Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Si inca un lucru,din profilul tau reiese ca stai in Timisoara sau ma rog in jud Timis,satelitul sudic pentru tine este la 21,5 Eutelsat 21B nicidecum Astra 19E....asa ca...muta usor ansamblul motor/antena spre satelitul sudic corespunzator locatiei tale daca vrei ca motorul H-H sa aibe randamentul maxim.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca nu da rezultat bun, dupa reverificare si reglare o sa iau o antena mai buna tot de aluminiu de la Peruvision.
    poate gasesti gibertini, am montat multe si nu am avut niciodata probleme fie ca am folosit hh fie actuator

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    poate gasesti gibertini, am montat multe si nu am avut niciodata probleme fie ca am folosit hh fie actuator
    Atat forma cat si montura acestui offset Terfin sunt specifice unei antene parabolice,de aici si imposibilitatea montarii pe un H-H pentru o receptie ideala,aceasta antena de 1.30m de la Terfin functioneaza impecabil si are un castig superior fata de alte antene offset doar in 2 situatii: fie montaj fix,fie montaj cu montura polara si actuator!

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

forma este aceea a unei antene parabolice ? eu stiam ca acelea sunt perfet rotunde iar lnb-ul este fixat central, in poze vedem insa altceva. cum explici asta ?
    exemplul din satlex este pentru o antena parabolica ? nu ti se pare ca te contrazici din nou ?
    mai mult, in poza ta vad o antena deformata

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

forma este aceea a unei antene parabolice ? eu stiam ca acelea sunt perfet rotunde iar lnb-ul este fixat central, in poze vedem insa altceva. cum explici asta ?
    exemplul din satlex este pentru o antena parabolica ? nu ti se pare ca te contrazici din nou ?
    mai mult, in poza ta vad o antena deformata
    1- in mare parte da,este apropiata de o parabolica daca ne luam strict dupa suportul de lnb format din 3 bete,am specificat ca, sunt "specifice" unei parabole si nu ca este o parabola.
    2- Exemplul din satlex se refera strict la pozitia sa geografica si atat,daca,citeai cu atentie observai acest amanunt in text.
    3- Antena din poza nu este deformata,este doar o simpla indoitura pe margine care nu afecteaza cu nimic reflectorul initial al antenei.
    4- Si inca o data ma repet,antena respectiva este indicata strict pentru montajul fix sau mobil cu ajutorul unei monturi polare si actuator,este posibil si montajul pe H-H dar cu pierderi mari pe partea de receptie si cu joc marit la motor mai ales in extremitati,am spus acest lucru cred ca de vre-o 3 ori pana in prezent, in fine fiecare face cum crede de cuviinta,eu mi-am exprimat punctul de vedere avand in spate montaje diferite cu acest tip de antene de la Terfin si stiu foarte bine ce poate si ce nu poate merge la ele,modificari si alte chichite specifice romanului sunt insa la ordinea zilei,oricat de mult ai spune unui roman ca, nu se poate si ca va iesi prost,el nu se lasa pana nu incearca sa vada cu ochii lui.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

antena respectiva este indicata strict pentru montajul fix sau mobil cu ajutorul unei monturi polare si actuator,este posibil si montajul pe H-H dar cu pierderi mari pe partea de receptie
    ai facut niste calcule sau cum ai ajuns la aceasta concluzie ? doar sa afirmi asa e cam mult
    ce greutate are antena ?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

am vazut ca antena este de 125cm, pentru un hh 120 nu ar trebui sa fie probleme. ideal era stab120 dar poate ca in tara nu se gaseste

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

ai facut niste calcule sau cum ai ajuns la aceasta concluzie ? doar sa afirmi asa e cam mult
    ce greutate are antena ?
    Daca citeai atent prin postarile mele vedeai ca, am facut referire si la o incercare cu montaj H-H de aceea recomandam cele 2 variante de montaj fixa sau cu actuator,iar la concluzia ajunsa iarasi ma reintorc la...citeste atent ceea ce am postat..."eu mi-am exprimat punctul de vedere avand in spate montaje diferite cu acest tip de antene de la Terfin si stiu foarte bine ce poate si ce nu poate merge la ele".

am vazut ca antena este de 125cm, pentru un hh 120 nu ar trebui sa fie probleme. ideal era stab120 dar poate ca in tara nu se gaseste
    A vedea este una, a o detine este alta,antena are suprafata totala 130x120 ( cu tot cu margini ) greutatea cu tot cu montura este de aproximativ 21 Kg, stab 120 se gaseste in tara,costa 482,36 lei dar..nu functioneaza in parametri cu o astfel de antena pe el.

PS!
    Poate ne mai intalnim in Austria la o cabana ca in 2009 parca, si iti explic atunci cum e cu astfel de montaje!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Am citit parerea la fiecare, dar cu privire la suportul pe care se monteaza antena e obligatoriu ca tabla sa se aseze perfect cum e ea nativa. Nu se accepta spatii goale intre suport si tabla antenei, nu se accepta ca in doua locuri se fie ok si in altul sa se vada bine ca nu calca bine, si eu sa trag cu surubul tabla antenei sa vina pe suport. Nu agreez actuator cu montura polara, nu ma intereseaza pozitioner, cabluri, sursa de tensiune si altceva. O antena offset pana la 120, 130 poate fi pusa fara discutie pe motor H-H. Ca antena Terfin nu poate fi pusa, nu stiu, dar producatorul antenei a confirmat ca poate fi pusa. Am optat ca e mai ieftina, fiind din aluminiu, dar cu tot cu transport a fost 385 ron. Daca mai puneam ceva luam o antena Gibertini, si eram rezolvat. Ma intereseaza sa receptionez toata curba de la 45W-100E. Referitor la montarea pe curba cu H-H, stiu cum se monteaza. Am avut montata in locatia veche si a mers bine 20 de ani, cu inlocuirea unui motor. Pe Astra am cautat sa reglez antena sa storc tot ce se putea la semnal, dar indiferent cum reglam antena la azimut, elevatie, pozitia LNB, rotire, ridicare sus, jos, stanga, dreapta nu se putea face nimic sa obtin semnal mai bun.

Mersi de sfaturi, indrumari si o sa mai revin cu informatii.
    O captura cu locatia mea exacta. 46.929 Lat. Nordica, 20.886 Long. Estica.

DM 8000 HD, Focus, OSCAM

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

cred ca problema ta este legata de parcul fotovoltaic din localitate

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

cred ca problema ta este legata de parcul fotovoltaic din localitate

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Eu am si Gibertini si Emme Esse si Triax si te asigur ca Triax e superioara antenei Gibertini, iar Emme e superioara antenei Triax. Diferentele de castig sunt mici, e adevarat, dar sunt. Pentru HH recomand Emme Esse de 115, fiind si mai usoara decat Gibertini, dar si mai buna la semnal.

Cat despre antenele de la Peru, sunt antene foarte bune dpdv al receptiei, doar ca suportul care se aseaza pe bratul motorului e execrabil (am avut o antena de 1.2m luata acum catva timp). Nu stiu cum sunt cele de acum, dar din poze par a fi tot din cele cu montura proasta. Daca mai ai si teava un pic mai ruginita albesti la reglajul fin daca ai o pozitie mai incomoda.
    Vu+ Ultimo4k / Vu+ Solo2
    Emme Esse 1.25m (Thor) / Triax TDS110 (Eutelsat 9B) / Gibertini OP100 (multifeed 36E-39E-42E) / Triax TDS110 (multifeed 13E-16E-19E-23E) / no name-Boom 90cm (Hispasat 30W) / Emme Esse 1.15m + HH Amiko DM3800 (45W-90E)
    Telekom HD / Focussat / HD+ / Tivusat / Freesat Ro / MTVA / Digi Satelit / UPC Cablu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Da, se pare ca antenele Terfin sunt antene de calitate, dar monturile sunt cam atipice. Eu folosesc uneori tot antena Terfin de 1.8m, din petale. Montura polara permite un unghi de aprox 122 grade pe orbita Clarke, dupa ce este bine reglata urmareste orbita fara probleme. Montura este cam ciudata, in loc de mansonul exterior clasic, aceasta antena se fixeaza in interiorul catargului printr-o teava cu dia exterior de 45 mm, ceea ce este cam subtire. Fara ajusturi ale lungimii canalului ce permite reglajul elevatiei, antena nu poate fi folosite la latitudini mai mici de 43N, ex Bulgaria sau Turcia unde elevatia pe Sudul meridianului local este mai mare decat permite reglajul original. Se mai decupeaza si se mai castiga ceva grade, nu prea multe, dar nu am de gand sa folosesc antena in Africa Orificiile de prindere ale actuatorului sunt de numai 8mm, trebuiesc largite la 10-12mm pentru un actuator de 24 sau mai mare, dar asta nu e o problema de netrecut. Sectorul de orbita este limitat la circa 122 grade, cum am spus, din pacate aici nu este nimic facut din cauza design-ului original, cercul de prindere se loveste de bratul orizontal si limiteaza cursa atat la Est cat si la West. Reflectorul este excelent, comparat cu alte antene prime focus ( tip 1.9 bulgaria, 1.5m ukraina modelul roluit).

<br>

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)