Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 151 to 156 of 156
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Hispasat 36W-1 @ 36° West

Hispasat 36W-1 e stationat la aceasta pozitie din 2017.E prevazut sa aiba 20 transponderi in banda Ku si 3 in banda Ka.Deocamdata gasim activ un singur transponder,si acesta de date,la 12520 V,27000,2/3,Dvb-S2.Si cu toate ca harta ne arata un semnal puternic pe o mare suprafata din Europa,el nu-i asa cum am sperat sa fie,cel putin pina acum.Si nu cred ca vine de pe spotul America de Sud.As zice,dimpotriva;cu antena de 150cm reusesc sa am doar putin peste 7dB,suficient cind l-am descoperit prima oara.
    Dar pentru acest topic am folosit si antena de 110cm si,ce sa vezi,ca semnalul poate fi inchis si cu antena mai mica in zona mea,care e putin peste 4dB pe o vreme senina.Sper sa-i ajute pe cei care isi duc antena mai spre vest.E adevarat ca acum pare fara un folos imediat.
    Postez semnalul captat cu antena de 110cm.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Telstar 11N @ 37.5° West

Cita emotie pentru a receptiona semnalul pentru noul venit pe arc,in 2009, Telstar 11N !Ne-am dumirit mai apoi ca semnalul avea sa fie tare atunci,cum de altminteri este si acum,dar pe spotul Europa.Ceea ce inseamna ca receptia este posibila si cu antene mici,de 100 cm,in partea vestica a tarii.Cu antena de 150cm reusesc sa detectez semnal si de pe spotul Africa de Nord,daca nu chiar de pe Atlantic? Eu am testat pozitia cu antena de 110cm si 150cm.Iarasi,din pacate tot mai putine feeduri se mai pot gasi pe acest satelit.Toti transponderii care sint activi si apar pe analizorul meu sint de date.
    Am sa postez semnalul si transponderii receptionati de pe ambele fascicole cu cele doua antene cu gindul ca alt pasionat ar putea obtine semnal mai bun decit am reusit eu,mai ales de pe spotul Africa de Nord/Atlantic?

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default SES-6 @ 40.5° West

Avem pe topicul dedicat lui SES-6 primele reactii si rapoarte de receptie din partea pasionatilor rdi-isti cind satelitul a devenit operatinal in 2013.De atunci si pina in prezent,2018,nu s-au produs modificari,atit la nivelul si intensitatii semnalului pe zona noastra,dar mai ales,a continutului frecventelor folosite.Ce-am comentat acolo in 2013 a ramas valabil si acum dupa cinci ani de cind satelitul e pe orbita si functioneaza.
    Eu am sa ilustrez acum semnalul si transponderii pe care-i receptionez cu antena de 110cm in acest moment.Absolut toti sint pe polaritatea Verticala si cam acestia pot fi gasiti daca dati cautare din zona noastra,fiindca spotul acopera,precum se vede limpede pe harta de mai sus,o jumatate din continentul nostru.Dar exista de asemenea semnal si transponderi pe Orizontala,ce-i drept foarte slab,care pare ca sint de pe un alt spot.Alfel nu-mi explic de ce atunci cind am dat peste astfel de transponderi,care aproape se suprapun peste cei de pe verticala,iar unii din acestia au cam aceasi parametrii?Aceasta intrebare mi-am pus-o prima oara cind am dat peste un semnal pe orizontala.Am crezut atunci ca n-am reglat bine skew-ul lnb-ului,dar,mai apoi,am primit raspuns de la unii pasionati din zona vestica a Europei,unde semnalul e mai tare si care-l receptionau bine pe acea polaritate.Deci era adevarat ca sint transponderi activi si pe orizontala.Dar pentru a-i receptiona trebuie folosita o antena mai mare in zona mea,de peste 2m!Numai ocazional si in anumite conditii,in special meteo,reusesc sa mai vad transponderi pe orizontala cu antena de 150cm.
    Amintesc de aceasta polaritatea doar daca cineva de la noi ar fi interesat sa incerce.Sint curios ce gaseste la 40.5W scanind banda Ku a lui SES-6?

satelescu

BISS friend Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

34.5W

37.5W

40.5W

O seară frumoasa tuturor!
    -=<SS2 FUN>=- Oscam sh4, mips, raspi
    DVBSky T9580,Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, DM3800, 100.5E-45W,Dm500S, CubeRevo250, Raspi, Asus Wl500GPv2 ...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Intelsat 32e / Sky-B1 @ 43.2° West

Despre pozitia 43.1W am postat un raport de receptie cind inca Intelsat 9 era in functie cu o inclinatie destul mare,dar,surprinzator,cu semnal tare cind revenea la normal,mai spre seara.Asta a fost in 2016,cind inca il mai puteai da peste el,ca apoi sa dispara de pe arc.Ca in 2017 sa fie lansat si sa devina operational un nou satelit,Intelsat 32e,care a inceput timid,cu citiva transponderi de date,pe care-i gasim si acum.Cei care ii putem receptiona din zona noastra se afla pe spotul "clasic",adica pe o suprafata foarte mare,care acopera Atlanticul si doua continente,Europa si America de Nord.Semnal e puternic pe zona mea,incit e receptionabil si cu antena de 110cm.In schimb,spoturile-celule sint de "neatins" cu antena mea de 150cm,chiar si de 2.5/3m?!Am vazut si la alte Intelsat-uri cu "e" in coada,care au astfel de configuratie celula,cit de dificil sint de receptionati!
    Dar,daca e sa gasim o consolare,cam toti transponderi stiuti,care sint activi pe acest satelit,sint pentru date.In acest moment am gasit cu antena de 110cm numai doi transponderi pe Verticala.Tot atitia si cu cea de 150cm.

satelescu

@Rely,inca odata felicitari pentru receptia satelitilor vestici si cu ce rezultate!,tinind cont de marimea antenei tale si a locatiei.Daca ai orizont deschis,fara obstacole fizice,mai departe de 40.0W,te rog incearca sa-i prinzi pe urmatorii pe care ii prezint in continuare.Dar de ce sa nu incerci si partea estica!Te afli intr-o zona favorizata de geografie pentru spoturile din Asia Centrala,Rusia,Orientul Apropiat sau Indepartat,etc.Fa-i invidiosi pe cei din vest,incepind cu mine,care n-avem "brate" asa de lungi sa atingem Orientul

BISS friend Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu te las singur! Cel puţin pînă la 45 W am ajuns. Sunt acolo cîteva programe radio pe care le recepționez cu semnal excelent. Dar voi posta după ce ajungi cu prezentarea acolo. Pe est am ajuns la 100.5. Aş mai avea ceva de reglat pe la antenă. Dar sunt mulţumit şi aşa.
    -=<SS2 FUN>=- Oscam sh4, mips, raspi
    DVBSky T9580,Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, DM3800, 100.5E-45W,Dm500S, CubeRevo250, Raspi, Asus Wl500GPv2 ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (1 members and 5 guests)

1. xyzzyx