Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Transmisii in 8K Ultra HD

Daca pina mai ieri citeam despre rezolutia 8K UHD((7680×4320) mai mult ca experiment de "laborator" si nu stiam precis in ce orizont de timp ea va fi posibila si pentru noi,ca simplii (tele)specatori),iata ca timpul nu are rabdare cu nimeni,atit pentru creatorii acestei tehnologii,dar si,in special,pentru operatori,si in cele din urma,de ce sa nu ne includem,chiar pentru noi,cei care urmarim seara de seara tot felul de spectacole televizuale cu ajutorul atitor dispozitive tehnologice de ultima ora.
    Iata ca primele transmisiuni de satelit-teste-in aceasta rezolutie se fac de citeva zile la 28.2E pe 12480 V,30000,3/4,Dvb-S2/16APSK,dupa ce acum trei saptamini testele in 8K au fost facute pe satelitul Astra 3B la pozitia 23.5E si au durat foarte putin.Testele de acum sint facute de o companie poloneza PSNC si consta in difuzarea unui filmulet,de fapt un stream DVB-IP,cu cadre dintr-o sera cu plante exotice.TSReader,sau alta alta aplicatie,ne arata doar pid-urile de Data,SID,PMT,insa nu aflam ID-ul.Pentru a avea acces la streamul HEVC/UHD 8k,trebuie sa aflam adresa de IP din Mac,care se poate vedea din aplicatie la modul DVB/IP,alegind pidul 3000,care ne arata apoi doua adrese de IP.Alegem pe prima,U:228.1.1.1,alegem o cale,dupa care dam click dreapta pentru inregistrare lui.Fisierul sa fie de aproape undeva la 1G;dureaza cam doua minute si ceva.Apoi se alege un player.Primul pe care l-am folosit a fost PotPlayer,care desi rula cursiv streamul imi consuma aproape tot CPU-ul Intel i7-7700.Am incercat si altele,in cele din urma am constatat ca playerul dvbs SmartDVB este cel mai nimerit sa ruleze streamul de 8K,in primul rind pentru ca CPU-ul raminea undeva intre 10/20% si fiindca streamul rula cursiv ca si cum ar fi fost cu o rezolutie standard.
    Postez citeva imagini cu streamul 8K ruleaza pe SmartDVB,iar in partea dreapta incarcarea CPU-lui.Spre comparatie.mm sa pun si o poza cu Potplayer.Cei care vor sa incerce resursele pc-ului lor,pot descarca fisierul 8k de aici

satelescu

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

28 e
    test 8k
    Astra 2E (28.2 ° E)
    tp. 40
    frequency: 12,480 GHz
    polarization: V (vertical)
    SR: 30000 ksymb / s
    FEC: 3/4
    DVB-S2 / 16APSK
    Roll-off: 0.2
    Pilot S2: Active
    dom

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

28.2E-semnal lipsa la 12480 V,30000,3/4,16APSK pentru testele in 8K.

satelescu

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

si asta ...demult, am observat si eu !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Foarte bine ca se fac teste spre noi culmi dar .... e mult prea devreme pt. 8K.

Chiar e nevoie de 8K se intreaba foarte multa lume dupa ce s-au cam dezumflat si dupa transmisiile 4k de pana acum, inclusiv mondialul de fotbal.
    Pe ce TV-uri, la ce diagonale si de la ce distante puteti voi observa diferente notabile intre 4K si 8K dintr-o pozitie confortabila, ergonomica, de privit indelungat, nu studiind imaginea minute in sir cu lupa de la 1m pe un ecran de 75 inch ?
    Dupa fiasco-ul inregistrat cu 3D-ul producatorii au batut toba marketingului pe incredibilul 4K.
    Testele in orb arata ca sub 55 inch nici 4K-ul nu le sare multora in ochi in raport cu 2K-ul.
    Foarte multi cunoscuti, cu scule in majoritatea lor din clasa Hi-End si diagonale generoase, sunt dezamagiti de 4K-ul actual de la mondialul din Rusia, indiferent de provider.
    Multi mi-au spus ca prefera calitatea imginii de la mondial in 2K a TVR HD de pe 16E, care chiar daca este 1080i trece la varf peste 17 Mb/s in detrimentul 4K-ului chiar transmis la 24 Mb/s.
    Sincer, personal subscriu, desi am fost, sunt si raman un avid "forever" dupa tehnologia noua.
    Dar totusi ...
    Sunt transmisii pretinse in 4K pe satelit care au un bitrate asemanator sau chiar mai rau, inferior amaratului nostru TVRHD de pe 16E.
    Masurati si vedeti singuri realitatea actuala !
    Apoi, atentie ca H265-ul, HEVC-ul prezinta si reversul medaliei fata de hodorogul H264.
    Nu poti chiar sa faci din cacat bici si sa si pocneasca, chiar si algoritmii de transmisie si compresie reprezinta un compromis.
    Un ochi avizat vede diferentele !
    Si apoi, in afara de transmisiile live si ceva materiale promo, ce alt content care merita vazut credeti ca va va oferi mafia mondiala khazara a filmelor ?
    Si mai ales cand si la ce pret ?
    Va vor oferi pe langa cateva productii noi cu surle si trabite, din nou, aceeasi paleta de filme vechi dar in 8K.
    La inceput multe up-scalate din 2k la modul cel mai golanesc posibil, asa cum au facut si mai fac inca in 2K cu content vechi SD.
    Nu trebuie sa fiti de acord cu mine.
    Va rog doar sa ganditi echilibrat.
    Toate la timpul lor.

PS.
    Cei mai hodorogi ca mine poate isi aduc aminte anii 90 cand se lansa digitalul pe satelit, cum noile receptoare hibride erau facute intentionat, la modul penibil, sa scoata semnalul video analog mizerabil, sters, fara saturatie si cu zgomot pe chroma, cu axare proasta ca sa clampane usor, cu scopul clar de a promova noul, digitalul.
    Doar ca lumea a observat rapid diferenta dintre imaginea unui receptor bun analog vechi si unul nou si faptul ca noul digital de la acea vreme nu prea avea rezolutie fata de un analog bun.
    Si a durat ceva ani buni pana cand lumea a primit HD-ul care a dres busuiocul rezolutiei in digital.
    Problema acum este daca chiar este necesar 8K in casele noastre unde privim de la 2-5 metri ?
    Aceasta este interbarea !

Sigur ca o minte dementa poate sa-si puna si peste 75 inch la capatul patului, sa dea din cap dupa mingea de tenis sau subtitrare pana ameteste si/sau il dor ochii.
    Dar majoritatea celor care gandesc va cumpani pana sa scoata banul ... din cardul sau de goim, rob al ocultei bancar-fincanciare globaliste.
    Desigur ca sunt si unii, nu putini, care cred ca vad in prezent FULL-HD pe display-ul de cativa inch de la smartfoane ...
    Acestia sigur vor vedea si 8K !

Last edited by 007/Ro; 8th July 2018 at 09:25.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Intotdeauna au fost si vor exista sceptici/conservatori
    Legat de actualul 4K , personal cand mi-am cumparat tv-ul actual acum doi ani nu l-am cumparat doar pt receptionarea prg tv 4K de pe satelit
    Stiam ca il voi folosi si la redarea de filme 4K si jocuri 4K , deci cand cumperi un astfel de tv 4K ( adevarat nu cele pana in 3000 lei ) nu il cumperi doar pt o anumita directie
    Cati dintre voi ati jucat un joc in rezolutie 4K true cu un Xbox One X ?
    Sa vedeti detalii si culori pe un tv cu panel de 10bit si nu va scriu sa imi laud tv-ul 4K , ci la modul general
    In plus sa nu uitam ca totul este relativ , fiindca conteaza foarte mult de perceptia vizuala a fiecaruia
    Revenind la noul format 8K , se pleaca/gandeste gresit de la inceput
    Noul format fiind gandit ca un upgrade la actualul 4K care nu face fata ecranelor de pe stadioane
    Sa va aduc aminte care a fost primul eveniment transmis in 8K anul acesta ?
    Insa va aduc aminte de cum se vedea imaginea unui prg tv analogic pe un tv de 37''/39'' si cum se vedea pe un tv cu diagonala de peste 68''/70''
    Si acum ganditi-va in aceasi idee cu ce am scris mai sus la un ecran de cel putin 4/5m diagonala cum sunt cele de pe stadioane
    La fel cum androidul a fost gandit/conceput pt telefoanele mobile si doar pe aceste device-uri se descurca cel mai bine
    Cam la fel va fi si cu noul 8K , insa mai avem de asteptat pana in 2020 cand noul 8K va fi implementat ''legal''
    Ca vor fi sceptici/conservatori si atunci ca si in prezent cu 4K , asta deja tine de doleantele fiecaruia si prea putin are de a face cu progresul
    Oare cati dintre voi vor mai putea trai in prezent/viitor , fara un telefon mobil ?
    Si acum 5/6 ani telefoanele mobile erau niste mofturi , noroc ca progresul nu tine cont de.......

Si eu am probat cu SmartDVB fisierul in cauza si vad ca imi ''urca/tine'' procul ( i7-7700 ) in 70% cea ce mi-se pare destul de mult
    Ca pl video am o ''amarata'' de GTX 1060/3Gb si 8Gb de ram pe un ssd Samsung 850 cu win 10/x64

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai despre asta am scris, ca tocmai pe modelele de varf din 2017 si 2018 cu diagonale de peste 55 inch, pe 10 bit, destinate consumatorului domestic, actuala oferta de content 4K lasa de dorit si cumparatorii sunt dezamagiti de calitatea ofertei transmisiilor in UHD.
    Ca se vede nu stiu ce joc mai bine este frectie.
    Care cica este 4K True.
    Ma lasi bre ?
    Adica avem de-a face cu 4K unTrue la TV-urile de top pe 10 biti cu diagonale mari de la primii mari producatori ?
    Sau daca vrem imagine 4k "true" nu o gasim decat la jocuri ?
    Despre ce vorbim atunci ?
    In plus, vorbeam despre TV-urile domestice, de casa, cele pe care si le cumpara goimul de rand, nu de display-uri imense profesionale/dedicate care necesita rezolutii de 8K in raport cu marimea diagonalei.
    Si daca nu ai observat, majoritatea si pe acest forum e interesata in principal de vizionarea curenta a programelor transmise prin satelit, cablu, terestru, streaming, mult mai putin de jocuri.
    Chiar si acest topic este legat de testele 8K efectuate tot pe satelit unde am comentat despre oportunitatea 8K pt. consumatorul de rand versus oferta meschina actuala 4K.

Nu sunt conservator si nici sceptic.
    Doar realist.
    Si am si un pic de expertiza in domeniu.
    Un pic ...

Tu probabil ma confunzi cu mosul depanator din reclama TV, cel care zice ca " televizoarele pe tuburi erau de o mie de ori mai bune " !

Apropo de tuburi si conservatorism, ai habar ca " les connaisseurs " in HI-END audio folosesc inca tuburi sau ca pana acum cativa ani vinyl-ul, cu toate imperfectiunile sale, era mai fidel decat CD-ul si DVD-A-ul ?

Last edited by 007/Ro; 8th July 2018 at 13:10.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

In primul rand vezi ca nu era vorba de tine si nici eu nu sunt venit ''pe dambovita'' in domeniu
    Vad ca tu confuzi panourile de pe stadioane cu tv-urile home , dar asta e prb ta pana la urma
    Apropo exista si consumator salbatic , de tot ii dai cu , consumatorul domestic
    Am facut referire la cei care inca merg pe mentalitatea - Daca si-a cumparat vecinu tv 4K , musa-i sa imi cumpar si eu
    Si multi se uita intai la pret , ignorand de fapt ce este mai important
    Daca tot te lauzi ca esti de mult timp in domeniu , atunci stii ca formatul 4K nu are doar rezolutia ca singurul criteriu in alegerea unui tv 4K
    Si da stiu ca statiile profesionale lucreaza cel mai bine cu tuburi si de acea si costa mult mai mult decat o statie cu semiconductori
    Probabil ca nu detii o consola Xbox One X ca sa vezi/joci un joc in 4K , fiindca altfel nu ai mai fi scris ce ai scris
    Insa asta e , fiecare cu parerile lui si asta e bine , fiindca ce ar fi fost viata daca era numai - Alba sau Neagra

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu conteaza pe ce apa ai venit, nici cu ce pluta, de vreme ce rastalmacesti ce am scris.
    Poate nu ai priceput.
    Reiau
    Foarte bine ca se fac teste spre noi culmi dar .... e mult prea devreme pt. 8K.
    Chiar e nevoie de 8K se intreaba foarte multa lume dupa ce s-au cam dezumflat si dupa transmisiile 4k de pana acum, inclusiv mondialul de fotbal.
    Pe ce TV-uri, la ce diagonale si de la ce distante puteti voi observa diferente notabile intre 4K si 8K acasa dintr-o pozitie confortabila, ergonomica, de privit indelungat, nu studiind imaginea minute in sir cu lupa de la 1m pe un ecran de 75 inch ?
    Cand o sa treci de etapa marilor virtuti juvenile legate de posesia euforica a unei cutii de joaca, anunta-ne !
    Ce sa mai zica cei care " se joaca " cu drone profesionale dotate cu camere 8K si au si licenta AACR pt. ele ?

Aici se face vorbire despre transmisiile (S)UHD pe satelit, nu despre console de joaca, daca inca nu ti-ai dat seama !
    Last edited by 007/Ro; 8th July 2018 at 16:51.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Ok , ramai LIMITAT la prg tv prin satelit daca asta crezi tu
    Oricum atat 4K cat si viitorul 8K NU SUNT LIMITATE doar la receptia prg tv prin satelit
    Userii sunt cel care LIMITEAZA formatele in cauza in functie de doleante , insa realitatea nu e chiar atat de ''limitata''
    La fel sa intamplat si cu 3D-ul , multi il considera ''mort'' din cauza ca vezi doamne numai sunt prg tv 3D prin satelit
    Ca parca domeniul 3D e LIMITAT doar la aceste prg tv , in fine.....
    Pana la urma NIMENI NU ESTE OBLIGAT sa si cumpere tv 8K cand vor aparea in comert intr-o varietate mai mare
    Scepticii si conservatori vor fi insa din pacate tot timpul

Super Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@007
    baiatul nu stie cu cine sta de vorba de aia se da la contre,deh mai nou pe forum ,nu stie ce si cum dar invata are timp destul
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by xyzcv
    ...Si eu am probat cu SmartDVB fisierul in cauza si vad ca imi ''urca/tine'' procul ( i7-7700 ) in 70% cea ce mi-se pare destul de mult
    Ca pl video am o ''amarata'' de GTX 1060/3Gb si 8Gb de ram pe un ssd Samsung 850 cu win 10/x64
    Intimplarea face ca si tu sa ai o placa grafica GeForce GTX 1060/3Gb(diferenta ca a mea e de 6Gb) capabila sa faca hardware acceleration si,tot o coincidenta,sa ai si un proccesor CPU [email protected],ceea ce,precum stii, este un mare avantaj in special pentru jocuri dar si pentru imagine de inalta rezolutie.Avind cam acelasi suport HW,ar trebui sa poti rula fisierul 8K intre 15/30% cpu-ul.Dar pentru asta,daca n-ai facut-o pina acum,este preferabil sa setezi placa grafica in felul urmator:
    1.Windows->Power Option->High Performance
    2.NVIDIA Control Panel-> a.Manage 3D settings_Restore->use the advanced 3D image settings->
    Apply->Multi Display GPU Acceleration->Multiple Display Performance Mode->Single display Perfomance mode->
    Texture filtering-Quality->High performance->
    b.Configure Surround,PhysX->PhysX Settings->GeForce GTX 1060 6GB->Apply
    Odata configurata placa video in acest mod,vei observa o scadere semnificativa la procesor,mem.ram si o rulare stabila si fluenta a fisierului de 8K.
    Desigur ca va trebuie sa configurezi si playerele ca streamul sa ruleze fara probleme.De pilda inainte Poplayer-ul imi consuma mult din resurse,dar dupa ce-am ales "Hardware Acceleration" in player,procul sta undeva la 25%.Ca sa nu mai spun cpu-ul atinge max 20% cu SmartDVB.
    Iata cum arata CPU-ul cu cele doua playere dupa ce-am ales "Hardware Acceleration" in placa grafica GTX 1060/6GB:

satelescu

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Pot reda cu MPC-HC x64 , fara sa mai ''fortez'' procu , vezi foto<br><br>

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

In schimb pl video lucreaza intre 53 si 100% in functie de secventa filmuletului<br><br>

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)