Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default dbox2 cu chipset amd-help

Am posibilitatea sa achizitionez de la un prieten receptorul din subiect,numai ca stau in dubiu.La o navigare rapida prin canale se blocheaza iar pt a-l pune din nou in functiune trebuie sa-l resetez.Am incercat mai multe imagini ,si neutrino si enigma,este cumva o hiba hardware a receptorului,sau nu am ales imaginea corecta?Exista cumva posibilitatea de a pune imagini de dreambox pe el?
    DM 800HD sat+cable,DM 500 ,Humax 5400,SS2 Rev2.3,SS2 USB,,Nokia DBOX2 SAT+CABLE,Strong 6125,Philips DSX 6072, primafocus1.8m, Inverto 0.3 db

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default hmmm

pe dbox2 nu poti sa pui imagine de dream.Cu blocajul :daca ai pus mai multe imagini si se blocheaza la navigarea prin lista cu canale -nu-i a buna.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

sa inteleg ca e grav?e defectiune hardware?sau e tipic pt AMD?POT INCARCA SI IMAGINI CU 1XI sau numai 2xI?
    DM 800HD sat+cable,DM 500 ,Humax 5400,SS2 Rev2.3,SS2 USB,,Nokia DBOX2 SAT+CABLE,Strong 6125,Philips DSX 6072, primafocus1.8m, Inverto 0.3 db

_...._ Expert
    Posts Thanks / Likes

nu e grav si nici nu este vre-o defectiune, nu poti compara viteza de zapping a unui dreambox cu dbox2, diferenta de procesare a datelor este mare, si normal ca se blocheaza la navigare rapida, dbox2 este lent dar pentru virsta lui ramine unul din cele mai bune receptoare in special modelul nokia.
    nu poti pune img. 1x pe 2x sau invers.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

deci sa inteleg ca inca mai are suport software?se merita achizitia sau sa ma orientez la un dm 500?are vreo importanta faptul ca chipsetul e AMD si nu INTEL?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

pe nokia&amd merg bine img neutrino sau ruenigma.
    dar eu am pus kalibo si nu am avut probleme.
    350 kg de scule!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default hmmm

receptor dbox2 nokia cu 2xintel -problema la procesor,diagnostic dat de Dongle.Primele simptome au fost blocajele la zapping ,care au devenit din ce in ce mai dese pina nu a mai vrut sa booteze. Destul de probabil nu va mai merge niciodata .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: hmmm

Quote Originally Posted by claudiu
    receptor dbox2 nokia cu 2xintel -problema la procesor,diagnostic dat de Dongle.Primele simptome au fost blocajele la zapping ,care au devenit din ce in ce mai dese pina nu a mai vrut sa booteze. Destul de probabil nu va mai merge niciodata .
    il pastrezi ca piese de schimb,sau il vinzi pe bucati.
    incepe licitatia cu tunerul
    350 kg de scule!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am achizitionat jucaria,e superb.Am reusit sa instalez mai multe imagini,si am reusit sa-l conectez si cu total comander prin ftp la calculator.am 2 probleme:
    1.degeaba pun keyle in var/ ca nu decodeaza nimic
    2. cum fac legatura la net? am pe calculator 2 placi de retea,una de 10m pt dbox2 si una de 100 cu care ma leg la serverul de retea care imi furnizeaza internetul.cum fac o legatura si care sunt setarile ca sa pot configura dbox2 sa iasa pe net.ip meu e de genul 10.0....
    nu exista un how to si pt editarea listelor de sateliti?
    si apropo,blocarea se datora unei imagini prost instalate.am mai observat ca merge mult mai bine cu neutrino decit cu enigma,poate e doar ceva subiectiv deocamdata nu pot argumenta de ce.pt imaginea keywelt esixta si una cu limba engleza,caci nici poloneza nu stiu si nici germana?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Incearca sa faci chestia pe PC cu dreamboxedit,setiinguri potzi sa iei de la PET123 settings.

Bafta

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)