Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Penurie de receivere la Digi

Am sunat la RCS Bacau si la toti dealerii lor din judet si nu au receivere Digi TV. Si perspectivele raman aceleasi pentru urmatoarele 7 zile! Ma poate ajuta cineva cu un furnizor?
    Dorel Visan: "mi-ati bagat maimuta-n casa." filmul Occident

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Incearca la MIROSAT,e Fanta acolo si ajuta pe toti useri de pe RDI.
    0788.69.96.69
    031.402.83.83

Daca rezolvi imi dai si mie si lui Fanta cate e o bere.
    Singurul care l-a "ars" pe Bogdan-Box

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Rezolvat cu multumiri pentru sfat. Da-mi mesaj sa rezolvam cu berile!
    Dorel Visan: "mi-ati bagat maimuta-n casa." filmul Occident

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

@Gata te-au si rezolvat ?

Berile le bea numai Sica pentru ca este mai mare consumator decat legendarul Piciu

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

1)Daca am facut comanda la Mirosat de receiver Digi , in caz de defectiune , cine imi asigura garantia?Sper ca nu trebuie sa-l trimit la Bucale , la sediul Mirosat , pentru ca numai transportul pe baza de ramburs , m-a ajuns 300 000 lei.
    2)Eu am luat numai pachetul silver , pot cumpara antena si lnb-ul la pretul promotional de aprox. 350000 lei , de la sediul RCS din orasul meu(Piatra Neamt)?
    3)Am o antena parabolica din fibra de sticla , de 1,80 m , cu un lnb pe care nu scrie nimic , de la un receiver analog mai vechi , ce parere aveti de folosirea acestuia la receptorul digi?Cu antena aceasta , urmaresc programele nemtesti , analogice de pe satelitul Astra 19,2.Cam la cate grade mai spre Vest , trebuie sa rotesc parabola pentru a fi pe satelitul Intelsat 10-02?

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

1. Eu am schimbat receptor cumparat de la MIROSAT, la sediul RCS din TG. Mures, fara probleme.
    2. Din cate stiu eu, da, daca ai abonament DIGI, si nu ai achizitionat antena in prima faza, o poti cumpara si ulterior
    3. Intelsat 10-02 este la 1 gr W. Cu antena asta sigur n-o sa ai probleme cu semnalul

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

idem dar cu mentiunea ca v-a trebui sa schimbi lnb deoarece este un model mai vechi
    boy2good

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by boy2good
    idem dar cu mentiunea ca v-a trebui sa schimbi lnb deoarece este un model mai vechi
    Chiar trebuie sa schimb lnb-ul , sau merge si cu asta?Daca da , ce lnb recomandati?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Unu simplu de 15 Lei.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nrares
    Unu simplu de 15 Lei.
    astea pentru parabola sunt putin mai scumpe.incearca la orice magazin de sateliti
    boy2good

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am primit azi receptorul digi de la Miropat, si am increcat sa prind ceva posturi nemtesti de pe satelitii Astra , cu antena descrisa putin mai sus , bineinteles cu acel lnb , model vechi .Cu receiverul analogic prind perfect canalele analogice , dar dupa ce am conectat receiverul digi la antena , dand bineinteles coordonatele specifice unor programe digitale de pe Astra , nu am obtinut nici macar nivel de semnal(10%).
    Deci de vina este numai lnb-ul , care este de fabricatie veche , si merge numai pentru receivere analogice, sau alta este chestia?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Conserva de la Digi TV este totusi un receiver digital ... deci ai nevoie de un LNB universal sau unul digital Cu un LNB analog nu vei putea sa vezi niciodata ceva pe acest "receiver" .

Numai bine.
    Flavius.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Observ ca cei care scriu pe aici folosesc termeni ciudati de genul"lnc analogic sau digital".Nu are legatura tipul semnalelor convertite de un lnc sau lnb(low noise convertor/block) cu faptul ca acestea sint transmise analog sau digital(in fond sint transmisii radio care includ semnale TV,Radio,TXT si alte informatii digitale care le insotesc).Lnc-urile sint de doua tipuri(difera constructia ghidului de unda de la intrarea lor)entru antene offset si pentru antene simetrice paraboloide.Cu cit factorul de zgomot e mai mic si amplificarea lui e mai mare e mai performant(dar asta nu inseamna ca nu poti receptiona Astra cu 1.8m,acesti factori conteaza cind ai semnale mici,la limita).Cel mai important factor e banda de frecvente pe care stie sa o converteasca.Cele mai vechi erau intre 10.7-11.9 Ghz(intrarea) si 970-1900Mhz(aproximativ) pentru ca atunci se foloseau mai mult aceste benzi(erau satelitii Telecom care transmiteau programe frantuzesti in banda de 12GHz).Deci,daca incerci pe Astra un transponder cu frecventa pina in 12Ghz(nu stiu si ce fel de polarotor ai) ar trebui sa mearga(bineinteles daca polaritatea v/h e buna si daca Symbol Rate e setata corespunzator).E de preferat sa iei un lnc mai nou,care are banda de conversie mai mare,si daca vrei sa folosesti mai multe receptoare,exista cu 2 sau 4 iesiri.
    Ca orientare a antenei,Intelsat 1 gr W este cam la 25-30 de grade spre vest fata de Astra 19,2 Est.Daca nu ai montura polara va trebui sa reglezi si "verticalitatea" antenei,in sensul ca trebuia sa o mai cobori putin pe axa verticala.Succes.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@yo3fuu3

Man ... lasa-ma sa te ajut putin:

tipul semnalelor convertite de un lnc sau lnb(low noise convertor/block)
    Denumirea intreaga pentru un converter satelit este LNBC (low noise block converter).

Cele mai vechi erau intre 10.7-11.9 Ghz
    Primele au fost asa:

10.95 - 11.70
    10.70 - 11.70
    12.50 - 12.75 - Telecom France 5 west
    .................................................. .....
    pana sa uniformizat treaba si s-a ajuns la

10.70 - 12.75

ovex

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am bagat si frecvente de sub 12 ghz , si inca nu am prins nimic.Deci cam care sa fie cauza , tot lnb incompatibil ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)