Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    TBD Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Montare actuator - intrebare despre saibe plate si saibe antiblocare

Salutare,

Am un pm cu actuator QARL de 18. Am observat ca in timp piulitele care fixeaza actuatorul pe suportul fix si pe montura polara mobila incep sa se slabeasca, implicit capata joc.

Actuatorul se livreaza cu
    2 x surub M12
    2 x saiba plata M12
    2 x saiba antiblocare M12
    2 x piulita M12

Din instructiunile de montare nu mi-e clar unde vine instalata saiba plata. Ma induce in eroare si mentiunea ca pentru alinierea celor doua puncte de fixare mai trebuie adaugate saibe sau distantoare (spacers). Adica saiba ar trebui montata (daca e nevoie, sau mereu?) intre actuator si partile antenei (suport/montura polara) si nu pe gatul surubului?

Cu alte cuvinte, care ar fi pozitia fireasca de montare a celor 2 saibe pe suruburi? Imediat pe gatul surubului (1), deasupra spacerului (2), sub spacer (3), la piulita (4) - dar acolo vine saiba antiblocare si isi cam pierde rolul de blocare?

Poate ca e o intrebare prosteasca. In fine, vreau sa pun doua piulite cu antiblocare (eventual si doua piulite suplimentare care sa le stranga pe cele cu antiblocare) si daca tot umblu la motor macar sa fiu sigur ca pun totul in ordinea corecta.

Acum sunt piulite simple si vad ca saiba antiblocare nu isi face prea bine treaba.

Poate aveti si alte idei, astept parerile voastre.

Multumesc frumos.
    Last edited by xyzzyx; 7th October 2018 at 11:14.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

eu am pus saibe imediat dupa nuca mobila din varful actuatorului. si am piulite duble la prindere ca sa nu se mai desfaca.
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

TBD Teacher

Posts Thanks / Likes

OK, multumesc.

O sa pun si eu cate o saiba sus/jos sa "protejeze" distantorul. Atat in varf, pe bratul mobil, cat si pe punctul de fixare fix. Sau tu ai lasat numai saibe, fara distantor? Cum o fi mai bine/rezistent in timp?
    Cred ca nu e gresit sa pun o saiba si sub saiba grower. Adica 3 saibe pentru pozitiile 2, 3 si 4 din poza. Plus cate doua piulite pe fiecare surub, una cu antiblocare.

Daca nu pare OK, te rog sa zici.

LE: Nevermind. O sa pun si eu numai saibe sub nuca mobila. Este mai solid decat un distantor, suprafata mai mare de contact. Multam pentru raspunsul prompt.
    Last edited by xyzzyx; 7th October 2018 at 14:06.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

daca pui saiba grower la ce mai pui o a doua piulita ?
    exista un clei pentru blocat suruburi de vinzare in magazinele tip horbach, obi, scl. ca o alternativa, cred ca este de la loctite

TBD Teacher

Posts Thanks / Likes

Pai era saiba grower si s-a desurubat. Cu piulita antiblocare (are plastic pe partea opusa strangerii) probabil se va mai desuruba dar mult mai greu dar cu o a doua piulita nu vad cum sa se mai desurubeze.
    In nici un caz nu am sa fac o asamblare permanenta, saibele o sa se uzeze si trebuie inlocuite.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

cred ca esti intr-o mica eroare, saiba (saibele) si cu nuca sunt solidare prin stringere. nuca ramine libera pe surub, se poate roti. studiaza mai bine ansamblul ca sa poti intelege mai usor ce spun.
    ceea ce putini useri fac este ungerea periodica a nucilor cu un ulei de calitate pe baza de cupru sau grafit
    succes, este pe drumul cel bun !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu am pus asa ,merge de 10 ani

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Tv Sony Kd-49xd7005+Sony Tv Kd-55xf8505,Vu+Ultimo4k,Vu+uno4kse,dm 7020si,dm 500s, parabola al 1,8m ,30W-54E,pozitioner strong v50

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

acolo se depune si praf cu rezultatul unei abraziuni fine

TBD Teacher

Posts Thanks / Likes

Pana la urma am pus piulite (si saibe pe capete) pe post de distantor. 1 piulita M12 pe bratul mobil iar pe prinderea fixa, 1 piulita M12 + 1 piulita de trecere M12 (pe un surub de 12 cm!).
    A trebuit sa ridic partea fixa a motorului (QUARL 18") cu aprox 5 cm ca sa am cele 2 prinderi paralele cu baza de prindere.
    Am probat si cu saibe dar nu prea mi-a inspirat incredere avand de inaltat atat de mult prinderea fixa.

Ca strangere, asa cum planificasem, piulite M12 cu autoblocare + a 2-a piulita. Totul strans bine, dar nu exagerat de mult - se poate strica filetul. Singurul joc care poate sa mai apara este in nuca.

Sa vedem daca se mai desurubeaza acum.

Multumesc celor care au postat cu sfaturi pe aceasta tema.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (1 members and 1 guests)

1. dingo31