Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Quality vs BER

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Quality vs BER

BER-ul este un parametru masurabil si este dat de numarul de biti eronati dintr-un streaming de date, parametrul "quality" ( masurat in procente ) de ce formula de calcul este dat ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca nimeni nu stie o formula de calcul pentru quality atunci care din cei doi parametri este mai important ( de care tinem cont primul ) ?
    Pe PowerVu se regasesc ambele valori, si chiar daca valoarea BER-ului scade ( se inrautateste ) de la 0.0e-6 la 0.0e-5 totusi qualityul isi pastreaza valoarea !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bebelus
    Daca nimeni nu stie o formula de calcul pentru quality atunci care din cei doi parametri este mai important ( de care tinem cont primul ) ?
    Pe PowerVu se regasesc ambele valori, si chiar daca valoarea BER-ului scade ( se inrautateste ) de la 0.0e-6 la 0.0e-5 totusi qualityul isi pastreaza valoarea !
    Poate in procente variatia e prea mica cind BER variaza de la 10^-6 la 10^-5.

Daca BER e clar definit cred ca la calitate fiecare producator isi face o definitie.
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@Paul_L intr-un fel ai dreptate dar parca imi vine greu sa cred ca parametrul quality este o marime subiectiva, de ce sa mai folosesti un astfel de parametru daca si asa este "mincinos". Intradevar de la receptor la receptor vei gasi diferente de quality; ca de exemplu daca cu strong imi arata 60% un digi imi arata 80-85% in acelesi conditii !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@Paul_L intr-un fel ai dreptate dar parca imi vine greu sa cred ca parametrul quality este o marime subiectiva, de ce sa mai folosesti un astfel de parametru daca si asa este "mincinos". Intradevar de la receptor la receptor vei gasi diferente de quality; ca de exemplu daca cu strong imi arata 60% un digi imi arata 80-85% in acelesi conditii !
    Nu cred ca e "mincinos" dar formula de calcul nu e batuta in cuie. Oricum ca data de intrare este BER.

BER are dezavantajul ca nu are o variatie liniara care sa indice cind incepe semnalul sa nu mai poata fi corectat si cind corectiile facute devin vizibile. Cum ai zis si tu o variatie de un ordin de marime de la 10^-6 la 10^-5 nu se vede pe calitate dar nu se vede nici pe imagine. Nu acelasi lucru poti zice de o variatie de la 0.01 la 0.1 desi este o variate tot cu un ordin de marime.

Atunci au scos asa numita calitate masurata in procente Deci nu trebuie sa o iei ca absoluta indicatia. Tot variatiile intre diferite receptoare m-au facut si pe mine sa cred ca fiecare isi defineste calitatea cum vrea .
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Cel mai adevarat este raportul Eb/No care il afiseaza cum nu se poate mai cinstit receiver-ul de mare cacat XSAT CDTV 410. Daca la un FEC de 3/4 moare semnalul la 6.2 dB,respectivul receiver arata super corect acest lucru!
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

BER-ul este un parametru definit in cadrul receptiei digitale ( fie QPSK , QAM sau OFMD ) si este masurabil. Un aparat de masura ( voltmetru de camp ) cu care vrem sa masuram semnalul de la LNB de exemplu permite si masurarea BER-lui. Este un parametru absolut esential in cazul in care dorim sa realizam o instalatie de satelit. Este chiar mai important decat valoarea nivelului. Intr-un alt post am afirmat ca nu conteaza ( in limite rezonabile )valoarea nivelului ci esential este BER-ul.Daca sa spunem avem BER :> ax10-6 receptia este foarte buna, ax10-4 receptia e buna dar apar probleme la conditii meteo nefavorabile, ax10-3 receptia este deja proasta si la unele receptoare apar microblocuri, ax10-2 receptia este catastrofala majoritatea receptoarelor nu mai merg.De exemplu in normele care definesc receptia SMATV BER-ul trebuie sa fie mai bun de ax10-5. O sa intrebati de ce depinde BER-ul. Va raspund : de castigul antenei , amplificarea si zgomotul LNB-ului. Aceste trei variabile definesc posibilitatea sau imposibilitatea receptiei. De aceea am afirmat in alt post ca unele LNB-uri pe care le laudati nu sant atat de faimoase iar gargara cu LNB cu F=0,3 dB este o simpla afirmatie. Sa luam de exemplu faimosul INVACOM nu se deosebeste de alte LNB-uri decat printr-o amplificare mai mare care la un cablu scurt nici nu conteaza. Pe de alta parte dispersia parametrilor chiar la acelasi model de LNB este atat de mare incat practic nu pot sa i-l clasific.Un alt pont, foarte multe LNB-uri quatro sau quatro-universale au nivele si BER-uri diferite la cele 4 borne cu o diferenta de 20 dB ceea ce ma pune pe ganduri cu privire la calitatea acestora.Si sa va mai dau un pont : aveti o antena de 3m puneti un LNB INVACOM care spune-ti ca este foarte bun si totusi nu se pot vedea Sky-Italia. O sa spuneti ca antena este de proasta calitate. De acord , dar daca sa spunem transponderele puternice de pe wide fac ca LNB-ul sa intre in limitare datorita amplificarii mari si transponderele slabe de pe super sunt interferate si BER-ul se duce dracului ce faceti. Quality este doar o indicatie cu titlu informativ la un receptor cu utilizare casnica , la unele aparate va ajuta la altele mai rau va incurca.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by antecu
    BER-ul este un parametru definit in cadrul receptiei digitale ( fie QPSK , QAM sau OFMD ) si este masurabil. Un aparat de masura ( voltmetru de camp ) cu care vrem sa masuram semnalul de la LNB de exemplu permite si masurarea BER-lui....
    Cum dreq masori tu cu un voltmetru de camp BER-ul?
    Un voltmetru de camp obisnuit este alcatuit dintr-un simplu demodulator care foloseste diode in comutatie de freq mare. Apoi semnalul obtinut este aplicat unui filtru trece-jos petru a fi redresat dupa asta este amplificat si aplicat la bornele unui voltmetru sau ampermetru (dupa caz).
    BER-ul se masoara dupa demodulare si reprezinta raportul dintre numarul de biti eronati si numarul total de biti transmisi. Si asta se stie abia dupa ce se aplica codurile corectoare de erori.In cazul transmisiei prin satelit este Reed Solomon (cod bloc) iar in cazul GSM se realizeaza cu coduri convolutionale.

...si la unele receptoare apar microblocuri, ...
    Baiatu, se spune macroblocuri, daca nu stiai ...

... Pe de alta parte dispersia parametrilor chiar la acelasi model de LNB este atat de mare incat practic nu pot sa i-l clasific....
    Hai ca cu asta mai dat gata

...Si sa va mai dau un pont : aveti o antena de 3m puneti un LNB INVACOM care spune-ti ca este foarte bun si totusi nu se pot vedea Sky-Italia. O sa spuneti ca antena este de proasta calitate. De acord , dar daca sa spunem transponderele puternice de pe wide fac ca LNB-ul sa intre in limitare datorita amplificarii mari si transponderele slabe de pe super sunt interferate si BER-ul se duce dracului ce faceti. Quality este doar o indicatie cu titlu informativ la un receptor cu utilizare casnica , la unele aparate va ajuta la altele mai rau va incurca.
    Ai testat tu chestia cu invacomul? Daca da spune-ne si nou exact ce si cum ai testat si cu ce aparate

Scuze pentru iesire dar...

Cu stima,
    Atlas

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Da am masurat Invacom si altele. Pentru masuratoare am un S20+NIT o antena de 1,1m AL Mascom offset si un Ecostar 1100 pentru monitorizare. Pentru simularea atenuarii cablului coaxial am folosit atenuatoare Toner pentru banda 5-2400 Mhz calibrate ( abatere 3% conform documentatiei si verificarii cu aparatul de masura).Ce am observat : nivelul poate sa varieze in plaja 45-80 dbuV fara sa afecteze receptia.Aparatul masoara nivelul de la 42 dBuV.Ecostarul are intradevar un tuner extrem de sensibil incepand sa demoduleze de pe la 36-38 dBuV cand apar macroblocurile ( am gresit denumirea era 2 noaptea ). Daca masori doar LNB-ul si vezi sa spunem spectrul in toata banda semnalul variaza intre 65 dBuv-zgomot si 74 dBuV-un transponder puternic. Deci plaja de masura este foarte redusa. In schimb BER-ul variaza foarte mult si se regasesc valorile pe care le-am postat mai sus. In schimb alura in toata banda a transponderelor variaza foarte mult de la un exemplar la altul.Pentru super pe Hotbird transponderele nu se vad ci doar zgomot. Am incercat apoi o antena mare de 2,2m pentru Sky-Italia am masurat 4 modele de LNB-uri inclusiv Invacom si cel mai bine s-a comportat MTI-ul. Avea BER-ul cel mai bun. Invacom avea nivelul mai mare dar BER-ul mai mic de aici am tras concluzia logica ca chestia cu zgomot mic nu e in regula. Nu vreau sa fac polemica cu voi ci sa va transmit niste informatii.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ei, asa mai vi de acasa

Cu stima,
    Atlsa

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

sa tragem cu totii concluzia ca alaturi de o antena buna,un receiver echostar si un lnb mti(blue?) putem avea rezultate bune in conditii mai
    putin optime de receptie? daca tot am adus vorba de echostar se poate
    da nota buna in linie pe toata gama de receivere? noroc,nirolf

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default quality vs BER

Salut 1
    O intrebare : BER nu caracterizeaza intreg lantul de transmisie ? ( inclusiv aparatura si upload ul )
    Variaria caracteristicilor pt diferitele sectiuni ale LNB Invacom quad sint date si in fisa LNB .
    Desi BER este o marime cantitativa ma intreb ce ,, sursa " digitala se poate folosi la masuratori ( pentru a nu avea indicatii relative )
    S'auzim de bine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Observ ca toata lumea a ajuns la un acord ca parametrul quality, cred ca si level intra in aceeasi categorie, sint masuratori subiective. In acest caz ce rol are prezenta lor si in plus cum poti face o comparatie intre 2 receptoare de tipuri diferite sau comparatie intre LNB-uri folosind fiecare utilizator alt tip de receptor - fac referire la diverse discutii de pe forum ?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default BER & etc

Salut !
    Cum se pot compara doua dispozitive ? Nimic mai simplu : inlocuire directa si verificare rezultate in conditii extreme .
    SNR ( Semnal / Zgomot ) este un parametru cantitativ ( masurabil ) si exprima ,, calitatea " ,, puterii semnalului " si nu este ,, subiectiv " cum este parametrul level .
    Quality este obtinut banuiesc prin prelucrarea BER ( ar trebui sa ne spuna cineva din domeniu ex ALTX mai multe ) deci pt un acelasi receiver se poate folosi .
    S'auzim de bine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@smv167 eu ma refeream la comparatiile facute de unii privind calitatea unui anume tip de LNB tinind cont de parametrul quality al receptoarelor, adica a spune ca un LNB este bun sau de o calitate indoielnica conteaza cu ce tip de receptor ai ajuns la aceasta concluzie. Am spus mai sus, si ma voi cita:
    ca de exemplu daca cu strong imi arata 60% un digi imi arata 80-85% in acelesi conditii !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)