Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Results 181 to 188 of 188
    TBD Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Azi am intentionat sa pun in practica ce mi-am propus, si anume sa incerc sa elimin rotirea motorului in jurul nucii de pa partea fixa. Dar am avut surpriza sa constat ca nu mai e necesara aceasta operatiune. Motorul si-a facut un oarecare joc in cele doua nuci, ma rog si-a dat drumul. Actuatorul ramane acum in aceiasi pozitie in virtutea legii gravitationale, nu mai "balanseaza". Deci m-am calmat.
    Si m-am "calmat" si mai tare cand am vazut ce joc grozav am pe axul antenei. Surubul care se vrea a fi axul in jurul caruia se roteste toata antena actioneaza asupra gaurii de fixare de pe suportul antenei. Probabil ca de acolo comportamentul ciudat la receptie cand ma deplasez stanga dreapta. In fine nu mai investighez, chiar m-am plictisit. De dat antena jos ca sa refac acea gaura, sa pun eventual un lagar sau sa sudez doua saibe, foarte putin probabil. In timp si aceste saibe sudate sau lagare se uzeaza. E prost gandita montura. Cum sa pui un surub M10 care se invarte odata cu rotirea antenei in contact direct cu suportul antenei Filetul surubului actioneaza ca dintii unei rozatoare care se delecteaza cu un stiulete de porumb, o ia la rand, stanga dreapta si inapoi. Pfff...
    Cat o merge, o las asa.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Intelsat 907 @ 27.5° West

27.5W-11165 V,17500,3/4,8PSK-nou stream generic si 11631 V,22000,1/2,Dvb-S2-nou symbol rate,mutat de la 11635 V.

satelescu

@xyzzyx,in loc de schita,poate ar fi fost mai bine sa ne postezi o poza cu antena ta,scotind in evidenta actuatorul si problema pe care ai incercat s-o subliniezi.Vorba aceea,o imagine face...

TBD Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu cred ca e o "reclama" prea buna pentru acest topic ce mi s-a intamplat cu gluma asta de antena de 1.4m. Eu as incadra-o in ciclul "asa nu". Poate ca e prostie sau naivitate (ma refer exclusiv la mine), dar in fine, mai jos povestea si cu imagini...

Nuca de pe suportul fix, motorul se ridica sau cobora in nuca. Acum se misca lejer si sta destul de fix in pozitia care se vede, indiferent de directia de miscare a actuatorului. Ce sa mai fixez daca motorul nu mai balanseaza?

In plus, am gasit platbanda de pe partea fixa indoita. Am avut piulita de pe axul de rotatie a monturii stransa prea tare. O stransesem cand eram cu antena pe 26E, uitand ca prin rotire spre vest piulita de sus, de pe ax, se strange si mai tare... Banuiam ca am o astfel de problema pentru ca la apropierea de 45W motorul tragea mai greu, se deplasa mai incet (vedeam pe positioner).

Dar cea mai mare problema e jocul in suport, acolo unde axul de rotatie se strange sus de bara transversala a antenei. Piulita de sus era foarte stransa. OK. Am slabit-o Apoi am gasit si bucsa de plastic cu piulita aceia foarte subtire desurubata. Initial m-am ingrozit ca s-o fi distrus/crapat/rupt prostia aia de plastic (sau teflon, ce o fi) si trebuie data jos antena de pe suport ca sa inlocuiesc bucsa. Pana la urma am strans piulita (cu bucsa) la loc cu un cleste cu varf subtire.
    Acum, dupa ce am fixat axul surubulului in teava suportului, am vazut ca antena are in continuare joc pe surubul asta de sus: gaura de pe supoirtul antenei. Stiam ca are un joc (montura e de +10 ani totusi), dar parca acum era si mai mare!
    Posibil ca de aici sa fie si miscarea aparent dubioasa a antenei (la reglajele fine, antena pare a se duce mai intai in sens opus). Da, nu am scapat de acesta problema. Nu stiu si parca nici nu ma mai intereseaza ce se intampla, de ce, cum se rezolva. Chiar mi-a ajuns cu reglatul antenei.

Cele bune!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mersi de postare.Si foarte bine ca-ai facut,nu atit din cauza asa zisei "reclamei proaste",cit mai ales ca e o lectie despre(iarta-ma ca o spun) cum nu trebuie instalat un sistem de rotire a antenei prin actuator.Nu sint expert in astfel de lucruri ca sa dau lectii,dar e suficient sa vedem in imaginile de mai sus cit de fragil,eufemistic vorbind,e montat actuatorul pe o montura masiva si grea pe o antena de 1.4m,confectionata cu misloace adhoc.
    N-am intels bine cind ai spus la #180 ca motorul are "12-14 Kg" la un actuator Quarl?N-ai gresit cind ai tastat aceasta cifra?,pentru ca un astfel de actuator de 18 inch cu tot cu motoras daca are putin peste 2.5 Kg,sa zicem si 3 Kg.Dar si daca greutatea ar fi si mai mare decit cea mentionata de tine,la care putem adauga si a monturii(probabil ca motor si montura fac 14 Kg?),ceea ce mi se pare gresit in sistemul tau,pe linga bara de prindere,e faptul ca:1.punctul de prindere al actuatorului pe suportul de antena se sprijina mai mult pe piulitele adaugate pe surubul de prindere,in ideea,probabil,ca sa gasesti unghiul corect fata de celalalt capat,unde vine prinsa tija de montura,ca sa elimini frecarea in momentul cind coboara antena la elevatii mici?!Gresesc?
    Daca nu,atunci din start s-a creat o situatie care face posibil jocul de care vorbesti.In locul piulitelor trebuia sa pui acele mici bucse ce vin cu actuatorul,pe care se sprijina nuca,atit la un capat cit si la celalalt(in unele cazuri nici nu trebuie,daca punctele/unghirile de sprijin sint calculate corect).Cu cit partea mobila e mai departe de un punct fix cu atit solicitarea e mai mare,iar sansele de aparitie a unui joc oarecare se maresc cu timpul.Atita vreme cit antena e la elevatie mare,pe satelitii centrali,in zona noastra,nu-i nicio o problema,fiindca greutatea antenei si a monturii e impartita in mai multe puncte,iar miscarea tijei de la o pozitie la alta e inca controlata de motor si astfel pasii pot fi pastrati asa cum i-am memorat.Dar ce te faci cind antena coboara si toata greutatea ei se sprijina doar intr-un singur surub,care e tot timpul solicitat,fie de miscarea antenei,fie de presiunea vintului sau altor forte!Iar daca unghiul de care vorbeam anterior are inca o abatare,fie cit de mica,asta creaza o tensiune in plus mecanismului de control al antenei.Ceea ce duce cu timpul la uzura si desigur la joc.La care pot sa adaug si uzura filetului tijei in piulite(interioare),care,din cauza greutatii antenei,se misca in gol sau cu greu se roteste in filet.Din aceasta cauza pasii la coborire nu se mai potrivesc cu cei la urcarea antenei.De aceea e bine ca limita exterioara a tijei actuatorului,cind antena e la elevatie mica,sa nu fie stabilita chiar la ultimul filet.
    Si 2.platabanda de care te-ai folosit la prinderea actuatorului e prea subtire,care cu timpul duce la deformari.Ceea ce s-a si intimplat.
    Poate ma insel,dar asa cum arata montura ta,parca a fost facuta pentru o singura pozitie?Imi pot inchipui si restul,care nu se vede in poze,ca montura si suportul pentru actuator n-au fost gindite si confectionate in acelasi timp.Sau daca da,atunci s-a facut la repezeala si cu materiale de adunatura.
    Marturisesc ca nu stiu ce sfat ti-as da acum dupa ce-am vazut montura.Nici nu stiu daca montura din prima poza e aceasi cu ultima?Parca ar fi doua monturi diferite,prima ar fi cea care a venit cu antena,iar in ultima poza ar fi de la o alta antena?Ma inseala ochiul?Dar indiferent cum este montat actuatorul pe acest/e suport/uri,eu,in locul tau m-as gindi la un sistem de rotire care sa tina seama de ambele componente(actuator+montura) in acelasi timp,ca si cum ar face corp comun.Dupa parerea mea,la antena de 1.4m si daca e de aluminiu,ti-as recomanda sa faci o montura noua.Asta in caz ca vrei sa vizitezi mai des extremele curbei.Esti intr-o zona favorabila receptiilor de dx-er ca sa nu profiti de acest avantaj.
    Succes in tot ce faci!

satelescu

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Montura luata in discutie mai are o hiba din ce se vede in poze. Lipsa posibilitate reglare unghi de declinatie. Asta mai ales daca vrea sa urmareasca corect cu max de semnal toata curba sat.
    Zic sa ia serios in calcul posibilitatea inlocuirii monturii polare.

TBD Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspunsuri. Cand am postat pozele mi-am asumat si criticile. Stiu ce am gresit, dar gaura de pe prinderea de sus se uza oricum in timp, poate nu asa de repede daca nu strangeam atat de tare. Daca era un HARL sau DARL, motorul se ardea de mult. Asa a reusit sa indoaie o platbanda de 5mm lata de 50mm.

@bono: Nu am facut decat sa sudez doua platbande pe montura originala, mai intai stranse cu un surub pe gaurile oiriginale si apoi sudat. Suportul pentru bratul mobil l-am intarit pe dedesupt cu un cornier. Nu am umblat la ax, ce treaba sa am cu el? Oricum mi se pare aiurea ca toata antena sa se sprijine in doua puncte, unul inferior care este si surub de reglare a declinatiei si unul superior care e mai mult de fixare pe pozitie.

@satelescu: Poate ca am exagerat, actuatorul cantareste aprox 8-10 kg. As aprecia ca solicitarile vantului sunt mai mari de 8-10 kg.
    1. Am adaugat piulite suplimentare ca sa aduc cele doua puncte de prindere (partea fixa si partea mobila) astfel incat sa fie intr-un plan paralel cu axa motorului. Conform instructiunile de montare trebuie adaugate saibe si distantoare ca unghiul intre cele doua planuri sa fie mai mic de 1 grad. Nu vad nimic gresit. A mers si cu bucsele de tabla foarte bine dar facea un unghi destul de mare mai ales cand se strangea, desigur. Ca puneam partea fixa la 1 cm sau la 10 cm de suportul fix, motorul e la fel de greu, are aceiasi putere. Singura problema ar fi fost balansul in nuca, care pana la urma a disparut, si-a dat drumul.
    2. Montura este cea originala, la care am sudat platbanda suficient de groasa si lata. Dupa cum se observa nu s-a indoit in jos in virtutea greutatii ci in sus, pentru ca axul monturii era blocat, nu se rotea. S-a indoit la strangerea acxtuatorului pe 45W. Nostim comentariul cu "adunatura". Si e aceiasi montura, adica ce treaba am eu sa pun poze cu altceva decat ce ma intereseaza/afecxteaza? Acum imi pare rau ca nu am facut o poza de ansamblu sa se vada tot. M-a interesat sa pozez unde am vazut probleme, nu pentru social media. Asta-i culmea!

Iar sfatul tau de a "face" o noua montura... Ei, hai, ca asta-i buna! Oi fi absolvit eu acum ceva ani un liceu de mate-fizica si automat ni s-a dat o "tzidula" de lacatus mecanic, dar sa confectionez o noua montura, nu ca e chiar prea mult! O iau ca o gluma.

Eu am stricat, eu repar. Adica am sa apelez la un atelier de lacatuserie care stie sa puna o bucsa de cupru eventual cu filet. Asta la anul, daca nu imigram cu totii...

Inca o data multumesc pentru comentarii, fie ele si negative. Nu ma supar. Sunt mai suparat pe mine pentru ca mi s-a stricat jucaria si nu merge cum vroiam.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by xyzzyx
    ...Inca o data multumesc pentru comentarii, fie ele si negative. Nu ma supar. Sunt mai suparat pe mine pentru ca mi s-a stricat jucaria si nu merge cum vroiam.
    Si faci foarte bine ca nu te superi,fiindca imi place sa cred ca cei care au intervenit sau citesc acest topic sint de buna credinta si au tot interesul sa obtina la receptie ceea ce ai reusit cu antena si chiar cu montura pe care am criticat-o,care,la drept vorbind,nu conteaza cum arata,estetic vorbind,atita vreme cit atinge tintele/pozitiile vizate de tine!Depinde de tine,cum altfel,ce vei face cu montura si daca o vei folosi in continuare in starea in care se afla.
    In ciuda a ceea ce credem noi despre montura ta,ceea ce conteaza e performanta antenei tale,printre altele si faptul c-ai putut sa scanezi ultima pozitie extrem -estica(?) in banda Ku,care,dupa cite stiu,sint foarte putini de la noi ce-au reusit s-o atinga!Iar daca vrei sa faci o premiera pentru Romania si fiindca te afli in partea estica a tarii,unde receptia la elevatii si mai mici ar putea fi realizata,ti-as propune sa incerci pozitia 103E-Express-AM3.Coordonatele geografice ale orasului tau,Buzau,are avantajul ca permite,teoretic,receptia acestui satelit,pentru ca elevatia e la plus,si anume:1.39°!Pe site-urile consacrate de sateliti nu-s listati transponderi in banda Ku,si asta pentru ca n-au fost raportati.Si totusi,exista doi transponderi de date,la 11606V,34425 3/5 8PSK si 11669V,34425,3/5 8PSK.Si fiindca ai posibilitatea sa faci blindscan cu placa tbs,poate ai norocul sa gasesti si altii...
    Incearca si fa-ne invidiosi Iti doresc tare mult sa reusesti

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Eutelsat 5 West A @ 5° West

De la ultima mea scanare la #122 a fost activat un alt transponder multistream la 5.0W,de la Mediasat,la 12522 V,35500,3/4,Dvb-S2/8PSK,stream 2,cod PLS:Gold-262140,cu semnal puternic ca ceilalti din banda superioara:
    Receptie cu antena T90:

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)