Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42

Thread: PPV in Romania

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default PPV in Romania

Dupa cum se preconizeaza foarte curand vom avea doi operatori ce vor include in grila lor programe PPV.
    Atat QTV cat si Digi TV se pregatesc sa lanseze intre 3-5 programe PPV.
    Ce vreau sa discutam :

Cum se vor cumpara aceste evenimente ? Cartele pre-pay sau cumpararea evenimentului prin linia telefonica eventual chiar GSM prin trimiterea de SMS.

Ce vor contine aceste programe ?
    Filme , programe erotice si transmisiuni sportive live.
    Filme artistice acum in era DVD-urilor pirat si a centrelor de inchirieri DVD la preturi simbolice e clar ca nu se vor bucura de un mare succes.
    Nu mai vorbesc de faptul ca multe filme noi sunt disponibile pe alte platforme digitale europene si ca DC++ nu mai tine de mult cont de drepturile de autor.
    Programe erotice indiferent de platforma si perioada acestea se vor vinde cu sigurata.Nu este pachet eurupean care sa fi renuntat la transmiterea de programe pentru adulti in sistem PPV semn ca exista cerere pentru astfel de programe
    Sport Divizia A in PPV ? o sa radeti dar cu siguranta va avea succes , dar pana atunci trebuie un alt contract cu Liga lu' Mitica si mai ales dotare tehnica pentru a reusi sa faci fata la 8 transmisiuni live simultat.Acesta va fi cu siguranta viitorul in 4-5 ani !
    Pana atunci in cel mai fericit caz se poate vb de Champions League si F1 dar aici nu stiu cati se vor ingramadi sa plateasca in conditiile in care PRO TV si TVR 1 au contracte beton pe multi ani de acum inainte

Preturile pentru un eveniment PPV sunt in Europa intre 4 si 10 Euro adica intre 150000-350.000 lei ceea ce pare imposibil de luat in calcul in cazul Romaniei.

Romanii nu sunt inca pregatiti sa plateasca PPV pentru ca nu sunt obisnuiti cu asa ceva si va fi destul de greu sa penetrezi intr-o astfel de piata total neinformata.

Astept parerile dumneavoastra si completari la ceea ce am dorit sa fie startul unei discutii complexe pe aceasta tema.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ceva interes este si in italia pentru PPV ,ca dovada baietii buni au reusit sa incarce pe cartela NDS credit de 650 de euroAsteptam QTV-ul!

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Legat de UCL, ProTV nu poate transmite toate meciurile din etapa. Se poate ajunge la un acord cu ei. Vor fi destui care nu vor dori sa urmareasca meciul ales de ei si atunci posibilitatea ramane PPV.

FAbian23

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

parerea mea e ca DIGI ar trebui sa se gindeasca la introducerea PPV dupa ce:

1. rezolva toate problemele legate de receptie
    2. schimba conservele
    3. imbunatateste serviciile si relatia cu clientul

Din cite am observat nu se duce nici un ban in directia asta, pe spinarea clientilor din RO se proiecteaza DTHuri in tari unde nu cred ca se pot prezenta cu serviciile si bataia de joc de aici.

Eu zic ca anul acesta piata se va imparti, cine vrea calitate si isi permite va opta pt Focus si QTV, diaspora se va orienta la MAX iar la Digi vor ramine cei din mediul rural sau cu posibilitati mai restrinse.

In concluzie - nu cred ca PPV la Digi va fi un mare succes, eventual se pot face niste statistici dupa citi clienti au ramas sa plateasca HBO si Cinemax.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by onyx
    ... iar la Digi vor ramine cei din mediul rural sau cu posibilitati mai restrinse.
    ...adica cei mai multi.
    SHALOM

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Iar pentru productii propii, acestea trebuiesc realizate impecabil. Daca vor ramane la stadiul transmisiilor de pe TS, TVR nu le va cumpara nimeni.

FAbian23

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

parerea mea e ca DIGI ar trebui sa se gindeasca la introducerea PPV dupa ce:

1. rezolva toate problemele legate de receptie
    2. schimba conservele
    3. imbunatateste serviciile si relatia cu clientul
    1.Probleme cu receptia nu prea exista sau daca apar rare si mici probleme acestea se rezolva rapid.
    2.Noile receptoare vor veni foarte curand si din conserve se vor numi bijuterii compatibile DVB
    3.Call centerul lui Digi TV functioneaza IREPROSABIL daca la asta te referi.

Onyx noi suntem prieteni dar nu o sa intelegi vreodata ca Digi TV e altceva decat RCS/RDS ? Sunt alti oameni alt departament alte servicii.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

eventual se pot face niste statistici dupa citi clienti au ramas sa plateasca HBO si Cinemax.
    Procentul abonatilor Digi Tv care nu au renuntat la HBO este cu 200% mai mare decat procentul abonatilor la CATV ce platesc oficial HBO.Asa ca....

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by fabian23
    Legat de UCL, ProTV nu poate transmite toate meciurile din etapa. Se poate ajunge la un acord cu ei. Vor fi destui care nu vor dori sa urmareasca meciul ales de ei si atunci posibilitatea ramane PPV.

FAbian23
    Conteaza enorm de mult pretul.Daca acesta va fi peste 1euro+TVA pe etapa de CL fi sigur ca nu se vor gasi multi sa plateasca.
    Aceasi situatie si in cazul F1.

Fanta
    RDI Team

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta

1.Probleme cu receptia nu prea exista sau daca apar rare si mici probleme acestea se rezolva rapid.
    2.Noile receptoare vor veni foarte curand si din conserve se vor numi bijuterii compatibile DVB
    3.Call centerul lui Digi TV functioneaza IREPROSABIL daca la asta te referi.

Onyx noi suntem prieteni dar nu o sa intelegi vreodata ca Digi TV e altceva decat RCS/RDS ? Sunt alti oameni alt departament alte servicii.
    1. probleme cu receptia sint foare mari, se plinge multa lume. Mie imi merge bine dar asta nu inseamna ca la toata lumea e la fel, oricum nu folosesc antena si LNBul lor care care sare cu 7MHz din scala.

2. foarte bine ca vin noi receptoare, dar ce se va intimpla cu cele vechi?

3. Call Centerul e OK dar nu ma refeream la el (desi tot nu inteleg de ce trebie sa suni la ei aproape in fieacare luna), ma refeream la felul in care esti tratat cind vrei sa platesti sa sa cumperi de la ei..la casierie e o singura persoana care face si contracte si incaseaza abonamente, ma rog, e un circ intreg.

poate tu crezi ca nu se compara cu celelalte servicii, dar iti spun eu in calitate de viitor fost client...servici slab pe bani putini. Si acum ar mai trebui date niste citate din reclama aia cu eeerrrr_dddddeeee_eeeessssshhh

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

ai deschis o discutie interesanta.sunt sigur ca daca digi tv va introduce in grila lui canale ppv va avea cel mai mare numar de abonati care au acces la acest serviciu(prin introducerea pachetelor digitale pe cablu).chiar discutam cu un prieten si il intrebam daca din serverul de la bucuresti al digi se poate deschide o cartela aflata la un client conectat la reteaua de cablu si mi-a raspuns ca se poate cu conditia ca seria cartelei sa se afle introdusa in serverul digi pentru ca pe cablu se transmite tot fluxul digital inclusiv activarea cartelei.
    comanda unui film in sistem ppv nu presupune neaparat o legatura telefonica permanenta ci se poate face si prin telefonia mobila.
    boy2good

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Parerea mea de NOSTRADAMUS este urmatoarea:

1. QTV - MAGIC DTH va lovi puternic:

a. din punct de vedere tehnic (semnal, receptor, antena de dimensiuni mici)
    b. servicii (grila de programe, interactivitate, PPV, etc.)
    c. preturi la echipamente si tarife la abonamente.

2. In urmatoarele luni, dupa lansarea QTV - MAGIC DTH, pe toate forumurile se va discuta numai depre acest operator, lucru ce va ecrana puternic imaginea celorlalti 3 operatori.

3. Vor incepe dinou scandalurile, injuriile, atacurile la persoana ... intr-un cuvant: CIRCUL care lipseste atat de mult acum si care aduce o scadere de audienta semnificativa.

Eu raman in continuare suporter FOCUS SAT, operatorul cu cele mai performante echipamente tehnice (emisie - receptie impecabila), cel mai modern, ieftin si simplu sistem de plata ...

Cam asa vad eu lucrurile ... puteti sari dinou sa ma faceti betiv ... ca tot la cuvintele mele ve-ti ajunge peste 2 luni.

ovex

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu ce ar mai fi de spus, odata ce @Fanta a descris situatia exact asa cum este...si cum va fi...
    Personal, consider ca este mai convenabil atat pentru Operator cat si pentru Client sa vanda/cumpere cartele decat sa incarce telefonic...
    De ce Deoarece majoritatea receptoarelor sunt in locuri unde ori nu este telefon ori este o distanta de n..km pana in Romania...
    - Filme - intr-adevar, ce ar trebui sa ofere un Op. pentru a putea capta interesul abonatilor PPV... Filme foarte noi...dar OBLIGATORIU trebuie sa ofere o calitate a transmisiei IMPECABILA si OBLIGATORIU Dolby Digital 5.1 ...
    - Programe erotice - sincer, nu cred ca o sa cumpere cineva cartele pentru PPV; odata ce exista canale de acest gen(nu le mai numesc) care transmit 24H, de ce ar mai da cineva bani(multi)....
    - Sport - eeee, aici e o paine de mancat...Mare, buna dar cu o conditie! Sa ai exclusivitate. Cum pana acuma romanii au avut din abundenta fotbal cam pe toate posturile, nu prea vad ce i-ar mai putea atrage... Intr-adevar, Divizia A poate reprezenta ceva, dar sunt prea putine echipe care merita date in sistem PPV. Si aici treaba este discutabila...

Parerea mea: daca un operator doreste sa creasca in audienta, trebuie sa indeplineasca cerintele abonatilor:
    - calitatea transmisiei prin satelit
    - un receptor bun
    - programe dedicate - Filme(ShowTime, TV1000, canale proprii dedicate gen cinemateca etc), Documentare(Discovery, History, Nat. Geo. etc), canal de filme seriale(SCI-FI, Calle13, AXN, FOX etc), Desene Animate(Disney, Boomerang etc) toate in pachete de programe separate. Ar fi normal ca operatorii nostri sa traga cu ochiul in ograda altora de prin Europa, si sa vada cum se alcatuieste o grila. Normal, la preturi decente pentru Romania. Consider ca mai bine castig la cantitate decat la calitate(ofer un pret accesibil si am multi abonati decat sa ofer la un pret mult prea mare si sa am putini abonati).
    - nu trebuie sa uitam ca, odata si odata va aparea si la noi televiziunea digitala terestra ca in vestul Europei. Lucrul acesta se poate intampla chiar foarte curand. Si atunci, care sunt atuurile cu care vor sa ramana pe piata oparatorii prin satelit
    Sper ca cele scrise mai sus sa nu supere pe cineva si chiar daca supara, asa sta treaba.
    Salut Prieteni!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Gepeto gindeste intr-un mod occidental si are perfecta dreptate,marea majoritate a abonatilor DIGI provine dintr-un mediu rural majoritatea nici nu au telefon si nici bani de el deci nu vad la noi in Romania un succes al PPV

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovex
    Parerea mea de NOSTRADAMUS este urmatoarea:
    Eu raman in continuare suporter FOCUS SAT, operatorul cu cele mai performante echipamente tehnice (emisie - receptie impecabila), cel mai modern, ieftin si simplu sistem de plata ...
    Cam asa vad eu lucrurile ... puteti sari dinou sa ma faceti betiv ... ca tot la cuvintele mele ve-ti ajunge peste 2 luni.
    ovex
    @Ovex - toata stima pentru verticalitatea de care dai dovada, cei de la Focus ar trebui sa fie recunoscatori pentru puterea cu care te lupti in a-i sustine.
    Dar vreau sa te contrazic: este imposibil sa sti cu ce oferte vor veni si ce vor face ceilalti operatori pentru a castiga noi clienti.

Din pacate, sperantele puse in Focus au fost spulberate de incapacitatea Marketingului de a atrage clienti. Sper sa isi revina si odata cu implicarea UPC-ului sa avem parte de programe bune la un pret decent.

Dupa cum bine spui, timpul le va rezolva pe toate.
    Salut Prieteni!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)