Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Altdvb 2.0+SS1+FilterGraph

salut
    am instalat acest superb software, insa nu am imagine si nici audio. am nevoie de un sfat si filter ptr. ALTDVB.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Poti lua un set de filtre grafice dedicate aceastui program de aici: http://www.scaistar.com . In zip-ul in care sunt filtrele se gaseste si un info.txt .Urmezi indicatiile de acolo si totul e foarte simplu. De altfel sunt indicatii si de unde sa iei codec-urile daca nu le ai . Fa cum scrie acolo si trebuie sa mearga. Mult succes ! Probabil ca peste cateva zile va aparea pe site-urile turcesti si un autoinstall la AltDVB 2.0 fiindca asa au procedat si cu varianta anterioara la ALTDVB. Acest autoinstall contine tot ce-i trebuie unui program DVB pentru a functiona din prima cum se zice fara a fi nevoie ca utilizatorul sa mai aduca plugin-uri ,softcam, filtre grafice etc.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Hi to all, and thanks for suggest my LINK

If you suggest me an ENGLISH-ROMANIAN translator.. i can try to help you here..

Now it seems to be like a blind

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ajutati un biet boboc! Nu prea am folosit SS2 (iar ProgDVB e enervant cu bug-urile lui), dar daca laudati asa tare ALTDVB l-am instalat si eu, merge, dar cu urmatoarele probleme:
    1. Schimba greu canalele (dar cu ProgDVB se misca bine).
    2. Cateodata nu am sunet sau dispare dupa cateva secunde, trebuie sa schimb canalul si sa revin, apoi am sunet (de ex, ma duc pe ORF1, nu am sunet, trec pe ORF2, acolo am sunet, revin pe ORF1 si abia atunci e totul OK).
    Stiu ca este de la codec-uri, de aceea va rog sa-mi spuneti ce configuratie e cea mai buna la DS Config, eu am asa: Automatic, Video Decoder: Elecard MPEG2, Audio Decoder: Cyberlink Audio Decoder (v.4/5), Video Render: Video Render, Audio Render: Default DirectSound Device. Numai asa vrea sa mearga, ce trebuie sa aleg la Graph file? Mersi anticipat.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by scaistar
    Hi to all, and thanks for suggest my LINK

If you suggest me an ENGLISH-ROMANIAN translator.. i can try to help you here..

Now it seems to be like a blind
    I will be more then happy to help you translate.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default salut

Quote Originally Posted by fansat_03
    Poti lua un set de filtre grafice dedicate aceastui program de aici: http://www.scaistar.com . In zip-ul in care sunt filtrele se gaseste si un info.txt .Urmezi indicatiile de acolo si totul e foarte simplu. De altfel sunt indicatii si de unde sa iei codec-urile daca nu le ai . Fa cum scrie acolo si trebuie sa mearga. Mult succes ! Probabil ca peste cateva zile va aparea pe site-urile turcesti si un autoinstall la AltDVB 2.0 fiindca asa au procedat si cu varianta anterioara la ALTDVB. Acest autoinstall contine tot ce-i trebuie unui program DVB pentru a functiona din prima cum se zice fara a fi nevoie ca utilizatorul sa mai aduca plugin-uri ,softcam, filtre grafice etc.
    am luat filtrele de la scaistar, insa imaginea nu este in timp real, sunt cateva secunde de blocuri, parca vine in reluare. ce trebuie sa setez legat de SS1.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ahola cun se face ca altdvb pierde (nu-mi gaseste) posturile romane de pe eutelsat w2
    vin cu o completare si altele pe alti sateliti

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@cocohag

Eu am SS2 si nu stiu ce se intampla in situatia ta cu SS1.Poate totusi citeste cineva problema ta si te poate ajuta.Eu la SS2 nu am astfel de probleme.Incearca si ia si ALTDVB-ul de la www.scaistar.com si foloseste-l impreuna cu filtrele grafice de acolo caci e de presupus ca ei l-au testat cu diverse placi impreuna cu acele filtre. Eu am instalat ambele ALTDVB-uri, si cel de pe forumul nostru si cel de pe site-ul italian si merg amandoua cu SS2.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

2. Cateodata nu am sunet sau dispare dupa cateva secunde, trebuie sa schimb canalul si sa revin, apoi am sunet (de ex, ma duc pe ORF1, nu am sunet, trec pe ORF2, acolo am sunet, revin pe ORF1 si abia atunci e totul OK).
    Stiu ca este de la codec-uri, de aceea va rog sa-mi spuneti ce configuratie e cea mai buna la DS Config, eu am asa: Automatic, Video Decoder: Elecard MPEG2, Audio Decoder: Cyberlink Audio Decoder (v.4/5), Video Render: Video Render, Audio Render: Default DirectSound Device. Numai asa vrea sa mearga, ce trebuie sa aleg la Graph file? Mersi anticipat.
    Penrtu Kroky: Verifica la "Device->setings" sa fie bifat la PID Filtering mode..By Driver (0A)...asa am patit si eu si am rezolvat problema astfel

NOROC si sa auzim de bine!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@yry97
    Asa e cum ai spus, acum am sunet pe toate canalele. Mersi.
    A mai ramas problema cu schimbatul greu al canalelor (dureaza cam 5-6 secunde...) O fi de la faptul ca am pus pa automatic la DS Config?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Voi face cat de curand un tutorial de grafuri si pentru AltDVB 2.0 ca si pentru vechiul AltDVB dar mai trebuie sa-l studiez si eu pentru ca sunt ceva noutati.

In orice caz cateva sfaturi:
    1) Ca sa se poate utiliza un filtru grafic care nu s-a instalat dintr-o aplicatie (gen PowerDVD) filtru trebuie inregistrat. In directorul unde se afla filtrul se da la linie de comanda: regsvr32 nume_filtru.
    2) Apoi in AltDVB se merge:Settings>Video/DirectShow>DVBMAin(se afla jos)>Automatic si se poate incerca diferite configurari la video decoder respectiv Audio Decoder. Eu avand placa video nvidia 6600 prefer filtru de la nvidia (in celalat tutorial l-am descris). De asemenea la metoda de randare cel mai putin ocupa din procesor Overlay Mixer. Atentie, ca sa se poata folosi Video Mixing Renderer9 trebuie sa fie instalat Direct x 9 si c red ca si placa video trebuie sa aiba suport harware prin direct x9.

Voi reveni cu amanunte.

Cu stima florinbss2
    Teacher

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky
    @yry97
    Asa e cum ai spus, acum am sunet pe toate canalele. Mersi.
    A mai ramas problema cu schimbatul greu al canalelor (dureaza cam 5-6 secunde...) O fi de la faptul ca am pus pa automatic la DS Config?
    canale free sau codate? de fapt la mine schimba rapid pe orice tip free sau codate. Eu nu mai am ss2 insa am un nova budget deci tot in categoria soft se incadreaza.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by florinbss2
    Atentie, ca sa se poata folosi Video Mixing Renderer9 trebuie sa fie instalat Direct x 9 si c red ca si placa video trebuie sa aiba suport harware prin direct x9.
    Gresit. Eu am un Ati All in wonder rage 128 care cred ca amxin dx7 stie hardware si merge si cu VMR9. Totul depinde de codec ca el sa stie VMR9. Acum probabil ca daca placa stie DX9 si ocuparea procesorului e mai mica.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Gresit. Eu am un Ati All in wonder rage 128 care cred ca amxin dx7 stie hardware si merge si cu VMR9. Totul depinde de codec ca el sa stie VMR9. Acum probabil ca daca placa stie DX9 si ocuparea procesorului e mai mica.[/quote]

In primul rand am spus "cred". Iar daca placa nu are accelerare hardware randarea o face procesorul.
    Teacher

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stailus
    canale free sau codate?
    Se misca greu pe toate canalele, fie ele free sau codate. Cu ProgDVB se misca repede...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)