Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sfat pentru achizitionarea unui sistem HI-Fi ....

Imi cer scuze ca am postat si in pagina de romana dar vreau sa fie vazut de cati mai multi membrii RDI ....scuze....va rog sa-l lasati un pic aici si apoi sa-l multati la sectiunea HI-Fi...

Salut Domnilor....

as dori si eu un sfat...

doresc sa-mi cumpar:
    - 1 amplituner
    - 1 pereche de boxe fatapentru muzica
    - 1 subwofer
    - 1 DVD

Ce producator imi recomandati...?

Am avut Sony dar nu am fost multumit de ele ...
    Acum nu stiu catre ce producator de HI-FI sa ma orientez...

Orice sfat e bine venit...precum si o locatie in Bucuresti de unde as putea achizitiona sculele recomandate !

Eu zic ca daca ma orientez la un producator sa merg cu el pana la capat adica amplityuner, boxe, subwofer si dvd...si sa nu combin sculele intre mai multi producatori...

Ma gandesc la un PIONEER este bun ?!...Kenwood este mai bun .....
    Ce este mai bun JBL, Harman Kardon?

Daca aveti si niste preturi aproximative mi-ar prinde bine dar daca imi dati o locatie sau un site in romania unde sa ma uit ar fi super !

Poate stiti si voi ce greu e sa te decizi si sa-ti iei ceva bun

Multumesc frumos

Demnitarul
    DM 500 ; Hotbird cu 0.9 ; Hispa cu 1.1 ; Bucuresti

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu am "aceeasi problema" cu a ta dar mai arunc cate o privire aici
    http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=7821
    sau in general aici
    http://www.hi-fi.ro/fhifi/index.php
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Simplu ...

O solutie simpla , de buna calitate si performanta poate fi PHILIPS sau SONY .... ambele firme sint de gasit in reteaua METRO la cel mai bun pret ... cu garamtie ... daca o fi cazul ... speram sa nu !

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Da dom'le dar Sony nu e Hi-Fi.La HI-FI vorbim de la Marantz in sus,boxe de la JBL in sus(intrebati-l pe 007/Ro de Bowers & Wilkins)
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Dar B&O?
    SHALOM

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Misto design & automatizare
    La Hi-Fi Arena B&W a facut pipi cu jet de 5 m pe boxele conice de la B&O.Am martor.
    Tot la Hi-Fi Arena am auzit si niste boxe de piatra care se auzeau ca de "piatra".
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

mo,ce aveti cu omu?
    el vrea simplu sa foloseasca acasa sculele nu sa sonorizeze un stadion.
    eu as recomanda pentru acasa un sistem 5.1 sau 7.1.
    personal am un amplituner schneider 5.1 cu tuner incorporat si cu 7 intrari analogice +3 digitale.
    iar ca dvd am un no name dar care citeste multe chestii(stie divx).
    puterea audio este destul de mare si pot sa leg in el si dvd si receptoare digitale si calculatorul si deckul
    incearca o varianta asa!
    boy2good

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002
    Dar B&O?
    De B&O poti sa uiti, in afara de cazul in care te dau banii afara din casa si vrei sa-ti imbunatatesti designul interior, ca la performante nu mai sunt de mult ce au fost acu' 15-20 ani.

Daca vrei Hi-fi adevarat, cea mai buna solutie e sa combini marcile in functie de performante, chiar daca o sa arate mai pestritz. Ideea fiind ca o firma care face numai boxe (spre exemplu) o sa aiba un produs mai performant decat o firma care face de toate. Destul de logic...

Acum depinde si de buget, ca degeaba vrei Cyrus si Dali daca la banii tai te inscrii la o combina Phillips cu lumini multe, daca intelegi ce vreau sa spun.

Cealalta problema sunt furnizorii. Cam singurii care aveau scule mai de Doamne-ajuta sunt Master HiFi, care au doua magazine, unul la coada calului la Universitate iar al doilea la hotel Ibis de la gara. Vorbesc de Bucuresti, nu stiu in alte parti.

La ora actuala cred ca cele mai convenabile scule cu oaresce pretentii sunt Cambridge Audio Azur seria 640, dar n-am auzit sa le comercializeze cineva la noi. Avantajul e ca cd player-ul si amplificatorul se potrivesc perfect, asa ca ai rezolva si dorinta sa fie un singur producator. La boxe as recomanda B&W seria 300 sau Mission m35i daca vrei bas gramada.
    DM500, Parabola 1.4, Pozitioner Strong, Invacom 0.3

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

@ satenicu

da Nicule ai dreptate, am vrut sa zic ca vreau si eu sa cumpar un sistem mai bun....nu HI-FI ....am gresit cu exprimarea .....

.....buget 25 mil lei pentru amplituner + o pereche boxe.......

....am fost la muzica si am vazut boxe B&W ... dar cele mai ieftine 17 mil ...prea scump pentru buget.......

....am avut SONY dar nu prea am fost multumit de sistem ... si acum pot sa-mi iau SONY dar parca mie frica sa repet experimentul .....acum a aparut cu caracteristici noi, dar nu stiu ce sa fac...am avut numai SONY (amplituner, minidisc, dvd, pereche boxe fata) dar le-am dat ...am ramas cu minidiscul la vanzare .....

.....as trece PIONEER ....voi ce ziceti ?... sau ce propuneri aveti ...?

Multumesc

Demnitarul

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pentru bugetul propus:
    http://www.aoy.ro/customer/product.p...5cb7a477bd606b

http://www.b-digital.ro/produse/Hi_F...A__NS_200.html

Nu spun ca este cea mai buna combinatie dar pentru bugetul alocat este o alegere buna cu perspective de a completa pe parcurs un sistem care daca nu va fi cel mai bun in nici un caz nu te va face sa-l arunci pe geam.
    In materie de audio este foarte greu sa faci recomandari deoarece nici o ureche nu aude la fel cu alta. Cel mai bine este sa asculti, sa compari si dupa accea sa cumpari insa in Romania este foarte greu sa gasesti un asemenea loc.

Bafta la achizitie

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am avut anii trecuti amplificator DD 5.1 Yamaha 5x100W sinus si 6 boxe JBL. Se auzeau perfect, acum sunt la fiu-meu iar eu am luat un amplif. Pioneer 5x110W sinus cu boxe Canton (ce-i drept au costat dublu ca JBL dar merita...) Toate boxele (cu exceptia subwooferului) sunt in format mic dar se aud exceptional (prin anii 80 cu asa boxe mici auzeai ca intr-un radio Mamaia, atunci era moda cu boxele cat mai mari). Dar tu cred ca vrei HI-Fi si nu High-End, asa ca ia-ti boxe mici, sunt usor de montat prin colturi si iti garantez ca la un volum de te scoate din camera nu ai pic de distorsiuni.

100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nici sa nu te gindesti la alt amplificator decit Harman Kardon. Cel mai curat si bun sunet la nivel amator.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

@ obudurca

mersi mult pentru sfaturi...stiam si eu de aoy.ro dar consider asa cum au spus si altii ca trebuie sa le asculti inainte undeva...nu le poti cumpara pur si simplu de pe net ....oricum mersi mult

@korky

imi poti spune te rog ce model de Pioneer si ce sistem de boxe Canton ai?
    si un pret estimativ?.....si mie mi s-au parut interesante amplitunerele Pioneer , vreau sa merg sa le ascult pe undeva......e putin cam greu de gasit in Bucuresti ca nu au un magazin special pentru Pioneer ....poti sa-mi scrii si pe PM - modelul si pretul - daca nu vrei sa scrii aici....

va multumesc mult....

mai am o intrebare : cum e mai indicat sa cumperi totul de la un singur producator sau merge sa faci si o combinatie de ex cum am avut eu amplituner SONY + boxe Pioner sau cum are Kroky : Pioneer + Canton ?

Dembitarul

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Sa-mi dau si eu cu parerea:

Dupa mine cea mai importanta parte a unui lant audio de calitate sunt boxele. Poti sa strangi cureaua la celelalte dar incearca sa iei ceva bun la boxe (B&W, Meridian, Infinity, Atol).

Apoi. La DVD si Amplituner cel mai bun raport calitate/pret imho este Denon. Au iesit in revistele de specialitate (daca are vre-o importanta) foarte bine si sunt vazute la fel si pe forumurile audio-video (www.avsforum.com)
    O mentiune speciala e pentru Panasonic la amplitunere. Panasonic e printre putinii care folosesc amplificare digitala (o chestie relativ recenta). Din testele facute pina acum, aproape toti spun ca se aud ca o amplificare pe lampi.
    Numai gama Sony high-end mai are amplificare digitala si probabil de curand JVC si Harman-Kardon (iarasi vorbesc de seriile high-end). Panasonic insa are si preturi mai bune.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Intrebarea este: Ce doresti stereofonie sau HT
    De aici se face plecarea pt noul sistem
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)