Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 1 EUR (1%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Eutelsat 21B @ 21.6 East

Am incercat zilele trecute sa receptionez satelitul acesta dar nu-mi intra decat frecventele puternice.
    Conform hartii de acoperire ar trebui sa am sanse de semnal deoarece suntem la limita de receptie:

Din pacate cu antena mea offset 1,8metri si locatia Arges nu receptionez nimic pe spotul estic.
    Pentru a testa incercati :

11584 H DVB-S/MPEG-2 SR=2531 Al Salam TV

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by arsenal83
    ...Din pacate cu antena mea offset 1,8metri si locatia Arges nu receptionez nimic pe spotul estic.
    Pentru a testa incercati :

11584 H DVB-S/MPEG-2 SR=2531 Al Salam TV

Imi pare rau ca nu captezi nici un semnal de pe spotul Estic,fie si la limita,cu antena de 1.8m si aflat in sudul tarii la distanta de aproape 400 Km de marginea footprintului Estic Si tare mult as fi dorit sa stiu cine receptioneaza la noi un transponder pe acest spot, pentru a ma/ne putea lamurii daca unii transpoderi sint listati corect de site-urile de sateliti cei mai importanti,FlySat si Lyngsat?
    Si intrebarea mea are relevanta in primul rind pentru aceste site-uri de sateliti,care plaseaza unii transpoderi fie pe spotul Estic(FlySat),or pe cel Vestic(Lyngsat),ceea ce conduce la o confuzie pentru amatorii de receptii,cum sintem si noi.Cind am scanat satelitul si am avut lista de transponderi gasiti si inchisi,fie auto,fie manual,am avut impresia ca sint citiva care vin de pe spotul Estic.Insa uitindu-ma mai atent pe site-ul lui Eutelsat 21B,descopar ca mai este un spot,Vestic(vezi mai sus),care acopera o alta zona a Europei dar care,iarasi,nu acopera si tara noastra.Deci cu aceasi dificultate de receptie pentru noi.Cu alte cuvinte,tara noastra este vizata de operator numai cu spotul Wide!,ceea ce ai constatat si tu cind ai receptionat transponderii cu semnal puternic.In schimb,este o mare problema sa fie receptionati transponderii de pe ambele spoturi,Estic si Vestic,cu semnal extrem de slab chiar cu antene de 150cm!
    Cind am reusit sa inchid semnalul pe urmatorii transponderi,11577 H,512,2/3,11599 H,256,3/4(ambele cu programe de radio),si 11075 V,2067,3/4,8PSK(programul BWTV),11065 V,5503,3/4,32APSK,de Data,am avut impresia ca sint de pe spotul Estic,dar,dupa ce-am vazut ca sint rapoarte de receptie din vest,era/este clar ca acestia sint transmisi pe spotul Vestic.Si marturisesc ca e pentru mine,ca sa ma alintez,o mica performata de amator tinind cont de aria de acoperire a spotului vestic,care,cum vedem de pe Harta,e tot in afara footprintului,ca cel Estic, si,deci,dificil de receptionat in zona noastra.
    Acum tu ai un mic avantaj,care consta ca ai antena mai mare decit a mea,de 1.8m,si ca te afli intr-o zona mai apropiata,relativ vorbind,de ambele spoturi,Estic si Vestic.Daca te folosesti de un receptor comercial,cel pe care il au majoritatea amatorilor/consumatorilor de programe tv, n-ai cum sa-ti dai seama daca poti sa vezi un oarecare semnal de pe un spot sau altul,fie cit de slab ar fi,cum e si 11584 H(dat pe spotul Estic de Flysat).Si cum nu il poti receptiona,atunci incearca sa inchizi transponderii de mai sus,pe care i-am receptionat eu de pe spotul Vestic.Cu toate ca ma indoiesc ca tunerul receptorului tau,daca este unul comercial,ar putea inchide un semnal cu simbol rate atit de mic,de 256 Ks sau 512 Ks.Daca nu,atunci nu-ti ramine decit sa-ti cumperi un dispozitiv de receptie profesional care sa-ti indice/vizualizezi fie si un semnal slab,de neinchis.Alta solutie nu ai.
    Cerinta asta este valabila numai in masura in care iti doresti cu adevarat sa afli daca si cum sa receptionezi un semnal slab.Iti spun toate aceste lucruri fiindca ma lasi sa inteleg ca te intereseaza in primul rind semnalul si mai putin programele tv.Retoric intreb,chiar esti interesat de canalul "AL Salam TV"?Daca da,esti de invidiat.
    Fara atitea presupuneri din partea mea si in dorinta da a te ajuta sa gasesti ceea ce cauti pe Eutelsat 21B,iata o lista cu transponderii pe care i-am gasit cu aplicatiile IQmonitor,Crazyscan,TSReader si VLC,si toate acestea pot fi folosite cu placa profesionala TBS6983:

satelescu

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru sugestii. Nu sunt atat de interesat de acel canal tv ci doar voiam sa receptionez cat mai multe canale tv. Defapt am ajuns sa iau urma acestui satelit dupa ce am vazut ca sunt postate cateva feed-uri libere. Am incercat sa scanez si nu am gasit deloc semnal pe acele feed-uri. Pe spotul wide receptionez fara probleme satelitul.
    Din pacate nu receptionez nimic nici de pe spot vestic nici estic. Am un receptor vu+ zero 4k + antena offset 1,80m+ inverto black ultra. Am o problema cu lnb-ul deoarece polarizarea orizontala e receptionata mai slab decat cea verticala. Am observat asta rotind lnb-ul la 90 grade si schimband astfel polarizarile. Am diferenta de 4-5% intre polarizari. Nu stiu daca asa se comporta toate lnb-urile inverto black ultra.

Cat de precise sunt indicatiile SNR ale placii TBS ? 10715 H 29952 imi intra fara probleme. Afiseaza 80% semnal.

Harta de acoperire a satelitului asta se opreste la marginea tarii noastre dar observ ca puterea semnalului e doar 38dbm la limita de receptie. Astept rapoarte de receptie reusite, dimensiunea antenei si locatia.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

In general receptoarele nefiind proiectate ca aparate de masura, dedicate si calibrate anume pt. masuratori, indicatiile lor sunt mai mult orientative.
    Comparand chiar mai multe exemplare ale aceluiasi model de aparat vei avea surpriza sa constati ca indica marimi diferite.
    Sau chiar pe acelasi aparat in functie de softul si driverii utilizati.
    Castigul indicat este de regula cel mai diferit si nu de putine ori consttati ca un aparat care arata, culmea, un castig mai mic, demoduleaza mai bine si fara probleme fata de altul care indica un nivel superior de semnal.
    In principiu mai utila este indicatia raportului semnal / zgomot dar si aici apar diferente intre aparate chiar pe aceeasi sistem de receptie.
    Parametrul pe care nu prea il dau fabricantii dar este cel mai important este pragul de demodulare.
    Adica la acelasi raport semnal/zgomot un aparat demoduleaza si altul nu !
    De aceea comparatia castigului intre aparate nu are mare relevanta fiind pur orientativa.
    Mai bine ai un raport semnal/zgomot cat mai bun, indicat real, cinstit, fara "mantzopareli de marketing" si un prag de demodulare bun ( chiar daca nu este documentat in specificatiile oficiale ale aparatului ) decat unul care indica ireal nivelul semnalului receptionat si are pragul ridicat de demodulare, adica prost.

Daca iti foloseste la ceva, cam asta intra la scanare in Bucuresti de pe satelitul cu pricina, pe o antena PF de 2.1m reali si un Inverto black.
    Tunerul receptorului este cu Si2169D

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am urmarit filmuletul dar din pacate nu vad sa intre vreun canal nou pe scanare. Probabil satelitul asta cam atat poate. Mi-a atras atentia tunerul receptorului tau care e asemanator cu al meu (Si2166) si ar fi interesant daca este o idee mai sensibil si cat conteaza marimea antenei. Urmaresc cam ce poate o antena mai mare si ma gandesc pe viitor poate as cumpara una mai mare. In cazul meu offsetul are 1,85m doar pe verticala, pe orizontala avand 1,69m.

Sunt tare curios fiindca ai o antena mai mare daca ai putea face o filmare sau sa scrii ce semnal ai pe 7w Nilesat canalele :
    - Nile cinema 11843 H 27500
    - 7C Iraq 11747 V 27500
    - Ro'Ya Hd 11958 V 27500
    Multumesc.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Tu de fapt vrei sa vezi MBC Bollywood dar ti-e rusine sa recunosti ...

Vezi scanarea aici

Last edited by 007/Ro; 15th April 2018 at 11:54.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by arsenal83
    ...Cat de precise sunt indicatiile SNR ale placii TBS ?...
    Dintre toate tunerele/demodulatoarele pe care le folosesc majoritatea amatorilor de receptii(receptoare,dispozitive usb,tunere tv,etc),placile TBS,in special cele considerate profesionale,care au chip STV091X based,se apropie cel mai mult de valoarea reala a semnalului.Desigur ca ea are o anumita toleranta data de catre producator,prin driver,incit permite o buna optimizare a raportului semnal /zgomot,pus in valoare de catre aplicatia folosita.In acest caz,de catre utilitarul Crazyscan,pentru placi un fel de "aparat" de masura/analizor despre care vorbeste @007/Ro,capabil sa redea variatiile de semnal in timp real si,totodata,sa inchida semnalul chiar daca nivelul este slab.Cu alte cuvinte,Crazyscan stie sa demoduleze semnalul util cind nivelul este slab, dar si atunci cind el este saturat.Pina acum nu avem nicio o marturie/proba/teste ca un alt tuner/demodulator,indiferent pe ce suport fizic,ar fi capabil sa exploateze cel mai bine pragul de demodulare pentru receptia prin satelit,la care adaug si terestru si cablu,cum o fac unele placi tbs!
    Cel mai elocvent argument pentru cele de mai sus,si,in fond,confirma explicatia data de catre @007/Ro cu pragul de demodulare,sint transponderii pe care i-a gasit Crazyscan,unii pe care i-a inchis-11577 H si 11599 H,iar altii sint doar detectati-11542 H,11568 H,11581 H.Iar daca privim lista cu transponderii gasiti si inchisi de catre aplicatia IQmonitor(vezi mai sus),avem confirmarea ca tunerul/demod placii TBS este capabila sa vizualizeze orice tip de semnal,fie cit de slab,iar un multe cazuri,cu aplicatiile adecvate,poate fi valorificat!
    (In paranteza imi pun intrebarea,daca Promax,un aparat de masura profesional renumit,ar putea gasi si inchide transponderii pe care i-a depista IQmonitor?Poate ca @Satenicu-daca va citi acest topic-va incerca Promax-ul lui sa scaneze acest satelit si ne va spune ce transponderi gaseste fie auto,fie manual cu acest aparat?!)

Quote Originally Posted by 007/Ro
    ...Daca iti foloseste la ceva, cam asta intra la scanare in Bucuresti de pe satelitul cu pricina, pe o antena PF de 2.1m reali si un Inverto black.
    Tunerul receptorului este cu Si2169D
    Am urmarit filmuletul cu scanarea pe cei doi sateliti de la 21.6E si 7.0W.Este o performanta sa poti inchide semnalul pe transponderii de pe Nilesat cu tunerul Si2169D,pentru care te felicit,dar ai incercat sa inchizi manual semnalul de pe spotul Est sau Vest de la 21.6E,pentru ca la scanarea auto n-am vazut sa receptionezi cei doi transponderi-11577 H,512,2/3 si 12599 H,256,3/4-pe care i-am inchis cu placa TBS6983 si cu antena de 1.50m.Poate,cine stie,vei reusi sa inchizi manual ceea ce receptorul n-a putut la scanarea auto!?Daca nu ii receptionezi,atunci vreau sa stiu daca este o limita a tunerului,a marimii antenei sau a locatiei de receptie?

satelescu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Transponderii respectivi sunt in lista satellites.xml din aparat dar tunerul nu vede pic de semnal pe ei.

Si2169-D60
    DVB-T2/T/C/S/S2/S2X Digital TV Demodulator

Features
    - Pin-to-pin compatible with all Si216x/8x single demods family
    - API compatible with all single and dual demods families
    - DVB-T2 (ETSI EN 302 755-V1.4.1) with T2-Lite (Annex I)
    - Bandwidth: 1.7, 5, 6, 7, and 8 MHz
    - NorDig Unified 2.5 and D-Book 8 compliant
    - DVB-S2 (ETSI EN 302 307-1 V1.4.1)
    - QPSK/8PSK demodulator
    - DVB-S2X (ETSI EN302 307-2 V1.1.1)
    - QPSK/8PSK, 8/16/32APSK demodulator
    - Roll-off factors from 0.05 to 0.35
    - DVB-T (ETSI EN 300 744)
    - OFDM demodulator and enhanced FEC decoder
    - NorDig Unified 2.5 and D-Book 8 compliant
    - DVB-C (ETSI EN 300 429) and ITU-T J.83 Annex A/B/C
    - QAM demodulator and FEC decoder
    - 1 to 7.2 MSymbol/s
    - DVB-S (ETSI EN 300 421) and DSS supported
    - QPSK demodulator and enhanced FEC decoder
    - 1 to 45 MSymbol/s for all satellite standards (<40 MSps in
    32APSK)

- LDPC and BCH FEC decoding for T2 and S2 standards
    - I
    2C serial bus interfaces (master and host)
    - Firmware control (embedded ROM/NVM)
    - Upgradeable with patch download via fast SPI or I2C
    (broadcast mode supported)
    - Flexible TS output interface (serial, parallel, and slave)
    - DiSEqCTM 2.0 interface and UnicableTM support for satellite
    - Fast lock times for all media
    - Low power consumption
    - Two power supplies: 1.2 and 3.3 V
    - 7x7 mm, QFN-48 pin package, Pb-free/RoHS compliant
    Applications
    - iDTV: on-board design or in a NIM
    - Advanced multimedia STB, PVR, and Blu-ray recorders
    - PC-TV accessories

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Programele MBC sunt pe alt spot. Nu sunt probleme de receptie pentru acele canale. Am semnal suficient. Sunt doar interesat sa receptionez din cat mai multe parti ale lumii si canale cat mai diverse.

Nu stiu cat este diferenta intre Si2166 si Si2169 dar pot spune ca tunerul meu Si2166 este mai bun decat cel de pe Gigablue 800 Solo si tot mai bun decat un tuner de pe Evo slim. Indicatia semnalului este aiurea dar importanta este receptia. Pe 7w receptioneza fara blocaje desi imi arata semnal 0%. E ciudatenie.

LE:
    Legat de MBC Bollywood receptionez stabil si de pe 11938 cat si de pe 11559 . Filmele bune sunt pe MBC 2 - "home of movies"

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

BunaPe ce marca de receptoare se gasesc cele doua tunere.Multumesc si toate cele bune.
    Bistrița-Năsăud
    Latitude
    : 47.2
    Longitude: 24.2

-antenă 120X130 cm de la Micromedia
    -receptor amiko alien mini

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)