Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Post problem mufa hdmi dreambox 7020

am probleme cu mufa hdmi de la dm 7020 hd , cind conectez aparatu nu are imagine pe tv si scrie lipsa semnal , am schimbat cablu am pus alta imagine pe dm , nu merge, mufa la tv merge pentru ca am pus alt aparat si merge , se pare ca este de la dm , am pus cablu normal cu mufa scart si merge pe intrarea scart , a mai patit cineva asa , ce trebue facut ?, sau este o setrare la dm sa il deschid ?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut

Nu stiu care sa fie rezolvarea la tine dar iti povestesc ce am patit cu un dm800se poate te ajuta.
    Am facut un upgrade la openpli 6 la inceput totul ok pe iesirea hdmi, dupa ce am facut acele setari pentru diplay de calibrare
    pe care le cere openpli 6 nu am mai avut semnal pe hdmi, pe scart mergea. Am rescris imaginea nici un rezultat, iesirea hdmi era moarta, am schimbat cabluri nimic, am vrut sa pun o alta imagine mai veche nu a vrut.
    Singura solutie care a functionat a fost rescrierea unei imagini mai vechi openpli 4 si a revenit hdmi singurel.
    Stiu ca nu are logica dar doar aceasta varianta a functionat la mine.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

mersi o sa incerc si asta , dar nu este mufa de hdmi sa cumpar separat sa o inlocuesc ?,sau mufa este pe placa si nu merge inlocuita decit cu placa cu tot ?, acum ma uit pe scart la el nu este o problema dar vreau sa il repar , poate ati mai avut aceasta problema careva? , si cum ati rezolvat , astep pareri mersai

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

verifica la setari in enigma2 - video - rata de refresh : multi sau 50Hz. Sa nu fie cumva selectat 60Hz
    Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)