Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 10 EUR (10%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Recepția radio Fm

Vărog ajutațimă n două probleme.
    1. O metoda de amplificare pentru radio de mașină pentru radiourile ne originale din mașină ce am ncercat nu sunt valabile mai mult incurca decat ajută. Pun o imagine cu un amplificator care nu ajută cu nimic.

2. Sunt din Turda si mai nou nu se receptioneaza radio Cluj in limba maghiara la Turda numai foarte slab exista vreo antena pentru radio clasic care sa inbunatateasca semnalul pentru radio clasic de masă.

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Verifica cu ohmetru sa nu fie firul central intrerupt intre mufa antena si spicul antenei de pe masina. Radicasetofoanele blaupunkt sint sensibile,insa nu toate.Eu am o coaja de prin anii '90 mai sensibil decit originalul masinii.Arata nasol ca are vopseaua cojita,insa scot Bulgarii in FM pina aproape de Brasov.Si am o antena din fibra de 30 cm fara amplificator.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Se pare ca nu am fost destul de clar merge radio dar nu foarte bine. Vorbim de o naviigatie cu android.

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Sfatul pe care ti l-am dat mai sus ramine valabil,orice radio are nevoie de o antena.Si antenele au problemele lor,la cele din fibra se intrerupe stratul conductor imediat la mufa de la trepidatii si flexari in timp.Fizic antena este acolo insa receptie ioc find intrerupta.Se desurubeaza antena si se pune o bucata de sirma de proba in stationare.Poate ai antena tip ,coada de rechin' electronica si atunci apar alte probleme,cum ar fi intreruperea alimentarii ori defectarea amplificatorului.Mai exista si varianta ca masina sa fie echipata cu un radio cu sensibilitate scazuta.Ar fi posibil ca emitatorul fm care te intereseaza sa fi scazut puterea de emisie,ori sa fi modificat zona de acoperire.Se intimpla destul de des.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)