Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3

Thread: RR Oltenia

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default RR Oltenia

De prin toamna receptia oltenilor pe 105,00 a cam disparut la marginea Bucurestilor.Anii trecuti aveam receptie in citeva locuri 90% din timp,acu' ia oltenii de unde nu's.Care stiti daca au fost modificari la emisie/putere/radiatie, ori altceva.Receptia era intrerupta doar atunci cind ploua/ningea puternic pe traseu,nu mai mult de citeva ore,maxim una zi.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Verifica spectrul si vezi daca 105.3 Herastrau care emite acum in Wide Band FM nu deranjeaza cu deviatia Radio Oltenia pe 105 MHz zapacind receptorul cu componentele spectrale laterale si/sau activand-ui AGC-ul, daca are ...
    Radio Oltenia din cate stiu este emis din Ranca / Novaci in mod MIXT in incercarea de a se acoperi mai bine zona montana si deluroasa targetata, extrem de dificil de acoperit uniform cu semnal util in FM, o adevarata nuca tare, fara gluma.
    Evident ca puterea aparent radiata in acest mod pare mai mica decat in cazul emisiei pe o singura polaritate.
    Posibil ca cei din SNR sa fi schimbat si raportul de putere pompat in cele doua moduri si care, coroborat cu deviatia crescuta pe RRA Herastrau, sa faca receptia in coasta acestuia mult mai dificila in Bucuresti fara aparate cu adevarat performante, cu selectivitate reala sub 200 KHz.

Incearca sa te joci cu un SDR si un "splatter killer for wideband FM" si vezi exact ce se intampla.
    La mine, desi nivelul mediu la receptie e nitel mai mic intra fara probleme 24/24, 99,99 % din timp cu RDS.

Captura este facuta in conditii de propagare binisor sub medie
    Last edited by 007/Ro; 22nd March 2018 at 17:27.

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Inseamna ca era pe configuratia veche,doar orizontal se prezentau aici si doar in citeva locuri pe o raza cit doua statii de autobuz .Am periat toata zona vara in conditii de receptie perfecta iar semnalul la nivelul solului nu este prezent peste tot.In trei ani doar de doua ori am reusit sa-l receptionez din curte.La 200 km orice modificare meteo pe traseu devine vizibila la receptie.Agc-ul este oricum dezactivat,iar 105,3 nu-mi creaza probleme,altfel nu-i receptionam deloc.Pe sdr o sa fie urmatoarea miscare.Pe fm folosesc un t 280 ales dintre altel15,nu are zgomot de fond si se aude aproape ca pe onkyo doar ca il tin in palma si merg cu el oriunde.Mi-a batut la sensibilitate si un yacht boy.Cu antena modificata pe casti,dar si cu casca simpla rade tot.Multe radiouri cu pretentii a dat telefonul asta cu cracii in sus.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)