Precum se vede pe hartile de mai sus,nici un spot nu atinge Romania,drept pentru care Arabsat-5A nici n-a trezit interesul amatorilor de la noi.Numai dupa ce-am deschis topicul despre acest satelit am vazut ca e in atentia amatorilor de la noi insa fara sa stirneasca o pasiune statornica.A fost o reactie de moment si cu asta gata.Si pe buna dreptate,oferta de programe tv(in araba) nu prea bogata si receptia dificila a lui Arabsat-5A n-are cum sa stimuleze pe amatorii de la noi.Trebuie sa recunoastem ca acest satelit este mai mult pentru impatimitii de semnale dificile,pentru receptia carora e nevoie de antene mari,de cel putin 1.8cm.
In zona mea,Clujul,cu antena de 150cm receptia este mai mult sau mai putin la limita pe majoritatea transponderilor ce i-am inchis de-a lungul anilor.Numai cei pentru date ii pot receptiona mai des,evident cu placa dvbs.Cu citiva ani in urma cel mai tare semnal era la 10723 H,17000,3/4,pachetul Saudit, si se receptiona la orice ora,insa acum semnalul a slabit mult incit e mai mult noroc cind il pot inchide.In schimb,RTD Djibouti la 10757 H,2600,3/4 si Hona Alazm Radio la 10946 H,2000,3/4 au un semnal bun destul de constant incit ii pot fi receptiona la orice ora cu farfuria mea.Acelasi lucru se intimpla cu Sudan TV la 12717 V,3000,3/4 si Ashorooq TV la 12721 V,2220,3/4,cu toate ca semnalul a scazut cu 2/3dB fata de anul trecut dar inca sint pe radar.De fapt receptia acestora se datoareaza parametrilor accesibil pentru toate tunerele.De asemenea modulatia QPSK favorizeaza si receptia feedurilor pe care-i gasim in partea superioara de banda.Nu acelasi lucru se poate spune despre transponderii in 8PSK,pentru receptia carora e nevoie de cel putin 8.3dB,ceea ce e greu de obtinut cu antena de 150cm.

satelescu