Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ce se mai aude cu sunetul Dolby pentru unele posturi.

Imi amintesc cam acum un an se discuta de posibilitatea introducerii sunetului Dolby pentru unele canale (din cate imi amintesc atunci, se spunea ca posibilitatiile tehnice sunt, doar ca nu ar fi banda prea mare). Intre timp au mai aparut inca 2 TP-uri, s-a mai obtinut ceva banda, si pentru aia tot nimic pe aceasta tema.

Ma tot intreb a fost oare dezamorsata bomba asta inainte de lansare?

Dreambox member Expert

Posts Thanks / Likes

Banuiesc ca te referi la digi. Oricum inainte de dolby mai au de lucru mult la calitatea sunetului deci .......cale lunga si banda multa. Oricum dupa cate se vede digi are alte prioritati

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by clader
    Banuiesc ca te referi la digi. Oricum inainte de dolby mai au de lucru mult la calitatea sunetului deci .......cale lunga si banda multa. Oricum dupa cate se vede digi are alte prioritati
    Da, la Digi ma refeream. Scuze de omisiune.
    Oricum, daca stau si ma gandesc bine, si pt ceilalti e valabila intrebarea. Sincer daca unul dintre acestia ar introduce sunetul dolby pentru unul sau mai maulte canale, in fata mea ar castiga cateva puncte mari, si probabil chiar m-ar castiga ca si client. Eu consider un detaliu care poate face diferenta. Pana acum, ofertele putand fii comaparate. Egal ca unul are dublu numar de programe, daca sunt numai umpluturi, sau ca ofera receiver mai nu stiu cum. Important e calitatea la ceea ce vedem zi de zi.

Oricum, nu vreau sa ma apuc sa critic sau sa laud pe unul sau pe altul, deci ma opresc cu parerrile mele aici.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Ce se mai aude cu sunetul Dolby pentru unele posturi.

Quote Originally Posted by m-man
    Imi amintesc cam acum un an se discuta de posibilitatea introducerii sunetului Dolby pentru unele canale (din cate imi amintesc atunci, se spunea ca posibilitatiile tehnice sunt, doar ca nu ar fi banda prea mare). Intre timp au mai aparut inca 2 TP-uri, s-a mai obtinut ceva banda, si pentru aia tot nimic pe aceasta tema.

Ma tot intreb a fost oare dezamorsata bomba asta inainte de lansare?
    in ce priveste sunetul, am postat ceva mai devreme azi bitrate-urile pe video/audio de pe toate dth-urile (mai putin magic, care e doar in teste deocamdata). poti sa-ti faci o idee de distanta pana la AC3 analizand valorile din acest tabel...
    DM800PVR-250GB, offset 1,8 m, LNB Invacom 0,3 dB, pozitioner Diseqc 1.0-1.2 Vbox II
    Gemini2 Project 3.80

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Re: Ce se mai aude cu sunetul Dolby pentru unele posturi.

Pacat ca lucruriile se misca asa de greu. Alti aud Dolby de multi ani (ma refer la posturiile si dth-uri de afara). Ei acum dau drumul la HDTV-uri, si noi inca mai avem emisii mono, chiar sunt foarte dezamagit. Am sperat ca lucruriile se misca mai repede.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

ca sa bage dolby nu ar fi o problema mare, problema ca nu suporta receiverele si asta implica niste costuri enorme

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

HAU!

Treaba s-ar putea rezolva!
    Cumperi un amplituneri DTS(CU 5/1) -pui RCA din recv. si auzi mumos (cat se poate ) -ce e urat e ca amplitunerul nu prea are ce "lua" si "imparti"pe cele 5 canale!

HAU-HAU!
    VREAU POTCOAVE DE CAI MORTI

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

daca se aude in 5 boxe + 1 nu e si dolby digital

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

NEVER asa se scrie in engkeza fratilor
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by irishman
    ca sa bage dolby nu ar fi o problema mare, problema ca nu suporta receiverele si asta implica niste costuri enorme
    Pai daca "bagarea" sunetului Dolby nu e problema mare, inseamna ca problema e aproape rezolvata. Receiverele HSS-1160N suporta dolby suround. Am facut teste, pe Astra Pro 7. Doar ca in meniul audio apare ca si optiune tot stereo, dar el scoate pe iesirea coaziala audio, semnal care este perceput de receiverul dolby ca fiind dolby. Chiar si in difuzoare se simte ca e dolby curat. Deci problema nu mai ramane decat la emisie. Asa ca chiar sunt foarte curios cati ani mai trec pana ajungem sa vedem macar un canal cu sunet dolby, la unul din provideri.

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by m-man
    Quote Originally Posted by irishman
    Pai daca "bagarea" sunetului Dolby nu e problema mare, inseamna ca problema e aproape rezolvata. Receiverele HSS-1160N suporta dolby suround. Am facut teste, pe Astra Pro 7. Doar ca in meniul audio apare ca si optiune tot stereo, dar el scoate pe iesirea coaziala audio, semnal care este perceput de receiverul dolby ca fiind dolby. Chiar si in difuzoare se simte ca e dolby curat. Deci problema nu mai ramane decat la emisie. Asa ca chiar sunt foarte curios cati ani mai trec pana ajungem sa vedem macar un canal cu sunet dolby, la unul din provideri.
    Fratilor nu vreau sa fiu rautacios cu voi sau sa credeti ca Piciul nu isi doreste sunet "dollby"de la Digi barem pe anumite programe dar momentan stau si va intreb pe voi fratilor:
    Cate posturi transmit spre Digi acel sunet dollby si Digi il schimba si il retrasmite in stereo?
    Ma asteptam macar ca binecunoscutul program de filme HBO sa tranmita dollby dar nici el cum nici celelalte (aici ma refer la programele retransmise de Digi) nu transmit pentru tata noastra acest semnal dollby,dar nu bag mana in foc pentru celalalte canale HBO care emite pentru vecini nostri de la vest(nu am avut prilejul sa-l testez si sai analizez purtatorul audio,dar promit ca o voi face cat de curand)

Toata stima si sa auzim numai de bine(vezi D+)
    Piciul alcoolistul
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pentru AC3 5.1 trebuie o purtatoare audio, alta decat cea stereo, de 6 x 64 kbps ... adica 384 kbps ... adica pentru ambele piste audio este nevoie de 128 + 384 = 512 kbps. Nu zic ca este imposibil, dar la 15 - 18 canale pe TP, cat au DTH-urile noastre, prin introducerea AC3, va scadea calitatea imaginii.

ovex

aleksutz
    Guest

Quote Originally Posted by piciul

Fratilor nu vreau sa fiu rautacios cu voi sau sa credeti ca Piciul nu isi doreste sunet "dollby"de la Digi barem pe anumite programe dar momentan stau si va intreb pe voi fratilor:
    Cate posturi transmit spre Digi acel sunet dollby si Digi il schimba si il retrasmite in stereo?
    Ma asteptam macar ca binecunoscutul program de filme HBO sa tranmita dollby dar nici el cum nici celelalte (aici ma refer la programele retransmise de Digi) nu transmit pentru tata noastra acest semnal dollby,dar nu bag mana in foc pentru celalalte canale HBO care emite pentru vecini nostri de la vest(nu am avut prilejul sa-l testez si sai analizez purtatorul audio,dar promit ca o voi face cat de curand)

Toata stima si sa auzim numai de bine(vezi D+)
    Piciul alcoolistul
    HBO transmite si dobly, daca te uiti la ei pe site la program o sa vezi ca unele programe sunt transmise stereo (majoritatea), dar sunt unele filme care sunt transmise Dobly. La inceputul fiecarui film, pe HBO e specificat pe langa categoria de varsta careia ii este adresat filmu si daca e transmis stereo, etc.
    Citind despre sunetul stereo sau mai putin stereo de pe unele canale am cautat in TV Mania , Apropo TV daca la filme este trecut : 16:9, Dobly, stereo, etc. Nici vorba de asa ceva. Apoi am cauta pe site-urile oficiale ale unor posturi. Si aici lipseau. Apoi m-am uitat pe tv-guide on-line la cateva tari ca germania, franta, polonia. La ei exista asa ceva. Asta ma faca sa intreb cat de jos sunt standardele noastre de calitate? De ce sa am sunet stereo doar pe un canal pe care platim aproape 3 euro?
    De ce dracu mai vand astia prin magazine sistemele alea performante de sunet? De ce sa imi iau TV cu plasma? Si o serie intreaga de intrebari urmeaza referitor la caliatea transmisiei.
    Suntem o tara de KKT, cu standarde extrem de joase ale calitatii. Asta meritam.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by aleksutz
    HBO transmite si dobly, daca te uiti la ei pe site la program o sa vezi ca unele programe sunt transmise stereo (majoritatea), dar sunt unele filme care sunt transmise Dobly. La inceputul fiecarui film, pe HBO e specificat pe langa categoria de varsta careia ii este adresat filmu si daca e transmis stereo, etc.
    Citind despre sunetul stereo sau mai putin stereo de pe unele canale am cautat in TV Mania , Apropo TV daca la filme este trecut : 16:9, Dobly, stereo, etc. Nici vorba de asa ceva. Apoi am cauta pe site-urile oficiale ale unor posturi. Si aici lipseau. Apoi m-am uitat pe tv-guide on-line la cateva tari ca germania, franta, polonia. La ei exista asa ceva. Asta ma faca sa intreb cat de jos sunt standardele noastre de calitate? De ce sa am sunet stereo doar pe un canal pe care platim aproape 3 euro?
    De ce dracu mai vand astia prin magazine sistemele alea performante de sunet? De ce sa imi iau TV cu plasma? Si o serie intreaga de intrebari urmeaza referitor la caliatea transmisiei.
    Suntem o tara de KKT, cu standarde extrem de joase ale calitatii. Asta meritam.
    Dur, dar adevarat.

Afara nu numai ca sunt mentionate tipurile de transmisie audio, in magazine cu program tv,. Si chiar exista Si nu de curand, si ani buni in urma. Eu unul nu cred ca exista o prioritate pt vre-un operator sa introduca sunet dolby macar pt HBO. Ca doar (presupun ca gandesc ei) cati dintre clienti au sisteme dolby Digital in casa?
    Eu cred ca ar putea fi surprinsi de cati au asa ceva si mai ales de cati si-ar achizitiona maine un astefel de sistem, daca ar stii ca ar putea sa il foloseasca macar la unul din programele tv. Dar dupa cum se vede, degeaba se scriu pe acest forum toate astea, nimeni nu ia in seama. Doar trebuie sa inghitim tot felul de prosti, la categoria "bombe". Pentru mine, acesta e singurul lucru pe care l-as putea accepta ca bomba, dar cred ca sunt prea "inapoiati" tehnic operatoriii nostri pentru a lansa asemenea bombe .
    Deci, oameni buni uitati de investitii in sisteme dolby suround ca vad ca nu au nici-un sens in romania. Eventual premiere e solutia.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)