Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    TBD Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Post Receptie pachet YES (4W) in Romania

Ma intreb daca acest pachet se poate receptiona in Romania, si daca da, cu ce antena, zona, lnb?
    Mie imi intra de ex tp-ul 10926 V fec 5/6 DVB-S/QPSK.
    Pentru a-l receptiona mai bine a trebuit sa mut antena putin mai la vest. O sa dau o scanare sa vad daca mai sunt si alte tp receptionate de mine (antena 1.4m, Buzau, Invacom quad).
    Astept cu interes feedback-ul si altor utilizatori cu privire la receptia acestui pachet in tara noastra.
    Merci
    <br><br><br><br>

LE: Am scanat si nu imi mai intra nici o alta alta frecventa din acest pachet...Pe aceieasi frecvente sau foarte apropiat emit servicii mai puternice (Fransat sau T-home de ex).
    Last edited by xyzzyx; 23rd September 2018 at 00:07.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

1,4m ? incearca cu una de 3m dar si atunci ...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Excelent @xyzzyx.De mult nu ne-au mai "vizitat" izraelienii pe arc ,si sa-i prinzi cu antena de 1.4m?!Felicitari pentru reusita.Numai pe vremea analogicului se mai intimpla sa-i receptionez in diferite parti ale tarii,chiar si in Cluj,cu precadere dimineata.Monitorizeaza-i zi/noapte si,cine stie,poate o sa mai ai intilniri de grad trei!
    Asteptam vesti bune de la...Buzau(era sa zic Agigea)

satelescu

ps_Incearca si lnb IBU cu inele scalare.

TBD Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc frumos @satelescu
    Ce e interesant e ca antena trebuie miscata spre 5W, nu am mai numerotat pasii dar cred ca e orientata spre 4.3W. Oricum mi l-am salvat ca nou satelit, de pe pozitia aceasta TVH de ex, nu mai intra. Probabil se mai atenueaza din semnalul ce vine de pe 4W, e de fapt o groapa de semnal, numai asa poate fi prins acest tp. Azi dimineata era si peste 7 dB pe dm900.

Si da, o sa testez si cu IBU ca doar nu m-am agitat atat de pomana.

@nirolf antena mai mare = semnal si mai puternic de pe tp-urile unguresti sau ucrainiene... Nu pare tehnic posibil avand frecventele si banda de semnal suprapuse. Parerea mea...
    Last edited by xyzzyx; 23rd September 2018 at 14:35.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Receptionez si eu aceeasi frecventa in Arges cu o antena offset 1.8 metri. Am semnal stabil dar nu grozav. E singura frecventa care intra din pachetul YES.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)