Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.


Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

    Join Date
    Aug 2002
    Posts
    4,271
    Posts Thanks / Likes

    Default Jocurile Olimpice de Iarna, Torino 10-26 februarie 2006

    Romania are, pana in prezent, 21 de sportivi calificati la Olimpiada de Iarna de la Torino. Iata numele acestora si probele in care vor concura. Lista ar mai putea suferi adaugiri, in urma probelor de calificare ce vor mai avea loc in ianuarie.

    Pana acum, delegatia Romaniei pentru Olimpiada de Iarna de la Torino are in componenta 21 de sportivi.

    Schi alpin: Daniel Nicolae (coborare, combinata), Edit Miklos (coborâre, slalom urias, super G, combinata) si Bianca Narea (slalom urias, combinata).

    Biatlon: Daniela Cojocea, Eva Tofalvi, Alexandra Rusu, Mihaela Purdea si Marian Blaj.

    Schi fond: Zsolt Antal, Mihai Găliceanu si Monika Gyorgy.

    Patinaj artisitc: Gheorghe Chiper si Roxana Luca

    Patinaj viteza: Katalin Kristo, Daniela Oltean, Daniela Dumitru si Claudiu Grozea.

    Sanie: Eugen Radu - Marian Lazarescu (seniori) si Cosmin Chetroiu - Ionut Taran (juniori).

    Calificarile pentru bob au loc intre 16-22 ianurie in Germania, iar Romania spera sa aiba si acolo un echipaj calificat.
    Programul complet al transmisiilor, de pe TVR 2, de la Jocurile Olimpice de iarnă Torino 2006:

    - Vineri, 10 februrie
    21,00-24,30: Festivitatea de deschidere

    - Sâmbătă, 11 februarie
    14,00-16,00: Biatlon (m) individual - 20 km
    15,30-17,15: alternativ biatlon şi rugby, Turneul celor 6 naţiuni, Franţa-Irlanda
    19,00-20,00: sărituri cu schiurile (alternativ sanie)
    19,00-21,00: sanie (m) individual, manşele I şi II
    24,00-24,30: Rezumatul zilei

    . Duminică, 12 februarie
    11,00-12,00: schi fond (f) 7,5 km şi 7,5 km pursuit
    13,00-14,30: schi alpin (m) - coborâre
    14,45-16,15: schi fond (m) 15 km şi 15 km pursuit
    19,00-20,00: patinaj viteză (f) 3000 m
    19,00-20,45: sărituri - finală
    19,00-21,00: sanie (m) individual, manşele III şi IV
    24,00-24,30: Rezumatul zilei

    - Luni, 13 februarie
    13,00-15,00: biatlon (f) 15 km individual
    17,00-19,45: patinaj viteză (m) - 500 m
    17,00-20,15: sanie (f) individual, manşele I şi II
    22,00-24,00: patinaj artistic - proba de perechi
    24,00-24,30: Rezumatul zilei

    - Marţi, 14 februarie
    11,00-13,15: schi fond (f) team sprint (m şi f)
    13,00-14,30: combinată alpină (m) proba de coborâre
    14,30-16,00: biatlon (m) 15 km sprint
    18,00-19,00: combinata alpină (m) proba de slalom
    19,00-20,00: sanie (f) individual
    19,00-20,00: patinaj viteză (f) - 500 m
    24,00-24,30: Rezumatul zilei

    - Miercuri, 15 februarie
    13,00-14,30: schi alpin (f) coborâre
    14,00-16,30: hochei - Italia-Canada
    18,00-18,30: Rezumatul zilei

    18,30-20,00: patinaj viteză (m şi f) urmărire echipe
    21,00-23,30: hochei - Rusia-Slovacia
    22,00-24,30: hochei - Letonia-SUA
    01,00-01,30: Rezumatul zilei

    - Joi, 16 februarie
    11,00-12,30 - schi fond (f) 10 km
    13,00-14,30: biatlon (f) 7,5 km sprint
    13,00-14,30: hochei - Finlanda-Italia
    17,00-19,30: hochei - Suedia-Rusia
    18,00-20,00: patinaj viteză (m şi f) - team pursuit (alternativ hochei)
    22,30-24,15: patinaj artistic - proba masculină
    24,45-01,15: Rezumatul zilei

    - Vineri, 17 februarie
    11,00-12,30: schi fond (m) - 15 km interval start
    13,00-14,30: combinata alpină (f) - coborâre
    18,00-19,00: combinata alpină (f) - slalom
    19,00-20,00: sărituri - individual, calificări
    18,30-21,00: skeleton (m)
    24,00-24,30: Rezumatul zilei

    - Sâmbătă, 18 februarie
    10,45-12,00: schi fond (f) 4x5 km ştafetă
    12,00-13,30: schi alpin - super G (m)
    13,30-14,30: biatlon (f) - 10 km pursuit
    15,30-16,30: biatlon (m) 15 km pursuit
    18,00-20,00: patinaj viteză - 1 000 m (m)
    19,00-20,45: sărituri individual
    21,00-23,30: hochei - Slovacia-SUA
    22,00-24,30: hochei - Cehia-Finlanda
    01,00-01,30: Rezumatul zilei

    - Duminică, 19 februarie
    11,00-13,00: schi fond (m) 4x10 km ştafetă
    13,00-14,30: schi alpin Super G (f)
    18,00-20,30: hochei - Suedia-SUA
    18,00-19,40: patinaj viteză (f) - 1 000 m (alternativ hochei)
    18,30-21,15: bob-2 persoane (m)
    22,00-24,30: hochei - Finlanda-Canada
    01,00-01,30: Rezumatul zilei

    - Luni, 20 februarie
    10,30-12,00: schi alpin - slalom uriaş (m) - manşa I
    14,00-15,00: schi alpin - slalom uriaş (m) - manşa II
    19,00-20,30: bob-2 (f) - manşele I şi II
    19,00-21,15: sărituri - echipe
    21,30-23,30: hochei - finala feminină
    22,00-24,15: patinaj artistic - proba de dans
    24,45-01,15: Rezumatul zilei

    - Marţi, 21 februarie
    13,00-15,00 - biatlon (m) - 4x7,5 km ştafetă
    17,00-19,30 - patinaj viteză (m) - 1 500 m
    17,30-20,00: hochei - Canada-Cehia
    18,30-20-30: bob-2 (f) - manşele III şi IV
    21,30-24,00: hochei - SUA-Rusia
    24,00-24,30: Rezumatul zilei

    - Miercuri, 22 februarie
    11,00-12,00: schi fond (m şi f) - 1,5 km sprint
    14,00-15,30: schi fond (m şi f) - 1,5 km sprint
    15,45-17,00: schi alpin (f) slalom - manşa I
    18,00-20,15: patinaj viteză (f) 1 500 m
    18,45-20,00: schi alpin (f) slalom - manşa II
    18,30-21,00: hochei - sfert de finală
    22,30-01,00: hochei - sfert de finală
    01,00-01,30: Rezumatul zilei

    - Joi, 23 februarie
    13,00-14,45: biatlon (f) - 4x6 km ştafetă
    19,00-21,30: curling - finala feminină
    22,00-24,00: patinaj artistic - proba feminină
    24,00-24,30: Rezumatul zilei

    - Vineri, 24 februarie
    10,30-12,30: schi alpin (f) slalom uriaş - manşa I
    12,30-14-15: schi fond (f) - 30 km mass start
    14,00-15,00: schi alpin (f) slalom uriaş - manşa II
    17,30-20,00: hochei - semifinala 1
    18,30-21,30: curling - finala masculină
    20,00-22,30: patinaj artistic - gala laureaţilor
    22,00-24-30: hochei - semifinala 2
    01,00-01,30: Rezumatul zilei

    - Sâmbătă, 25 februarie
    11,00-12,00: biatlon (m) - 15 km mass start
    13,00-14,00: biatlon (f) - 12,5 km mass start
    16,00-17,00: schi alpin (m) - slalom - manşa I
    19,00-21,30: bob-4 (m) - manşele III şi IV
    19,30-20,30: schi alpin (m) - slalom manşa II (rugby Scoţia-Anglia, 19,30-21,15)
    21,30-24,00: hochei - finala mică
    24,00-24,30: Rezumatul zilei

    - Duminică, 26 februarie
    12,30-13,30: schi fond (m) - 50 km mass start
    15,00-17,30: hochei - finala mare
    21,00-24,30: Festivitatea de închidere

  2. #2
    Junior Member Master
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    89
    Posts Thanks / Likes

  3. #3
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

    Join Date
    Aug 2002
    Posts
    4,271
    Posts Thanks / Likes

    Default

    Pagina oficiala a Jocurilor Olmpice de iarna :
    http://www.torino2006.org/ENG/Olympi...ome/index.html

    De-asemena se va transmite pe canalele BBC interactive, de pe spotul "european".
    http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/othe...le/4581754.stm

  4. #4
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

    Join Date
    Aug 2002
    Posts
    4,271
    Posts Thanks / Likes

    Default

    Preluat de pe dr.Hans : feeduri NBC Olympics pe 8 W, 11651 V, 12627 si 8 W, 11669 V, 16001, codate biss.

  5. #5
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

    Join Date
    Aug 2002
    Posts
    4,271
    Posts Thanks / Likes

    Default

    Quote Originally Posted by loko
    De-asemena se va transmite pe canalele BBC interactive, de pe spotul "european".
    http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/othe...le/4581754.stm
    Merita urmarit, BBC transmite in 16/9 !

  6. #6
    Moderator Expert
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    BRASOV
    Posts
    19,290
    Posts Thanks / Likes

    Default Greis ia aur la biatlon 20km, Marian Blaj pe 66

    Germanul Michael Greis a devenit sâmbata primul medaliat cu aur din cadrul Jocurilor Olimpice de la Torino, reusind sa ocupe primul loc în proba masculina de biatlon 20 km, în care reprezentatul României, Marian Blaj s-a clasat pe locul 66.



    Greis, 29 de ani, a fost înregistrat cu timpul de 54min.20sec.0/10, dupa ce a ratat doar una din cele 20 de tinte, fiind urmat la 16sec.0/10 de norvegianul Ole Einar Bjoerndalen (medaliat cu argint) si la 1min.08sec.9/10 de compatriotul acestuia Halvard Hanevold (medaliat cu bronz), ambii cu câte 2 tinte ratate.

    Marian Blaj a sosit la 8min.15sec.8/10 de învingator si a ratat 6 tinte.

    Iata clasamentul final al probei:

    1.Michael Greis (Germania) 54min.23sec.0/10 (1 tinta ratata)
    2.Ole Einar Bjoerndalen (Norvegia) la 16sec.0/10 (2)
    3.Halvard Hanevold (Norvegia) la 1min.08sec.9/10 (2)
    4.Serghei Scepalov (Rusia) la 1min.09sec.7/10 (1)
    5.Marek Matiasko (Slovacia) la 1min.25sec.6/10 (1)
    6.Julien Robert (Franta) la 1min.34sec.4/10 (0)
    .....
    66.Marian Blaj (România) la 8min.15sec.8/10 (6)

  7. #7
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

    Join Date
    Aug 2002
    Posts
    4,271
    Posts Thanks / Likes

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 17th February 2006, 19:43
  2. Replies: 1
    Last Post: 10th February 2006, 19:02
  3. In februarie 2006 - Hotbird 7A
    By isr2002 in forum News
    Replies: 0
    Last Post: 28th December 2005, 16:58
  4. Jocurile Olimpice 2012
    By loko in forum Sport
    Replies: 2
    Last Post: 7th July 2005, 14:06
  5. Jocurile Olimpice Atena 2004
    By loko in forum Sport
    Replies: 65
    Last Post: 31st August 2004, 00:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Back to Top