Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default HDTV prin receptorul Digi Tv

Zilele trecute am intrat pe satelit Hotbird pe frecventa 11242 V - 27500 pe canalul HD Forum promo (HD) si am vrut sa vad cum vad prin receptorul de la Digi - televiziunea viitorului insa am ramas dezamagit complet. Receiverul DIGI dar nu numai DIGI ci orice receiver nu pot receptiona aceasta norma de televiziune, se aude numai sonor dar imagine nimic. Urmeaza in curand sa apara alte tipuri de receptoare pentru HD, in occident deja exista dar costa o groaza de bani. Deci eu nu astept noul receptor DIGI si va recomand sa nu va grabiti a lua Digi, MAX, FOCUS sau orice tip ci mai bine asteptati putin sa mai dea preturile inapoi pentru a va lua ceva compatibil pentru HD. In schimb am placa skystar 2 pe calculator si se vede si se aude perfect chiar dolby 5+1, o imagine incredibila insa la capturi un film de 1 ora si jumatate ocupa 15 Gb deoarece imaginea are o rezolutie 1920 x 1080 pixeli asa ca posesorii de skystar 2 sa nu le para rau ca au achizitionat aceste placi caci sunt de viitor ba eu ma gandesc ca se vor gasi greu la vanzare. Ramane de gasit o solutie in ce priveste capturile prin skystar 2.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu ti se pare ca ai cam multe pretentii la banii astia?
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Este adevarat ca nu poti avea nici o pretentie, dupa bani si receptie. Oare stie cineva cat ajunge un receptor HDTV?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

receptoarele HD mai ales la un DTH din RO inca apartin domeniului de SF ... nu prea are rost sa te gandesti asa. Daca cineva vrea receptor HD, chiar merita sa astepte pana cand apare primul receptor HD de la Dreambox (DM8000 daca imi amintesc bine), insa primul canal HD din Romania inca este departe si de aceea operatorii DTH din RO nici nu vor investii bani in receptoare HD. O sa vezi ca canale HD la greu o sa vezi numai prin 2007-2008 in Europa ... Deci cine vrea receptor pentru receptie digitala in acest moment sa aleaga dintre receptoarele HD. Si nu ai pomenit despre faptul ca nu numai receptor HD iti trebuie pentru aceste canale ci si un TV HD compatibil, din care cel mai ieftin este undeva pe la 3500 de RON insa TVurile performante cu suport pentru rezolutie de 19s0*1080i si dimensiuni de ecran mari, prin care chiar poti sa-te bucuri de claritatea oferita de o transmisie HD trebuie sa bagi mana in buzunar si sa scoti in jur de 2500-3000 de euro ... Deci sa nu mai visam asa, pt. ca un roman de rand nu-si va permite un TV HD atat timp cat nici intretinerea nu poate platii in timp de iarna ...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc de lamurire imi iau gandul de la receptor HDTV sau TV si ma multumesc sa vad in continuare HDTV-ul prin placa skystar 2 de pe PC .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Premiere transmite la vara toate cele 64 de meciuri din Campionatul Mondial in HD. Exemplu de oferta acum: 2 luni Premiere Komplett, 2 luni Premiere HD si receiver HD: 249€ (de fapt incepe de la 249€, fiindca vor fi si receivere mai dichisite)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

cea mai buna opctiune in acest moment, mai ales daca ai un monitor de 19 sau 20, care suporta rezolutia 1920*1080 la un refresh K lumea (cel putin 85 Hz)

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am un monitor de 21 HITACHI SuperScan 813 si merge rezolutia 1856x1392 dar nu este periculos sa folosesc la maxim aceasta rezolutie? iar hertii imi suporta maxim 120.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

le rezolutie maxima foloseste 120? atunci aia nu este rezolutia maxima ... si pana cand folosesti orice rezolutie nu este nici o problema ... mai ales pentru ochii tai nu reprezinta problema. Insa la un refresh rate sub 85 ... mama. iti dor ochii ca ...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Apropo ce rezolutie e cea mai optima pentru un monitor?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Oare pe HDTV mai ramin in vigoare aceleasi norme de codare?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Deci pe Astra au trecut programele HDTV in norma DVB-S2 deci nu o sa poata fi vizionate nici cu Skystar. Mai interesant ar fi daca unul din Receiverele de HDTV ar putea prinde Digi(binenteles cu cartela oficiala) deoarece toate au cel putin un loc liber pentru un cam extra(Humax are 2 ca e mai cu mot). Oricum cu noile receivere de la premiere se pare ca sunt date cartele noi(daca schimbi receiverul schimbi si cartela si astupa ei asa gaura din nagra) S04 care se marita cu receiverul

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default HDTV

Salut !
    La peru - Quali TV ~ 700 Eur cu abo 1080 inclus ( 1920x1080 )
    La TV chiar si la cele cu plasma mentiunea HDTV ready este o escrocherie ( rezolutia nici macar 800x600 ) ; deci singurul terminal ramine monitorul CRT
    Ciudat DTH
    S'auzim de bine !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh
    Apropo ce rezolutie e cea mai optima pentru un monitor?
    "Cea mai optima" nu prea merge in gramatica romana. Daca vrei rezolutia optima la un monitor CRT nu prea e definita. La CRT e pe principiul cit te tin ochiisi pina cind imaginea nu devine aiurea, cu umbre si neclara.

La LCD fiecare monitor are o rezolutie nativa. Sub ea ai probleme de aliasing, peste ea nu merge. Optima e rezolutia nativa.
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu nu as cumpara nici un Receiver care nu are DVB-S2 si Mpeg 4(Pace, Humax si Philips o sa coste in jur de 400€) Technista e vorba sa scoata unul si se pare ca toti asteapta noul Dreambox pentru HDTV.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)