Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: CANADA

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default CANADA

Salutare RDI-stilor,am ajuns de o saptamina in Canada cu Dreamboxul in brate si cind m-am dus la un magazin sa caut o oala ala imi zice ca in Canada e interzisa montarea antenelor,decit alea cu abonament este voie.Care dintre voi stie ceva ,asa este sau a facut ala mishto.Multumesc

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Si daca are omul chef sa receptioneze numai programele FTA care ar fi problema?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Parca citisem si eu ceva de genu asta, ca ar fi o lege care sa-ti interzica sa prinzi canale destinate altor piete decat celei canadiene (mai exact sa nu prinzi SUA)
    With love,
    Arcan

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Depinde in ce parte de Canada esti. In partea franceza am intzeles shi eu ca exista astfel de legi (de fapt sint la fel de imebecile ca alea din anumite state din SUA unde nu se pot instala antene peste 120 cm dimensiune) - dar se pot dribla. Adica magazinele nu vind, dar ca particular nu te opreste nimeni sa-ti pui antena, adica nici dracu nu vine sa-ti bata in usha si sa zica: ba, ai antena, te-am spart. De fapt nu-i intereseaza, dar ideea lor este sa protejeze piatza proprie (hackerii canadieni sint destul de tari, ei sint si cei care au citit cartelele de dish, americane). Drept pentru care zic eu asa: ia-tzi o antenutza de pe ebay sau de pe alt site, itzi vine acasa, ia-tzi si o montura plus motorash, si esti in business. Dupa care, daca nu ti-o potzi monta singur, tre' sa gasesti un meseriash - ala tre sa fie destul de bun, nord-americanii nu practica monturi mobile, deci cine-ti face montura tre' sa aiba habar. Dupa care bagi cheile in dreambox shi vezi constant bell expressvu shi dish network.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@sebi,
    cred ca va trebui sa-ti confectionezi o antena.instructiuni se gasesc si pe net (au fost si pe-aici candva, da' nu mai stiu exact) si acolo, din cate stiu, n-ai nevoie de antene mari, ceva la 60-90cm ar trebui sa fie destul.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca-si confectioneaza omu' o antena, io shi pic pe spate. In epoca tehnologiei, in Canada, sa-ti faci o scula din petale de aluminiu cu mina ta? Da-o dreaq, imposibil sa nu fie alte solutzii...
    Parca-l shi vad pe om cum da la ciocan in curtea casei, in the backyard. Mai stiu io pe unu' care si-a facut-o la Combinatu' Siderurgic Hunedoara - 1 metru optzeci, fibra de sticla pe cadru de fonta. Deci da-i bataie mane...

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Dreambox member Expert

Posts Thanks / Likes

@hgfdgfui bell expressvu cam pe ce scule mai e "vizbil" in afara de dream? Am un prieten care locuieste prin state, ma rog e paralel dar ar vrea sa-si cumpere ceva echipamente sa invete si el "meserie"

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc, Ma si vad cu ciocanul in curte ,ca si ciorile noastre care fac cazane de tzuica,facind o barabola de toata frumusetea.buna idea cu ebay asta am s-o aplic,de montare nu se pune problema ca in Romania cu asta m-am ocupat.Daca gasitzi un link ceva spre legea aia imputzita datzi-mi si mie,daar nu va batetzi capul sa cautati ca aia fac si eu,numai daca stiti sigur.Multumesc Eusebiu

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Man, opreste-te, lasa ciocanul... in orice caz, bine ai venit

Crede-ma, eu am fost bolnav cateva luni bune dupa ce am ajuns aici cand am vazut cum sta treaba...

E foarte greu sa ai aici ce aveai in Ro, astia au mii de programe dispersate pe o gramada de sateliti si ceea ce e cel mai rau, transmit in tot felul de norme.

Canadienii, in paranoia lor sa nu fie inghititi de americani, au dat o lege cum ca programele americane nu au voie sa se vanda pe teritoriul Canadei daca nu au un anume procent de continut canadian.

Dar free to air e free si e legal. Numai ca nu prea este interesant free to air in banda Ku, sunt o gramada de programe arabesti, chinezesti si africane complet neinteresante.

Oala ai de unde sa-ti cumperi, fii serios doar n-o sa te apuci sa ti-o faci singur. Si chiar si receivere vand astia, tot felul de gunoaie FTA pe care le patchuie. Mai greu e de gasit o montura H-H, de exemplu.

Iar majoritatea romanilor de aici cu antena au in cap un singur lucru, cum sa vada gratis jegurile alea de selectiuni din programele romanesti+ protv international pe rec. patchuite.

Parerea mea e ca merita sa folosesti DM doar sa vezi pachetul american, in rest ce sa spun, iti dai tu seama pe parcurs cum merge treaba.

Cand ajung acasa iti postez niste linkuri.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@simx
    salutare mane, nici nu am stiut ca ai parasit Timisoara. Sa auzim de bine.
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

@epy: man, de multisor am plecat... pacat ca nu esti si tu aici, ar trebui sa vii sa-i vezi pe astia, mari mesteri, ce sa zic, cred ca te-ai strica de ras. Lasa ca vorbim cand vin, la toamna cred.

Imi pare rau ca nu am fost la intalnirea cu Fanta, voi i-ati aratat viata de zi, eu l-as fi introdus in viata de noapte...

100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: CANADA

Quote Originally Posted by sebitson
    Salutare RDI-stilor,am ajuns de o saptamina in Canada cu Dreamboxul in brate si cind m-am dus la un magazin sa caut o oala ala imi zice ca in Canada e interzisa montarea antenelor,decit alea cu abonament este voie.Care dintre voi stie ceva ,asa este sau a facut ala mishto.Multumesc
    te-ai dus la un magazin gresit
    si te aburit vreun idiot pe acolo, ia uita-te prin balcoanele candienilor sau prin curtile lor. O sa vezi antene de toate marimile si culorile. Nu te opreste nimeni sa-ti montezi o antena decit daca esti intr-un condo si nu vrea "comitetul" antene prin balcoane.

Sint destule magazine, daca ai fi in Toronto iti spun eu vreo citeva unde gasesti tot ce vrei.
    Europenii sint mult mai avansati la implementarea noilor encriptii si nu o sa vedeti forumuri de calibrul RDI insa avantajul in nord-america e ca sistemul e "up & running" pentru un timp indelungat fara dureri de cap. In Europa bucuriile sint de scurta durata.
    La ora actuala ExpressVu si DishNetwork au inpreuna peste 1000 canale in N2 complet deschise si cu autoroll.

Deci nu comparati mere cu pere ca nu se poate. Pentru cine a ajuns peste ocean va recomand sa veniti aici:
    www.curious-contraptions.com

Un forum care va descurca un pic.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

@zuzel: felicitari pt. forum, e bun, l-am dat la toti prietenii mei din US sa mai afle una-alta de-acolo

man, pune pe forum linkurile de magazine ca asta e de interes general, chiar daca nu locuiesti in toronto, poti comanda prin telefon... eu la inceput am cumparat la greu de pe ebay dar mi-ar fi prins bine sa stiu niste magazine loco

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Mi s-a mai descretzit fruntea ca eram tare nervos.Sunt in Montreal.Multzam

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)