Dupa calculele noastre este imposibil sa fii profitabil dupa primul an gratis iar in al doilea an din cei 2700 de Ft. taxa de abo lunara,deoarece societatile de cablu trebuie sa plateasca drepturile posturilor de televiziune.Acest lucru inseamna ca in cazul DgiTv,totalitatea programelor din pachetul de baza au ca si cost de retransmisie 1800 ft.La aceasta se mai adauga chiria pe satelit si cheltuielile de administrare.
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)