Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default AJUTOR JTAG STRONG 4155 EVO-CAPATUL MESERIEI

SALUT!

dati-mi si mie o mana de ajutor...dupa ce am facut diverse pa..ch m-am trezit ca nu mai pot face upgrade..urmez aceeasi procedura fara greseala mesajul primit este"error evileyes pid_stop scenario ".am incercat si restore si tot ce e posibil..dar nimic.
    acum vreau sa incerc cu jtag..am facut interfata simpla..dar nu prea stiu cum se procedeaza(am luat si multe softuri pt.jtag)..nu se conecteaza

acum intrebarile:1- am pus rezistente de 100 ohmi la pinii 2-3-4-5 si 39 ohmi la pinul 13 .. ESTE BINE ASA?

2-la srtong-ul mei mufa jtag este din 2 randuri a 20 de pini -UNDE ESTE PINUL 1?IN PARTEA STANGA CUM PRIVESTI RECEPTORUL DIN FATA?

3-CUM TREBUIE SA FIE RECEPTORUL CAND CONECTEZI SOFTUL?DESCHIS ,CU LEDUL VERDE APRINS SAU IN STAND BY CU BECUL ROSU APRINS . SAU TREBUIE BAGAT IN PRIZA RECEPTORUL IN MOMENTUL CONECTARII CA LA UPDATE?

4.FRATILOR FACETI-VA MILA SI EXPLICATI CA PENTRU INCEPATORI PAS CU PAS PROCEDURA SI CE SOFTURI

5.MULTUMESC ANTICIPAT DACA IMI RASPUNDETI

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

salut @contiro:

CABLU NUL MODEM
    cablu null modem (configuratie pini
    2-3, 3-2, 4-6, 6-4, 5-5, 7-8, 8-7 -asa i l a m eu configurat.

1.RESTORE: executi restore 1/2 .bat pentru revenirea la softul original(dupa cum puteti vedea acolo aveti un flash.bin),cred ca stiti povestea dai restore si apoi imediat bagii receiverul in priza,astepti sa termine dupa aia scoti din priza si treci la 2.

2.UPGRADE: executi upgrade 1/2.bat pentru instalarea patch-ului,dar asta cu receiverul in priza,inainte sa lansezi prog.,dupa ce termina dai ce trebuie sa dai ,scoti din priza si treci la 3.

3.UPDATE: executi update 1/2.bat pentru a face un mic update patch-ului,aici facei ca si la restore ,lansezii prog. si apoi il bagii in priza receiverul....

4.FULL UPDATE:executi full_up1/up2.bat ,update final....bla bla,faza cu receiverul introdus in priza si gata.

In felul acesta a m procedat eu,si de fiecare data cu succes.

Daca cunoaste cineva mai multe completari,V a rog

bafta.Bobi.Cj
    __________________________________________________ _________
    DigiTv\Srt.4155evo\Srt6355CI\ant.offset 4...

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Salut mai juniorule si bine ai venit printre noi

uite de ce ai nevoie :

programul asta http://oxygen007m.freeserverhost.com...9.12kitife.zip

fisierul asta pe care il pui in folderul programului
    http://oxygen007m.freeserverhost.com..._18sep2005.rar

ia de la STRONG FILES unlock flash

ia din folder-ul restore after concord fisierul asta 4x55.bin

1.schema e corecta si functioneaza dar eu personal am unele retineri asupra ei pentru mai multe informatii citeste aici http://www.********.com/f2/viewtopic....53800&start=20

2.partea mufei cu cei 10 pini care sunt lipiti impreuna se pune pe dreapta (cand privesti rec din fata)

3. pai nare cum sa mai aiba ledul verde aprins din moment ce ai ajuns la JTAG.Softul cu jtag se scrie cu receiver-ul in priza(ledul rosu aprins)

era sa uit iti mai trebuie si un jumper care trebuie pus cei 2 pini aflati in partea dreapta fata a rec (langa surubul placii de baza)

acum trebuie sa te apuci de treaba

1.conectezi JTAG-ul la calculator si receiver pui jumper-ul pe pinii precizati mai sus si introduci receiver-ul in priza

2.deschizi jkeys , clic pe development panel , introduci la user function address 80000000 , clic pe load to selectezi fisierul unlock.bin , clic pe trigger user si dupa aceea inchizi fereastra development panel.

3.da clic pe flash programming , alegi la ird model next 5000 , clic pe erase si astepti pana cand termina de sters

4.dupa aceea clic pe program selectezi fisierul 4x55.bin si astepti pana termina de scris si gata receiver-ul e ca nou (nu uita sa scoti jumper-ul cand deconectezi JTAG-ul)

5.Dai si tu o bere (virtuala)

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

MULTUMESC MULT!O SA INCERC MAINE. si o sa scriu ce am facut

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

SAFETRON 1 ..eu vreau sa intru cu jtag pentru ca nu mai reusesc sa fac update deloc..nu vrea sa se conecteze .receiverul merge si deco...za dar eu vreau sa pun versiunea noua..am testat si pe xp si pe 98 ...si pe alt computer dar mesajul de eroare e la fel "error evileyes pid_stop scenario
    vreo idee?

oricum ,multumesc foarte mult pentru lectii si tie si lui BOO*BI si sunt convins ca si alti va vor multumi pentru cum ati explicat.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

URAAASA CURGA BEREA PENTRU SAFETRON1 ,SA VINA LAUTARII....AM REUSIT.

MULTUMESC MULT PENTRU EXPLICATII ..A MERS PERFECT (gresisem si eu putin -am lipit pinul 5 de la centronic la pinul 15 si 13 la 19-asa ca si pentru altii ,verificati atent schema ) INTERFATA FOLOSITA jtag simplu cu rezistente de 100 si 33

TOATE CELE BUNE SAFETRON

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@contiro:

-M a bucur mult ca ai reusit sa-ti rezolvi problema ,Eu te-am ajutat cu ce a m stiut,cum a m facut l a mine pe rec4155evo de vreo doua sau trei ori,ptr ca acuma nu-l mai folosesc.

-Recunosc,ca si pe mine m a ajutat Maestru-l @SAFETRON1 si multi altii de pe acest forum in momente grele_si cu aceasta ocazie i 'Va multumesc inca odata l a toti.Inca mai a m multe de invatat

bobi.Cj
    __________________________________________________ ________
    DigiTv\Srt.4155evo\Srt6355CI\ant.offset 4...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

BUNNN! PARTEA A DOUA

ACUM SCRIU CU JTAG PERFECT(a propos pentru incepatorii ca mine -se copiaza in directorul jtaj tot ce se afla in fisierul unlock strong ,sdica inclusiv fisierul def care se rescrie peste cel existent in directorul jtag ,si cand alegem la IR ne da direct str 4155).am scris si restore si original si concorde 105 dar toate full software adica 2 mega si putin.
    problema e ca tot nu ma asculta sa fac update la concorde 106....sta cateva secunde si se inchide aplicatia...VREAU SA SCRIU IN RECEPTOR DOAR PARTEA DE UPDATE CARE ARE MARIMEA 530.460 K

INTREBAREE LA CE ADRESA LA CE ADRESA SA II DAU LA "PROGRAMM"CA SA SCRIE DOAR BUCATA ACEASTA SI RESTUL FLASH-ULUI SA RAMANA NESCHIMBAT?

STIU CA DEVIN INSISTENT CU ATATEA INTREBARI DAR OMUL CAT TRAIESTE INVATA MULTUMESC

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

nare rost sa scrii v106 (au AES KEY) pt ca nu ajuta la nimic ,astia de la T*S au schimbat sesiunea de generare a keylor si acum varianta asta de soft mai rau incurca (cauta la infinit keya AES si receiver-ul aproape ca se blocheaza cand schimbi pe un canal T*S.Daca te multumesti fara Mult*vision atunci lasa varianta 105 daca nu schimba la 102

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

MA GANDEAM LA CEVA D+..DAR DACA ZICI CA E ASA NU MAI FAC SHIMBAREA.PARTEA MISTO ESTE CA DUPA CE AM SCRIS 105 FULL VAD MULTI .... ON PERFECT .SAU AU RENUNTAT AZI LA KEY ASTIA.O SA VAD CUM VA FI SI ZILELE URMATOARE..AR FI CULMEA DUPA ATATEA SCHIMBARI SA MEARGA CU SOFT VECHI.

ORICUM,SPUNE-MI SI MIE DACA AR FI SA FAC SCRIERE DOAR LA UPDATE DE LA CE ADRESE TRE SA SCRIU.
    scuze pt majuscule ..am uitat

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

am rezolvat..i-ak dat de la prima adresa si a scris

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Bravo tie !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

AI O BERE DE LA MINE MERSI

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

daca nu te superi mai am o intrebare pentru str 4355 evo se poate vedea d+ si cum pot sa-l incarc. multzam fain pentru manual de jtag ai bere de la mine nu virtuala .

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Da , merge D+ pe 4355.O sa-ti dau mai tarziu link-ul de download pt patch-ul cu D+ ca acum nu-s acasa si nu mai stau sa caut.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)