Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default newnigm2: windows 10 nu mai poate accessa samba share

Salutare,

de catva timp (2-3 luni cred), nu mai pot accessa samba share de pe dreambox.

Banuiesc ca este de la clientul de samba de pe PC (windows 10). cand accessez share-ul \\192.168.1.25\share fereastra din explorer este goala.
    in samba logfile de pe dreambox, primes urmatoarea erorare:

[2018/07/08 9:38:16, 0] lib/util_sock.c:read_data(534)
    read_data: read failure for 4 bytes to client <192.168.1.25>. Error = Connection reset by peer

am creat o masina virtuala cu vmware, am installat un Windows 10 nou si merge
    vreau sa accessez direct de pe host fara sa incarc vmware de fiecare data cand vreau sa schimb fisiere cu dream-ul

in Local Security Policy am setat la "Network security: LAN Manager authentication level" -> Send LM & NTLM - use NTLMv2 session security if negotiated
    tot fara succes.

folosesc newnigma2, update actualizat.

are cineva vreo idee? experienta?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Din cauza ca Microsoft a dezactivat, in ultimlele update-uri de windows 10, SMBv1.0 din cauza ca acest protocol este suspectat ca ar sta la baza celor mai multor atacuri ransomware/spyware. Uita-te in Control Panel -> Programs and Feautures -> Turn Windows Feautures on/off si bifeaza SMB 1.0/CIFS File sharing Support.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by onutd View Post
    Din cauza ca Microsoft a dezactivat, in ultimlele update-uri de windows 10, SMBv1.0 din cauza ca acest protocol este suspectat ca ar sta la baza celor mai multor atacuri ransomware/spyware. Uita-te in Control Panel -> Programs and Feautures -> Turn Windows Feautures on/off si bifeaza SMB 1.0/CIFS File sharing Support.

https://image.ibb.co/kfOxP8/smb1.png
    chestia asta am patit-o si eu acum vreo 2-3 saptamâni.
    tot mai mizerabili astia de la microsoft.
    ar putea macar sa anunte prin kktul ala de notificare ca s-au suspendat anumite chestii.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Da, asa este. Ei l-au dezactivat pur si simplu insa au scris la ei pe site dupa lansarea Redstone 4. Mai mult decat atat in unele retele in care exista Windows XP/Window 7 + Windows 10 sistemele cu Windows 10 nu mai vad celelalte calculatoare fara a activa SMB 1.0/CIFS File sharing Support. Daca cineva se „izbeste” de aceasta problema sa stie care este cauza.

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

ce sa-ti povestesc, pasiunea vietii mele si probabil si a altora e sa stam toata ziua la ei pe site sa citim ultimele noutati.

PS: am avut un client care lunea dimineatza nu mai "vedea" serverul care rula un windows server 2003 (baze de date de contabilitate).
    îti dai seama ce gânduri alese avea omul ala la adresa megacorporatiei.

nu-ti mai povestesc ca nici legaturile de odbc de mysql nu prea se mai simt bine pe w10, gasisem niste topicuri deschise de niste disperati care tot asa s-au trezit intr-o dimineata ca nu le mai functionau.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Daca ai rabdare sa citesti EULA la Windows 10 o sa-ti dai seama ca-i doare in K*R de utilizatorul final, care nu prea mai are niciun drept. Acum revenind la problema de mai sus... nu le-a mai mers de pe Windows 10 odata cu lansarea updatelui Redstone 4 (sfarsitul lui Aprilie - inceputul lunii Mai - insa prin RO a ajuns pe la inceputul lui Iunie). Rezolvarea este reactivarea manuala a SMB 1.0 asa cum am aratat mai sus. Sper sa va ajute ce am scris mai sus pe cei care aveti probleme.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

salutare, merci mult de raspunsuri. dupa ce am instalat SMB 1.0/CIFS File sharing Support a functionat.
    referitor la mesagele cu microsoft si updates, sunt de parere ca newnigma sa faca upgrade la pachetul samba

sanatate

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)