Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default SABC urile de pe 68,5E se prind in Romania?

12722 H
    DVB-S2/QPSK
    MPEG-4 28750 5/6 Freevision Nagravision1 IS-20
    Europe
    Africa new
    FTA now
    SABC 1 w 1101 1102 Eng 1
    SABC 2 w 1111 1112 Eng 102
    SABC 3 w 1121 1122 Eng 103
    SABC News w 1252 1251 Eng 204
    www.flysat.com/is20.php
    bucuresti, 0.9 m.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Semnalul nu-i atit de tare la 12722 H incit sa-l pot inchide.Aplicatia IQmonitor imi arata ca e la minus 0.8dB cu antena de 150cm.As putea scana acest transponder cu demod 8PSK daca as avea peste 9.3dB.Asa insa...Sper ca alti amatori sa reuseasca.

satelescu

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

n Buc. și sud ar trebui să intre fără probleme cu un offset de 1.10m
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Super Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

nu intra,nici urma de semnal
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

multumesc ptr raspunsuri!

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

La ora asta-24:00-se receptioneaza fara probleme SABC-urile,fiind si FTA.Semnalul a crescut la peste 10.5dB si ai toate sansele sa-l inchizi daca se mentine la valoarea asta.Receptie cu antena de 150cm.

satelescu

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    Semnalul nu-i atit de tare la 12722 H incit sa-l pot inchide.Aplicatia IQmonitor imi arata ca e la minus 0.8dB cu antena de 150cm.As putea scana acest transponder cu demod 8PSK daca as avea peste 9.3dB.Asa insa...Sper ca alti amatori sa reuseasca.

http://i66.tinypic.com/vi09z9.jpg

satelescu
    Cu minus 0,8 db se poate aproxima ce antena ar fi necesara sa ajungem sa zicem la +0,2 db cu placa tbs ? Oare alte placi tbs mai ieftine sau modele mai vechi masoara puterea semnalului la fel de precis ? Ma intereseaza mai ales masurarea semnalului atunci cand nu intra si nu e semnal suficient.
    Multumesc.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Masurarea semnalului tine de aplicatiile pe care le folosesc placile dvb,iar cea mai utilizata este Crazyscan,din a carei manta(librarii) au rezultat altele(EBS,IQmonitor,etc).De aceea este bine sa consulti lista placilor dvb-s/c/t de pe acest site pentru a afla care din acestea au suportul total sau partial.Acest suport este determinat in primul rind de chip/demod dispozitivului respectiv,cum de altfel e si prezentata acea lista,incepind cu cele care au suportul complet si terminind cu cele cu suport partial.In dreptul fiecarui dispozitiv e mentionat aplicatiile care pot fi folosite.Desigur ca primele,cele profesionale,au avantajul ca au suportul complet pentru toate aplicatiile dvbs existente la ora actuala.Iar pe linga asta,autorul acestor aplicatii,@CrazyCat,a stiut sa puna in evidenta calitatile HW-ului(demod/tuner) incit putem citit semnalul detectat indiferent cit de mare sau mic este el!In paranteza spun,ca din punctul meu de vedere,cele mai bune placi pentru citirea precisa a semnalul cu Crazyscan sint cele cu chipul STV091X,iar tunerele au o sensibilitate foarte mare,incit se intimpla ca adesea sa inchid semnal si la minus dB,desigur transponderii cu date si parametrii mai buni,in special fec-urile de 1/2,2/3,3/5.Toate aceste performante n-ar fi fost posibila fara aceste aplicatii.Pentru pasionatii de semnal este un Must!
    Nu intru in amanunte,fiindca am fi offtopic,dar nici nu vreau sa polemizez daca cineva are o alta parere.
    In orice caz,pentru ce te intereseaza,de pilda,in aplicatia IQmonitor,cea postata mai sus,este scos in evidenta,cu galben,cit semnal lipseste(-0.82dB),ca el sa poate fi inchis cu antena mea.Limita inferioara a lui trebuie sa fie la "0" ca sa pot avea o imagine stabila,iar daca semnalul este fluctuant,putem avem artefacte.Mai trebuie sa spun ca vizualizarea acestui semnal poate ajuta pe oricine sa stabileasca ce trebuie sa faca la sistemul lui de receptie(antena,lnb,etc)incit sa-l imbunatateasca!
    Daca semnalul azi noapte a fost destul de tare,peste 10.5 dB,si deci aveam o mica rezerva,cu imagine stabila,iata cum arata el azi,la amiaza,masurat atit cu Crazyscan cit si cu IQmonitor.Primul imi indica ca semnalul este inchis si-l pot scana si memora,dar IQmonitor imi spune ca este la -0,deci nu-l pot inchide,dar fiind fluctuant el creste putin,la limita si deci il pot scana,dar voi avea imagini rupte.Tinaind seama ca se foloseste un fec (5/6) deloc prietenos pentru zona noastra,de numai 45.8dBW,e si normal ca,calitatea semnalului sa aiba de suferit.E si explicabil,nu-i asa,ca semnalul util sa sufere cind temperatura exterioara creste si,deci,creste si zgomotul.
    In procente,cu playerul DVB Dream,la 78%,am imagine stabila,cum vezi din pozele anterioare,dar la 75% ea este sfirtecata,cum poti vedea mai jos.
    Acuma,in cazul meu,tinind cont de marimea antenei mele,de 150cm,aflat mai la nord de zona ta,desigur ca valorile de receptie obtinute cu aplicatiile cu care am masurat semnalul in + sau -,nu vor fi valabile pentru tine,in zona ta si antena pe care o folosesti.Ceea ce te obliga sa evaluezi cam cit de mare trebuie sa fie ea in zona ta ca sa prinzi semnal util de pe acest transponder sau pe altii!Desi il pot receptiona cind bine,cind la limita,pentru a fi sigur ca il pot capta permanent si fara a avea imagini cu artefacte,eu apreciez ca-mi trebuie o antena de cel putin 160cm,dar si mai bine de 180cm!Dar pentru a stabilii corect ce antena ai nevoie pentru un satelit sau transponder,este obligatoriu sa monitorizezi semnalul 24/24 si in diferite sezoane/anotimpuri.Ce spun acum e valabil pentru spoturile care nu au acoperire pe zona tarii noastre.
    Oricum cind ai semnal de peste 0 dB poti avea certitudinea ca receptionezi sigur acel transponder.Dar cit de stabil,asta e o alta problema,pe care am incercat s-o schitez in aceste rinduri.Sper sa te ajute.
    Eu m-am folosit de placa tbs6983 pentru aceste teste.Si cum spuneam cu alta ocazie,o astfel de placa in calculator intrece orice receptor/tuner de consum,iar daca demodelatoarele profesionale,cum ar NS3/4 sau altele,au functii precise si stiu sa faca unele lucruri pe care nu le stiu placile tbs sau altele,la unele capitole acestea le si intrece,cum ar fi scanarea oarba,versatilitatea in folosirea aplicatiilor de semnal,etc si in usurinta cu care pot fi utilizate.Pentru ce intereseaza un simplu pasionat de receptii satelitare aceste tipuri de placi dvbs ii va satisface un timp curiozitatea,caci integrarea noilor tehnologii in noile modele de dispozitive de receptie pentru consumul public e un proces care nu mai poate fi stopat.

satelescu

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

pe un 1,8 intră... o să văd la noapte exact... n dB... n ce perioadă a zilei semnalul e mai slab?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

ok. ziua pe la prnz. am nţeles... revin cu valori... n-am tbs...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

12722 H: 11,4 dB ora 00:21

Al 1,8m
    Last edited by 3sat99; 8th June 2018 at 00:30.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

cer noros 1,8m: 12722 H ora 14.15: 10.2dB

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)