Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Problema de Receptie

Salutare!
    Pe multe topicuri vad ca se poarta mai nou injuraturile si alte chestii din astea, sper ca acest post sa fie lipsit de asa ceva si plin de explicatii utile...
    OK! Am o antena de 1,4 m offset. Initial am avut-o pusa pe un stalp care nu era la verticala locului perfect etc., ce sa mai in conditii improprii( nu jalnice, dar nu chiar asa de precis cum se cere pt receptia satelt). Acum am remediat (suport facut la poloboc pe toate directiile N-S, E-V,etc., sud reglat dupe cum mi-ati spus voi cu Arabsat-ul) si diferentele sunt remarcabile (de ex. pe Astra - VIVA - 40-45% signal seara de la 28% inainte etc.). Dar imbunatatirile au fost mi se pare mai mult pe partea de EST, ca la VEST sa pare ca... De ex. pe Thor - NRKMpetre avea 70-73% signal inainte, acum pe noul stalp cu toate reglajele de SUD si ELEVATIE nu prind mai mult de 60-65%. In sfarsit, e bine si asa. Dar adevarata problema este pe Amos: OTV - rusescul de muzica - 80-83%, PAX TV Ro, FLUX TV - 60-70%, dar ALPHA TV - 29-31%, si ceea ce ma interesa si pe mine N24/National FM - 28% si astia doar ziua de dimineata, ziua, dupa-amiaza, seara, noaptea - nimik. As dori si eu o explicatie la acest fenomen! Si una exacta (antena e pe bloc si nu ma pot duce oricand si de oricate ori, as vrea sa ma duc odata si bine) - ce trebuie sa fac, sa re-reglez?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

insemna ca nu e reglata bine acuma de mai trebuie miscata la dreapta sau la stinga depinde cum e dereglata.umbla la elevatie shi vezi cum se modifica semnalul, daca cresti elevatia sau o scazi

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am sa incerc, dar nu e ciudat ca o elevatie reglata corect pe Arabsat (semnal maxim pe acel satelit) si care functioneaza perfect pe toti satelitii (Est sau Vest) nu merge cum trebuie tocmai pe Amos, care, dupa aria de acoperire, n-ar trebui sa ridice nici o pretentie? Si nici pe tot Amos-ul, doar pe N24, ALPHA TV, TELE 7 ABC, TELESPORT, B1TV, MTV ROMANIA etc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ma gandesc ca si daca o fac sa mearga doar pentru aceste posturi si o stric in rest, nu se merita. Dar ce naiba, ca doar daca e bine reglata ar trebui sa mearga peste tot, nu? Ca doar n-o trebui alta elevatie doar pentru cate un satelit!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Incearca sa reglezi şi înclinatia lnb-ului. S-ar pute sa trebuiasca sa-i dai un unghi de 5 - 15 grade stinga, cum te uiti la antenă.
    Sanatate

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

insemna ca nu e bine r3eglata.de era merge abine.shi aici nu e vb de stricat..e vb de reglat.de nu te pricepi, citeste si intelege cum functionaza un asemnea tip de montura , de nu, roaga pe cineva de pe acest forum care s3e pricepe sa tzi-o regleze

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

OK! Am uitat eu sa precizez ca in vechea locatie (mai proasta) posturile mentionate de pe Amos mergeau mai bine (50-70%). Anomalia a aparut la mutarea in noua locatie (mai buna). La inclinarea LNB-ului nu am umblat (a fost prins in focarul antenei tot timpul, si la locatia veche si la cea noua, in aceeasi pozitie). Tot ce am mai facut a fost sa mai indrept si bratele care tin LNB-ul in focar, si, dupa cum spuneam, rezultatele au fost pozitive pe toate fronturile (satelitii), mai putin pe Amos (si un pic pe Thor), si doar pe un anumit Amos - pe acela cu N24 etc. (Amos 1). Mai astept si alte opinii. Multumesc totodata celor care s-au exprimat deja!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si de ce ALPHA TV (pe care eu o consideram mai...) are semnal mai bun, desi este tot pe Amos 1 (29-31%)(nu cu mult ce-i drept, dar de ajuns cat sa o prind toata ziua), si restul... Asta chiar ca trebuie sa fie vreun reglaj smecher, ca eu nu ma prind. Astept opiniile voastre!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

hmm oare de ce pe astra in jumate din tzara nu se prind taquilele?
    PENTRU CA DIFERA SPOTURILE
    la reglajul actual prinzi numai ce e mai puternic.trebuie reglata

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Adica spotul cu VIVA si VIVA PLUS este puternic? Dupa footprint in arges nici n-ar trebui sa-l prind... Si intre Amos 1 si 2 eu nu vad o asa de mare diferenta! Amandoua ar trebui sa bata pe Romania ffff bine (cf. footprintului=. Asta era scopul topicului : ce dr*c* trebuie reglat asa de fin incat sa faca sa mearga si Amos 1 la fel de bine ca Amos 2 si celelalte? Am mai spus, in rest totul merge la fel sau mai bine decat in vechea locatie cu stalpul stramb, dar anomalia apare doar pe Amos 1 care inainte se prindea mai bine (nu ca in footprint, dar mai bine). Mai astept pareri!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Citeva sfaturi....

Ma bag si eu ca vad ca nu ti-a spus nimeni pina acuma ceva concret.
    Dupa reglajul pe satelitul central, reglajul fin se face la extreme.
    In primul rind pui antena pe satelitul cu probleme si fara sa desfaci surubul elevatiei, o modifici tragind putin de antena sus/jos urmarind daca semnalul se schima ca intensitate. Daca da, atunci fara sa MODIFICI elevatia invarti antena din montura polara foarte foarte usor stinga/dreapta pina obtii maxim de semnal.Stringi montura, memorezi pozitia pe pozitioner si cauti din nou satelitul central ajustind numarul de pasi al pozitionerului pina ai nivel maxim pe transponderul tau preferat.S-ar putea sa pierzi citeva procente pe ici pe colo, dar sa obtii in acelasi timp o receptie buna peste tot unde te intereseaza.

Sper ca ti-am fost de ajutor.Cred ca va trebui sa mai ai pe cineva sa-ti comunice nivelele daca nu ai ceva direct pe bloc pentru a vizualiza semnalul....

Bafta la strigat si reglat

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eeeee, iata ca se poate! Multumesc mult @dakota! Am retinut ideea cu reglajul fin la capete. Cand am mai postat eu pe tema reglajului de antena nu mi s-a spus asa, ci doar treaba cu satelitul central (in cazul meu Arabsat). Am sa incerc si sper sa mearga, multumesc inca o data! De strigat ma scutesc - o pun pe prietena mea sa ma sune pe mobil, il trec pe handsfree si... gata. Asa am facut si data trecuta si a functionat (vine factura mare la telefon, dar daca se merita...).

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Vin si eu cu un sfat... fa un efort si du-te pe bloc cu TV-ul si receiverul.
    Ai sa vezi cat de usor se poate rezolva problema, daca ai langa tine sculele, si faci reglajul pe ''imagine'', la ''milimetru''.
    Dakota a zis bine... se face si un compromis!
    Cauta sa obtii semnal maxim in extreme, dar sa fie si relativ egal, atat in extrema estica cat si vestica... chiar daca e posibil sa ai un mic ''deranj'', pe Hotbird sau Astra
    Daca obtii asta, atunci si ceilalti sateliti de pe orbita vor intra bine.
    Si nu uita de sfatul lui @M15uva...
    Succes!

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ok! THANKS a lot to you all! Deci inteleg ca nu se poate totul perfect, se face un compromis... Eu am crezut ca pot merge toate perfect (inclusiv cele din "mijloc(Astra, Hot)). La est nu sunt probleme pana la 45E (atata merge motorul), doar la vest. Am sa incerc. Thanks!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

ba se poate perfect
    cei ce zic ca nu e asha ori nu au monturile reglate ori monturile is de kko
    (neperpendicularitate intre axul central shi elevtzie..etc) iar la tine,acuma, problema e clar ca antena e mai la stinga sau mai la dreapta.
    Daca e la stinga sau la dreapta nu pot afla decit zicindu-mi cum obtii imbunatatirea semnalului: la micsoarea unghiului de elevatie sau la marirea lui (ma refer la partea vestica unde ai tu pierderile).

bafta shi nu mai vb prostii...nu stitzi tacetzi din gura NU VA DATI CU PRESUPUSUL
    aplica sfatul lui @rz.pentru o antena reglata la milimetru asha se [email protected] pentru orbita ta "aplatizata" mai umbla unpic la elevatzie

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)