Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ce lnb-uri alegem pentru antena mica!

In incercarea de-a prinde semnal util cu antene cit mai mici a pachetelor de la Digi Tv de la 1W-Intelsat 10.02,am facut urmatorul experiment cu mai multe lnb-uri,folosindu-ma de o farfurie de 0.60cm.Fara sa mai lungesc vorba,iata la ce rezultate am ajuns cu urmatoarele lnb-uri:

1.LNB Gold-0,3db

trp.12527 H,27500,3/4-semnal calitate:41%
    12563 H,27500,3/4-40%
    12643 H,27500,3/4-71%
    12687 H,27500,3/4-38%
    12723 H,27500,3/4-50%

2.LNB-Sharp-0.5db

trp.12527-semnal caliate:56%
    12563-33%
    12643-82%
    12687-42%
    12723-53%

3.LNB Strong-0.5db

trp.12527-41%
    12563-26%
    12643-73%
    12687-38%
    12723-53%

4.LNB Alps-0.4db

trp.12527-41%
    12563-26%
    12643-71%
    12687-30%
    12723-42%

5.LNB GT-S40-0.3dB

trp.12527-63%!
    12563-42%!
    12643-92%!
    12687-53%!
    12723-68%!

Testele le-am facut cu receptorul HSS-1160NA de la Digi Tv cu o antena Kathrein de 0.60cm,care din cauza unei nituiri poaste a suportului imi dadea un lob secundar de pe care prindeam un semnal si de la Amos-4W pe transponderii puternici.Cu siguranta ca o alta farfurie fara lobi secundari imi dadea un rezultat si mai bun pe transponderii Digi-tv-ului.Precum se poate cu usurinta observa,cele mai spectaculoase rezultate le are lnb GT-Sat-ul la toate capitolele si pe toti transponderii.Probabil ca daca as fi avut si alte marci de lnb-uri tot acest lnb ar fi cistigat la capitolul receptiei.Se pare ca GT-Sat se intelege perfect cu receptorul Hunday,asta rezulta si din compararea rezultatelor lnb-ului cu recptorul Strong,seria 6*** si 4500.La primul a iesit la transponderii de mai sus urmatoarele procente de semnal/calitate:
    12527-52%,
    12563-43%,
    12643-61%,
    12687-50%,
    12723-55%,
    iar la Strong 4500:12527-42%,12563-47%,12643-57%,12687-47%,12723-54%.Chiar daca valorile obtinute cu Strong-urile sint inferioare fata de Hunday,sa nu se traga concluzia ca ultimul este mai bun decit celelalte.{De pilda pe Thor pe 12-Ku band Strong-urile ofera un semnal calitate de peste 70% la antena de 0.60cm.}Pentru ce si-a propus providerul de la Digi Tv receptorul isi face datoria,oferind semnal util pe toti transponderii pe care-i foloseste.Daca pe trs.12723 semnalul era mai slab la inceput,mai acum un an,cind a inceput sa transmita pachetul,in ultima vreme valoarea acestuia a crescut simtitor incit nu mai pune probleme de receptie cu antenele mici.Cel mai mic semnal,precum se poate constata din testele facute,e transponderul 12563.Insa exista o explicatie:el ofera un pachet de programe,cele maghiare,special pentru piata Ungariei si Europei Centrale.
    E bine de stiut ca imaginea este stabila cu Hunday cind semnalul are o valoare de peste 30%.Sub limita aceasta imaginea se intrerupe sau incepe sa freezing!
    Poate n-ar fi rau ca si alti utilizatori de la Digi,care au farfurii mici si alte marci de lnb-uri,sa puna pe forum rezultatele lor.De aci se pot trage concluzii tehnice sau comerciale pentru fiecare parte,comercianti si clienti,si de ce nu,pune pe cei trei,pardon-patru,concurenti{Digi,Focus,Max si cel de pe Amos}sa tina seama de anumiti factori care concura la inbunatatirea si scaderea pretului la serviciile DHT-ului pe piata noastra audiovizuala.Nu credeti?
    satelescu

ps-catre Admin,probabil ca textul de mai sus se potrivea mai bine sectiunii DHT-Romania,insa m-am gindit ca e mai bine sa-l plasez la sectiunea principala dat fiindca tema,dupa parerea mea,priveste si problemele receptiei in general,cel al DHT-ului fiind un caz particular.Si n-ar fi rau ca si alti useri ai RDI-ului sa ne ofere teste de aceasi natura sau altele.Ce bine ar fi sa stim ce lnb se potriveste la un anumit receptor si nu la altul.Sint convins ca instalatorii de antene in primul rind stiu mai bine ce probleme le ridica alegerea unui sistem{marimea antena+receptor+lnb}care sa dea rezultate cit mai bune cu un pret cit mai mic.Dar probabil ca ei nu vor iesi pe forum sa ne spuna care lnb e mai bun si cu ce receptor se potriveste mai bine.Interesele pietei obliga,nu-i asa?

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Merita sa incerci si cu LNB General Satellite 0.2dB , de la prietenul promaster .

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi All,

Revin asupra temei dat fiindca cei care asigura uplink-ul pachetelor Digi Tv au incercat sa optimizeze/inbunatateasca? calitatea semnalului pe transponderii utilizati.Am putut constata ca in ultima saptamina semnalul pe diferiti transpoderi au suferit citeva modificari,care ,pe mine cel putin,m-a obligat sa monitorizez cele cinci frecvente folosite de furnizorul de pachete.Cel mai bun semnal il avea transponderul 12643 H,27500,3/4-92% calitate/semnal dupa lista pusa mai sus,dar acum citeva zile semnalul coborise la 44%[?},iar cel mai bun semnal/calitate era 12723 H,27500,3/4,care avea initial 68%,iar mai deunazi era de 74%,iar cel mai slab semnal pe transponder il aflam la 12563 H,27500,3/4,de 42%,iar recent avea calitate de 65%{?}.Azi,dupa ce am actualizat de pe satelit ultima versiune din 09.02.2006,am verificat semnalul pe toti transponderii ai Digi Tv-ului,si iata ce-a rezultat:

trp.12527-43%,
    12563-53%,
    12643-98%,{!}
    12687-46%,
    12723-72%.

Mentionez ca am comparat semnalul la diferite perioade cu LNB-ul GT-Sat 0.3dB,pentru ca acesta mi-a dat cel bun semnal/calitate din cele cinci lnb-uri folosite pe o antena de 0.60cm{vezi mai sus}.Verificarea s-a facut cu receptorul HHSS-1160NA.Poate ca datele de mai sus ajuta la ceva.
    satelescu

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Greseala mare Masoara semnalul cu altceva nu cu GIGI,caci el niciodata nu arata la fel !1

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Greseala mare Masoara semnalul cu altceva nu cu GIGI,caci el niciodata nu arata la fel !1
    tu chiar ai citit tot ce a spus omul?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@satelescu

cred ca merita testat pe acea antena si LNB-urile inverto si maximum, ce zici?
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am putut compara numai un Maximum 0.3dB (de parabolica) cu un MTI 0.6dB (pentru acelasi tip de antena) si am obtinut un plus de 3 procente pe aproape toate frecventele de pe Amos 4W...

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi gelu_dh,

Nu cred ca-i greseala mare sau mica daca masor semnalul cu receptorul Hyundai,cel livrat de catre Digi Tv pentru abonatii sai.Putem sa facem teste de masuratori cu orice aparat vrei[am si facut cu Strong;vezi mai sus],dar eu nu-mi pot da seama ce semnal util am decit daca stiu ce parametrii tehnici am la receptie.Or Digi Tv a facut calculele ca o buna receptie cu Hyundai se face cu o antena de 0.75cm si un LNB marca Titanum.Dar noi,ca simpli consumatori,intimplator si instalatori de antena,constatam pe teren ca obtinem aceleasi rezultate la receptie cu o antena mai mica la fel cu una ceva mai mare!Si nu putem sa ne dam seama decit daca verificam elementele care compun kitul de instalare.Si constatam ca un LNB de o anumita marca ne da un anumit rezultat in comparatie cu un altul!Consecintele unei asemenea test ne poate ajuta sa reducem cheltuielile atunci cind sintem pusi sa alegem un sistem de receptie.Daca rezultatele sint aceleasi dar cu pret de cost mai mic atunci beneficiul e al cumparatorului;si cum romanul e cam reticent cind e vorba sa scoata bani din bunzunar cel mai bun mod de al convinge este un produs mai ieftin!De altfel Digi Tv asa si-a gindit strategia de-ai convinge pe romani,oferindu-le un kit de instalare{antena,lnb,receptor} ieftin cu un maxim rezultat.De aceea receptorul lor e atit accesibil pentru punga noastra cu toate ca,tehnic vorbind,el nu-i prea performant.Ca vrem sau ba,de acest receptor ne folosim cind receptionam pachetele de programe tv.Si din acest motiv testele pe care le facem cu diferite lnb-uri au rolul de a pune in evidenta care e cel mai bun pentru o receptie optima cu o antena mica!Din pacate verificarile de semnal,indiferent de tipul de lnb utilizat,din ultima vreme pe cei cinci transponderi folositi de Digi TV nu-s prea concludente.Exista,dupa cum pot sa constate oricine doreste,o variatie mare de semnal de la o zi la alta pe cele cinci frecvente,citeodata chiar in aceasi zi,incit imi pun intrebarea daca cei care transmit prin uplink cunosc cu adevarat valoarea exacta a semnalului la receptie!.Noi acum putem fi siguri ca aceste variatii apar atit din cauza ca la uplink semnalul nu-i constant,iar receptorul Hyundai nu-i apt sa ne dea exact valoarea reala a semnalului!De aceea indicatorul de semnal de la receptor reda o valoare aproximativa si nu cea reala.La Strong-ul 4500 poti observa diferente de procente la receptie fata de Hyundai,dar eu stiu ca tunerul la primul e mai bun decit la celalalt cu toate ca la ultimul vedem ca valorile de semnal sint mai bune.Numai ca eu ma folosesc, volens-nolens,de Hyundai si pe acesta trebuie sa si-l verific.Numai ca semnalul la receptie are variatii bruste si din pacate sint tot mai frecvente in ultima vreme,semn ca technicenii incearca sa gaseasca si sa pastreze o putere de emisie cit mai constanta.La unii transponderi au reusit sa mareasca puterea,la altii se fac teste?
    Hi epy,

Am facut testul cu aceste lnb-uri pentru ca mi-au fost la indemina,dar si pentru ca sint si cele care se gasesc in magazinele de specialitate,si in plus sint ieftine.Daca voi avea si lnb-urile sugerate de tine le voi pune la bataie.

Hi rz+,

Verificarile sint valabile doar pentru pachetul Digi Tv.Sint convins ca o alta marca de LNB da un alt rezultat.Daca e sa sa tragem linia,numai in aceleasi conditii putem sa diferentiem valoarea diferitelor marci de lnb-uri.
    satelescu

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

ti-as trimite eu un lnb maximum de 0,3;lnb inverto de 0,2 si un lnb titanium de 0,2.chiar sunt curios ce valori ai avea
    boy2good

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default LNB ...

Ca sa fac o gluma ... recomandarea mea pentru prietenul @satelescu ..
    Cel mai bun LNB este ... o antena mai mare !

adriancon
    Guest

Stiti o vorba veche: " O antena buna este cel mai bun amplificator"

adriancon
    Guest

Va pot spune ca Hyunday-ul arata 98% semnal cand are un raport
    C/N de 9 db. Eu masor semnalul cu un sat finder + un Nokia Mediamaster
    care imi da C/N si BER si tot in meniu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi mihaip,

Merita sa deschid acest topic fie si numai pentru calamburul tau!,dar spre deosebire de gluma ta reusita,noi trebuie sa gasim solutii la problemele de care ne izbim.Nu ca ar fi o problema stringenta tema pe care o pun in discutie,dar din motive tehnice si comerciale gasesc ca ea merita sa fie luata in discutie.Daca acum zece ani si ceva cautam farfurii mari pentru a prinde semnal bun de pe satelitii cu probleme,si erau multi,majoritatea aveau focarul indreptat mai mult spre vest,azi,odata cu schimbarea generatiilor de sateliti,cautam sa prindem semnal util cu antene cit mai mici.Daca ne uitam pe harta de acoperire de pe spot 3 de la Intelsat 10-02,1W,observam ca focarul principal e orientat pe zona mediteraniana,unde avem o putere de 55.4dBW,iar tara noastra se afla impartita in partea de vest,cu valoarea de 52.4dBW,iar estul cu o putere de 50.4dBW.Acest fapt si explica de ce in Italia o receptie cu o antena de 0.60cm da rezultate foarte bune cu toate ca din zona focarului principal nu exista tara care sa ofere programe Tv sau pachete de programe pe macest satelit,iar noi,adica Digi TV are cinci transpondere de care se foloseste dar care se afla in footprintul secundar cind ar fi trebuit sa fie invers!Dar mai interesant e faptul ca semnalul pe cele cinci frecvente variaza continuu in functie de nu stiu ce motive...tehnice?,sau mai stiu eu ce,cind si in situatia actuala semnalul ar trebui sa fie constant chiar cu diferentele existente intre transponderi.La antenele mari nu se observa atit de pregnant aceste diferente,dar la antenele mici se poate sesiza cu usurinta limitele tehnice si modul cum e ridicat semnalul pe satelit.De pilda ieri am avut odata un semnal bun si foarte bun pe toti transponderii,vezi datele puse de mine dupa masa,seara in jur de ora 22.00,dintr-o data toate valorile si-au schimbat calitatea intr-atit incit pe trps.12527,12563,chiar si 12687 semnalul s-a prabusit de la BUN,cit indica receptorul,la RAU,adica nu era semnal decit in jur de 10%!,ca apoi sa-si revina treptat dar in jurul lui 37%.E firesc sa-mi pun intrebarea de ce exista mari variatii de semnal la diferente de timp destul de apropiate?Si acum problema nu mai consta ca ma folosesc de o antena mai mica decit ce recomandata de furnizor,ci de felul cum acelasi furnizor poate sa asigure din punct de vedere tehnic un semnal stabil pe toata durata de functionare a transponderelor folositi.Daca nu-s probleme la uplink,adica aceasi valoare de semnal la ridicare s-o regasesc la receptie,in receptor,atunci Digi TV va trebui sa gaseasca un alt satelit care sa asigure semnal bun pentru o antena mai mica.In paranteza fie spus,ceilalti concurenti-Max TV,Focus,si DHT s-au orientat bine alegind satelitii de care se folosesc pentru clientii lor.Pe cind Digi TV trebuie sa tina cont de aspectul tehnic al transmisiei.
    Dar asta-i problema lor,si indirect si a noastra atunci cind alegem antena si lnb.Din acest punct de vedere incerca sa optam pentru un sistem cit mai ieftin dar cu rezultate cit mai apropiate de ce prescrie furnizorul.Dar din pacate testele pe care le-am facut cu cele cinci lnb-uri nu sint prea concludente,si nu din vina mea,ci din al furnizorului!Cum spuneam,daca putem intelege ca exista mici variatii de semnal pe durata unei zile sau in functie de anotimp,sa zicem de 10%,nu pot sa cred ca aceste variatii ajung si la 30-40%!Ceva nu-i in regula.
    Pentru gluma ta,imi cer scuze ca te-am pedepsit cu un lung text despre o problema,care pentru tine probabil nu prezinta interes.Dar,vorba aceea,bata seaua ca sa priceapa calul.
    "ramine asa cum am stabilit",satelescu

Hi boy2good,

Iti multumesc de oferta ta.Am sa tin cont de ea cind se mai dezgheata.Ramin indatorat,satelescu

Hi adriancon,

Bine ca se multiplica vorbele de duh,prin contaminare.Dar mai bine ca ne dai o valoare masurata cu un satfinder,dar pe mine inca nu ma convinge.Ne-ar trebui un spectometru care sa ne spuna ce valoare are semnalul pe fiecare transponder,si cu deosebire sa masuram amplificarea la fiecare lnb.
    satelescu

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@satelescu
    as dori sa faci aceasi masuratoare si pe tp de la focus.sunt curios ce arata receptorul
    boy2good

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi All,

Mi-am montat antenuta in iarna,cind variatiile meteorologice nu sint mari,singurul impediment la receptie fiind zapada depusa pe antena si lnb-ul.D.a.p.d.v.,odata indepartata zapada,semnalul se receptioneaza la parametrii initiali.Dar,odata cu anotimpul ploilor,apar probleme de receptie la antenele de 0.60m,cum este cea care o vedeti in poza{sper sa o redea BB Code}.Din pacate antena mea,care,precum am spus,are un mic lob secundar,mi-a dat probleme la receptie cind vremea s-a inrautatit,pe transponderii cu semnal slab,in special pe 12687 si 12527.
    Exista varianta propusa de mihaip,glumeata/serioasa,ca sa-mi montez o antena mai mare,care sa inlocuiasca{ } lnb-ul.Si totusi caut sa ma folosesc de antenuta,din aceleasi motive initiale,explicate mai sus,incercind variante mai putin scumpe.De aceea am continuat sa verific alte lnb-uri,pe care le-am gasit,si vreau sa vedeti ce am obtinut:

6.LNB LP 401-0.6db{produs in China pentru piata germana}

trp.12527H,27500,3/4-semnal calitate:50%,
    12563H,27500,3/4-55%,
    12643H.27500,3/4-67%,
    12687H.27500,3/4-48%,
    12723H,27500,3/4-65%.

7.LNB CDPUZ{Fracarro}{fara fisa tehnica}

trp.12527-s.c.12527:67%,
    12563-70%,
    12643-84%,
    12687-58%,
    12723-74%.

Probabil ca valorile de acum,in aprilie,fata de cele din iarna,nu spun prea mult pentru majoritatea consumatorilor de programe,dar daca urmarim cum se comporta semnalul in diferite conditii atmosferice si tinind cont de kitul de care ne folosim,vom remarca ca tehnica incearca,citeodata reuseste,sa inlocuiasca situatiile vitrege{e o banalitate ce spun acum}.LNB-ul Fracarro reuseste sa-mi ofere cel mai buna receptie cu antenuta de 60cm!Desi conditiile atmosferice sint diferite fata de cele din iarna cind am postat topicul,rezultatul este promitator.Voi incerca sa vad cum se comporta Fracarro cind ploua intens!

Hi boy2good,

Daca nu gasesc lnb-urile recomandate de tine,si oferite de tine cu generozitate pentru teste,am sa accept oferta ta.Sint si eu curios sa aflu la rezultate si la ce concluzie{practice} se poate ajunge din acest experiment,si la drept vorbind,care e cel mai bun lnb pentru o antena de 0.60m.

Inainte de sfirsit,ne ramine ...speranta,satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)