Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    aleksutz
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default OPINII: OFFSET VS. PARABOLA

Un coleg de facultate vrea sa isi puna DIGI in camin, dar nu este tocmai multumit cu semnalul DIGI si cu faptul ca , cu oala de la DIGI nu prea are multe sanse de receptie pe alti sateliti. Il intereseaza mai ales ASTRA pt posturile nemtesti si pt VIVA si Hotbird. Programele romanseti le ia de la DIGI.
    INTREBARI:
    1. Ce sa isi ia o parabola? de 1,5 m sau un offset de 1,6 m? Receptioneaza in Bucuresti VIVA de pe Astra fara probleme?
    2. Eu i-am zis sa isi ia un actuator cu pozitioner pt antena? Exista posibilitatea montarii de mai multe LNB-uri, ca sa receptioneze satelitii respectivi, sau e mai buna solutia oferita de mine. (ma refer din pct de vedere calitativ).
    3. Conserva DIGI receptioneaza fara probleme canalele de pe alti sateliti sau sa astepte sa apara noul receptor DIGI (in martie parca)?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

variantele sunt multe, parerea mea ca va descurcati si cu un offset si nu neaparat asa de mare ma rog, cu cat mai mare cu atat mai bine, exista posibilitatea si de a pune mai multe lnb si probabil vei fi ajutat de altii cu mai multa experianta in asta, insa si o montura h-h nu este varianta rea sau chiar una polara cu actuator care ar asigura o viata mai lunga unui ss2 daca o vei folosi eventual scutind-o de efort oricum dupa cum ziceam variante sunt multe. succes

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

@octav1:
    variantele sunt multe, parerea mea
    parerea mea esta ca ai o parera buna
    la intrebarile colegului nostru s-ar poutea raspunde si asa:mai multe lnb-uri viteza de comutare a programelor in functie de viteza receiverului.
    numar de lnb-uri totusi limitat.
    diametrul antenei mai mare(cit mai mare)are ca rezultat direct cresterea numarului de sateliti respectiv cresterea numarului de transponderi receptionabili pe un satelit intr-o anumita locatie.sa nu uitam ca alaturi de
    banda ku mai exista si banda c.
    pina la 1,2m motor h-h,mai sus actuator si sau pozitioner.
    receiver gigi? vezi sectiunea dth.alternativa ar fi un alt receiver+gigi in loop.
    noroc,nirolf

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Salut !
    Prina nedumerire : vrea sa ia Digi dar este nemultumit deja de samnal la Digi !?!
    Prima problema - sa stabileasca unde si cum fixeaza antena , daca nu poate prinde / fixa suportul in/pe camin atunci probabil va trebui sa se limiteze la diametre mici ( cred ca il avantajeaza si la venit/plecat in vacante )
    A doua problema - daca poate totusi sa puna si antene de diametru mare ( > 1,2 m ) atunci de preferat offset daca nu are acces facil sa o dezapezeasca
    S'auzim de bine !

aleksutz
    Guest

Problema e ca el vrea neeaparat sa vada VIVA de pe Astra. La mine in Bucuresti cu o antena parabolica de 1,8 m de fibra dar cam decojita de prin 90 merge VIVA doar dupa amiaza si seara. Si anul trecdut din cat imi amintesc Nici Canal + Rouge, bleu, etc nu se vedeau decat tot seara. Deci intrebarea pe care o mai pun inca odata : cu un offset de 1,6 cu LNB cu zgomot de 0,2 ce sanse sunt sa prinda VIVA si un nr cat mai mare de canale pe ASTRA?
    Problema de semnal la DIGI a apraut la mine in Bucuresti, insa cu oala de la DIGI, nu cu o parabola mai mare. Tipul e grec si are pretentii la caliate mai ales ca are si NOVA, dar vrea si DIGi pentru numarul ridicat de canale.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default da

@aleksutz
    antena de 1,8m ar trebui sa nu-ti faca probleme cu viva.Sau e decojita rau ?

aleksutz
    Guest

Default Re: da

Quote Originally Posted by claudiu
    @aleksutz
    antena de 1,8m ar trebui sa nu-ti faca probleme cu viva.Sau e decojita rau ?
    Este aproape jumate decojita, si e montata in 93 (poate si asta conteaza). Oricum sper sa reusesc sa prind VIVA si cu un offset de 1,6 m, cu un LNB bun pe care va rog sa mi-l recomandati (nu conteaza pretul). Am gasit un nr Infosatelit de prin 99 cu azimutul si cu elevatia satelitilor. Week-endul viitor cumpar antena sper sa ma descurc sa o montez!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Unele offseturi au o forma mai "circulara" iar altele sint mai "ovale" ( forma de ou ), care din cele doua au un cistig mai mare ( offseturi de aceeasi dimensiune ) ?

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu va mai aberati, Vive-le se prind lejer in Bucuresti cu offset de 1.1m.
    Deci tp-ul de pe Astra 1G al Viacom-ului - 11973/V este stabil non-stop 24/24, s-ar putea sa iti mai faca figuri pe ploaie puternica.
    Nota: Antena trebuie reglata "la sange" iar cu un lnb de 0.3db, nu o sa ai probleme...semnal undeva la 60-70% stabil.
    Bafta!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Alege un offset, gasesti mai usor LNB-uri (oferta mare, mai ieftine decat cele cu flansa), ocupa mai putin loc (sunt mai "verticale") si nu ai probleme cu zapada.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

la o configuratie : SS2 2.6d, lnb invacom 0.3 db, antena Fe 0.9 m ( Drobeta Tr Severin) , am un nivel al semnalului pe Astra - de ex. Canal+ Deporte 2 de aprox. 30% - max. 45 %. O antena cu diametru mai mare, mi-ar aduce un nivel al semnalului de minim 45 % ) ( o antena de 1.1 m de ex )

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by coolhandkla
    la o configuratie : SS2 2.6d, lnb invacom 0.3 db, antena Fe 0.9 m ( Drobeta Tr Severin) , am un nivel al semnalului pe Astra - de ex. Canal+ Deporte 2 de aprox. 30% - max. 45 %. O antena cu diametru mai mare, mi-ar aduce un nivel al semnalului de minim 45 % ) ( o antena de 1.1 m de ex )
    Cu siguranta vei ava un nivel al semnalului mai mare decat cel avut cu ofsetul de 0,9 m...dar crestrea nu va fi spectaculoasa....spre exemplu in locatia mea pe Viva/Viva Plus (11973V), cu SS2:
    -cu ofset de 0,9 m semnal 28%, deci la limita, dar stabil
    -cu ofset de 1,2 m semnal 32-35%...
    -cu ofset de 1,6 m semnal 48-50%....
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)