Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ceva de spart capul ,dumineca, joi ;)

Nu mai i-mi iese din cap intrebarea ce ma framanta momentan.
    La o antena multifeed indreptata pe Hotbird LBC-ul de Astra se afla la dreapta de cel de Hotbird vazut din spatele antenei deci daca antena sta pe astra atinci lnc-ul de Hotbird vine in stanga (da stiu antena sa stea normal pe Hotbird din cauza diferentei de semnal ,intotdeauna pe satul cel mai slab)
    BUN.
    acuma,daca in loc de suportul da LNC-uri se afla o adoua offset mult mai mica ,la antena mea se afla una , atunci ce se intimpla cu al 2-lea LNC se muta pozitia lui iar la dreapta de cel de Astra ,sau ramine in stinga?
    Precizez ca al doilea offset are aceiasi forma cu cel principal ,deci NU se refera la antenele cu deschidere de unghi larga ujnde din fabricatie se afla o sina pe care se poate monta pana la 10 LNC-uri si functioneza ,are un vecin si merge brici.
    Antena mea este una de la Philips ,veche de vreo 12 ani dar solida trasnet ,pe atunci i-si inchipuia Philips ca cu focalizare dubla si LNC intors ,deci indreptat spre offsetul mic aduce mult
    O fi, dar eu am beleaua ,si sa dau offsetul mic jos, si sa-l inlocuiesc cu suportul de LNC ,nu pot ca mi-e bratul prea scurt, trebuie prelungit cu distanta dintre lnc si off -ul mic

Ce ziceti sa fac?

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Frate, nu am inteles nimic!
    Poti fi putin mai CLAR?
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

intradevar, de spart capu este
    1m Toroidal (Astra;Hotbird;Sirius;Thor)
    DM500 DM800 Vu+duo

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Fa o poza si pune-o aici!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca a-si stii cum sa le pun?
    poze am facut deja

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Oameni buni ca sa pun pozele?
    [/img][/url][/list][/list][/quote]

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cred ca omul are o antena pe care am vazut-o eu la cineva tot Philips era:antena ofset care e indreptata practic spre satelit,iar pe tija care duce la lnb in locul lnb-ului are o antenuta mai mica indreptata invers spre antena de baza cum s-ar zice spre a face receptia de pe antena de baza care ia semnalul de pe satelit.Iar lnb-ul este indreptat sa ia semnalul de pe antenuta cea mica.Deci semnalul merge cam asa in sistemul asta:satelit-antena de baza-antenuta mica-lnb. O bulibaseala intreaga...Cica acest tip de antena ar avea focalizarea mai buna in sistemul asta incalcit. Deci el in acest sistem vrea probabil sa mai puna un lnb pentru alt satelit.
    Antena 1,8m/Montura polara/Lnb Invacom quad 0,3db/Actuator 12"/Pozitioner diseq Moteck/DB 7020s/DigiTv

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@renegatul. LNB-ul se muta pe stinga, dc e orientat catre offsetul mic. Gindeshte-te la offset ca la oglinda.
    reshpekt... meseriashu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Valipopovici exact asa este ,antena era pe vremuri hi tech on perfection, avea un lnc cat o valiza antene nde astea se mai vad cateodata pe acoperisurile de la statiile peco si de la dealerii Opel dracu stie ce fac cu ele am impresia ca pot sa si emita pe satelit ca LNC-ul arata foarte ciudat a mea e numai pt receptie conceputa dar constructia e aceeasi

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi renegatul,

Iarta-ma,nu numai tu ai bataie de cap cu antena,dar ne pui si pe noi sa ne legam la cap cind citim textul tau.Parca ai vorbi la circiuma,cam inbirligat,dupa ce-ai terminat o cinzeaca.Nu putem sa ghicim ce vrei daca nu spui clar ce te doare,si spune in cuvinte simple,babeste,ca sa pricepem si noi care-i problema ta!
    satelescu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by renegatul
    Oameni buni ca sa pun pozele?
    Ca sa pui pozele pe forum, trebuie mai intai sa le pui pe un site si apoi folosesti "Img".

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Scuzati-ma ,incerc mai o data :deci constructia antenei este asa cum a scris vapipopovici ,unde la antena normala sta LNC-ul la mine se afla din fabricatie o antena mini arata exact ca si offsetul principal are doar 20 centimetrii in diametru.
    lnc-ul meu se afla amplasat pe bratul lnc intre cele doua oglinzi la 20 cm. de oglinda mica cu fata spre oglinda mica deci invers ca la antena normala.
    totul funcioneaza perfect cu 1 lnc.
    acuma a-si vrea sa pun inca unul deci sa o transform in multifeed.
    suportul de prindere si releul diseqe l-am cumparat ce nu stiu e :trbuie sa pun lnc-ul la stanga sau la dreapta de cel principal?
    lAntema trebuie sa pamana indreptata pe astra deoarece lnc-ul primar este twin si alimenteaza toata locuinta cu progtameme germane.
    Am mai incercat astazi s-o reglez dar se pare ca fara analog reciver nu o pun!

Am incercat si in dreapta si in stanga de twinlnc.
    in stanga am semnal de 50% pe transponderul TSP dar se pare ca este un alt satelit ce emite pe aceasi frecventa

daca a-si sti cum sa pun poze ? O poze spune mai mult decat 100 de vorbe

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu cred ca vei reusi sa faci sa mearga ca lumea cu doua lnb-uri acea antena,ptca ea e gandita si construita sa trimita semnalul din antena de baza in cea mica,pentru care conul de semnal e facut sa cuprinda antenuta aia mica din fata la diametrul ei si nu la diametrul unei intrari de lnb,si deci ca sa inlocuiesti antenuta cu un lnb sau doua lnb-uri nu va merge ca lumea.Si ca sa pui duoa lnb-uri acolo unde este pus lnb-ul sistemului ala tot nu faci nimic ptca nu ai semnalul de la al doilea satelit pe care il capteaza in exclusivitate antena de baza. Mai bine pune un motor diseq pe acest sistem si iei mai multi sateliti decat doi la capacitatea ei totala de focalizare-receptie.
    Antena 1,8m/Montura polara/Lnb Invacom quad 0,3db/Actuator 12"/Pozitioner diseq Moteck/DB 7020s/DigiTv

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

nu functioneaza cu 2 lnc-ri nu are cum are directivitatea perfecta, nu are cum sa vada 2 sateliti, parerea mea este ca se chinuie degeaba.
    Exista mai multe lucruri in Cer si pe Pamant decat vom sti vreodata!
    Antena 2,2 al dintr-o bucata, lnb flansa invacom quad, 2 motoare azimut si elevatie,receptor echostar AD3000IP.
    http://www.radiovis.de/

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Bine oameni buni, ma las pagubas ma gandeam eu ca daca are directivitate asa buna, si asta are ca de aia i-au pus facatorii 2 oale ,nu are imprastiere ca sa mearga.
    Chestia cu motoru e ca antena are un motor si merge perfect cu un radix positioner, problema e ca eu ma uit des pe Hotbird pe cand nevasta se uita pe astra pe nemti ori daca o invart capat urechi rosii
    Ce sa faci, asta e trebuie sa petrec mai multa vreme cu nevasta poate-i trece cheful de tv-u

Merci

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)