Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Reconandare ceas (mecanism eco-drive)

Doresc sa achizitionez un ceas citizen cu mecanism eco-drive. Detine cineva,ce parere aveti,merita investitia ?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

am unul de circa 10 ani, are deja probleme cu reglajul in sensul ca il poate regla doar ceasornicarul. carcasa a cedat in dreptul unui buton
    exista modele cu baterie sau cu acumulator si incarcare solara, bratara de titan poate colmpleta atit oferta cit si pretul
    eu consider o investitie buna
    gasesti oferte si pe ebay

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu am un Casio solar din titan si geam mineral de prin 2005. S-a cam zgariat geamul mineral si carcasa dar isi regleaza ora si se incarca la fel ca la inceput. Nu se vede ca e solar, pare un simplu ceas cu afisaj analog si digital.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Davai ceas ?

Acum la ce mai e bun un ceas daca aveti haifone ?
    Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

telefon sau ceas de mana,fiecare cu meseria lui

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu as recomanda un ceas Longines automatic. Daca nu sunt bani recomand tissot sau un Atlantic mecanic.
    Citizen nu merita.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

am comandat acest ceas https://www.proceasuri.ro/casio-gw-m5610pc-1 ,dar pot spune ca nu sunt multumit dintr-un singur motiv,vizibilitate scazuta pe un display negativ

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

omul intreaba de un citizen..... poate nu vrea sa traga dupa el vreo 350g.....

sotia a avut un citizen eco drive titan...... 10,5 ani a mers perfect si in decurs de 2 saptamini a primit unul nou..... tot titan eco drive.... mecanismele sint bune dar schimbarea bateriei (acumulator) se poate face doar la citizen si nu este prea rentabil (cca 100 eur pt un ceas de 10 ani).

al meu are deja 7 ani (ecodrive+radio control)..... si functioneaza ca in prima zi.....

am avut si am: ceasuri mecanice, automatic, si eco's..... toate ar trebui, din cind in cind, duse la ceasornicar pt revizie..... ce mi-au zis cei de la tissot: 1x3ani (120eur/revizie) trebuie dus la "doctor"..... deci am ramas la citizen, chiar daca-l arunc dupa 10 ani.....

Quote Originally Posted by EPOXNTH View Post
    Eu as recomanda un ceas Longines automatic. Daca nu sunt bani recomand tissot sau un Atlantic mecanic.
    Citizen nu merita.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

schimbarea bateriei (acumulator) se poate face doar la citizen si nu este prea rentabil (cca 100 eur pt un ceas de 10 ani).
    eu am schimbat acumulatorul in Timisoara la un ceasornicar bun, €100 doar daca mai schimb citiva acumulatori dar nu mai tine ceasul

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ceas eco drive..... Au si astea motoare cu norma de poluare de la Euro7 in sus sau ce ?.....
    http://i113.photobucket.com/albums/n205/ciypyi/valahii2.jpg

„Un popor este înconjurul pe care îl face natura pentru a ajunge la şase, şapte oameni mari. Şi pentru a-i ocoli apoi” (Friedrich Nietzsche).

.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

neee ...... astea sint electro...... si mai au si acoperisul cu celule solare ....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)